keman-sightseeing
1395/11/24 - 11:52 ایرانگردی

بهترین مکان های دیدنی استان کرمان کجاست؟

کرمان در گذشته دارای نام های دیگری چون: بوتیا، کرمانیا و گواشیر داشته است. نام کرمان را در کتیبه های هخامنشی نیز می توان دید. در نوشته های یونانی هم آن را کرمان خوانده و مردم کرمان را نژادی از پارسیان معرفی کرده اند. در این مطلب قصد داریم به معرفی بهترین مکان های دیدنی استان کرمان بپردازیم.

1- باغ شازده ماهان اثر تاریخی از دوران قاجاریه

باغ شازده ماهان در ۲کیلومتری شهر ماهان و حوالی شهرکرمانقرار دارد. باغ مذکور که قدمت آن به اواخر دوره‌ی قاجار باز می‌گردد، در دامنه‌ی کوه‌های تیگران ساخته شده است تا علاوه بر آب‌وهوای مطبوع از طبیعت زیبای آن هم بهره بگیرد.

باغ شازده ماهان با مساحتی حدود ۵/۵هکتار در دو مجموعه‌ی شرقی و غربی بنا شده و یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی به شمار می‌رود. علاوه بر معماری اصیل عمارت باغ، می‌توان وجود فواره‌هایی را که تنها بر اساس قانون فیزیک و ارتفاع عمل می‌کنند، از ویژگی‌های بارز آن برشمرد. طول این باغ ۴۰۷و عرض آن ۱۲۲متر است.

این باغ به عنوان سیزدهمین اثر ایرانی در سال ۱۳۹۰به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد تا اهمیت آن بیش از پیش شود. این باغ همچنین در میان پرگردشگرترین جاذبه‌های ایران قرار دارد.

2- مجموعه گنجعلی خان اثر تاریخی دوران صفویه

مجموعه‌ای عظیم و باشکوه از دوران حکومت صفویان که متشکل از بخش‌های مختلفی همچون بازار، مسجد، حمام، ضرابخانه، آب‌انبار، مدرسه، کاروانسرا و سرای گنجعلی‌خان است. این اثر شگرف از ایران کهن، یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی به شهر کرمان است.

3- ارگ بم

ارگ بم، بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان، یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین شاهکار‌های تاریخی ایران زمین به شمار می‌آید. پیشینیان این مجموعه‌ی تاریخی عظیم را روی صخره‌ای سترگ و در نزدیکی شهر بم در استان کرمان که در جنوب شرقی ایران قرار دارد، ساخته و بنایی بی‌نظیر را که قدمت آن به دوران پیش از میلاد حضرت مسیح (ع) نسبت داده‌ شده است، برای آیندگان به یادگار گذاشته‌اند.

مجموعه‌ی ارگ بم، در واقع دژی عظیم است که در مرکز آن، ارگ قرار گرفته است. مصالحی که در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است، عمدتا از خشت خام، ملات، گل رس و کاه و در مواردی بسیار نادر لاشه‌ی سنگ، آجر و تنه‌ی درخت خرما است. شاید به دلیل ساختمان عظیم ارگ که به عنوان مرتفع‌ترین بخش مجموعه‌ نیز محسوب می‌شود، تمامی این بنای تاریخی را به ارگ بم نامگذاری کرده‌اند. براساس اطلاعاتی که کارشناسان میراث فرهنگی اعلام کردند، مساحت آن 180 هزار متر مربع است که دیوارهایی به ارتفاع 7 متر و طول 1815 متر دورتادور آن را دربرگرفته است.

برای خرید بلیط هواپیما چارتر و خرید اینترنتی بلیط قطار از خدمات فلایتیو استفاده کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط