آثار تاریخی کرمانشاه را بشناسید
1396/08/06 - 15:00 ایرانگردی

آثار تاریخی کرمانشاه را بشناسید

کرمانشاه یکی از مهترین شهرهای غرب کشور است. شهری که در کتاب تاریخ این مرز و بوم بخش مهمی را به خود اختصاص داده است. شهری که نام اسطوره‌هایی همچون فرهاد کوه کن را بر دوش می‌کشد و آوازه بیستونش در جهان پیچیده است. با فلایتیو همراه باشید تا آثار تاریخی کرمانشاه را به شما معرفی کنیم.

(فلایتیو امکان خرید بلیط هواپیما و خرید بلیط قطار را برای شما فراهم کرده است.)

بیستون

بیستون یک مجموعه تاریخی است که در کوه بیستون در شمال شرقی کرمانشاه واقع شده است. بیستون به سبب قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم در طول تاریخ همواره مورد توجه فرمانروایان مختلف بوده است. کتیبه و نقش برجسته داریوش هخامنشی در بیستون در میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده و جز آن دارای در حدود 150 اثر تاریخی همچون مجسمه هرکول، فرهادتراش و کاروانسرای ایلخانی است.

طاق بستان

اگر بخواهیم آثار باستانی و تاریخی کرمانشاه را فهرست کنیم بدون شک طاق بستان در میان اولین‌های آن‌ها قرار می‌گیرد. این اثر دو طاق بزرگ و کوچک و سنگ نوشته‌هایی است که در دل کوه و در شمال غربی کرمانشاه واقع شده‌اند. این سنگ‌نوشته‌ها مربوط به دوران ساسانی هستند و آن‌چه روی آن نوشته شده از تاج‌گذاری پادشاهانی همچون خسروپرویز، اردشیر دوم و شاهپور دوم و سوم است. یک چشمه نیز در این مجموعه واقع شده که منظره کم‌نظیر آن را دوچندان کرده است.

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا در کنگاور از بزرگترین و باشکوه‌ترین بناهای سنگی ایران است. آناهیتا به عنوان الهه آب و نعمت شناخته می‌شده و این بنا نیز پرستگاهی است که به دوران ساسانیان متعلق است.

تکیه معاون الملک

این تکیه که یکی از مهمترین اماکن عزاداری محرم برای اهالی کرمانشاه به شمار می‌آید عمری بیش از یک قرن دارد. حسین خان معین‌الرعایا بنیان این تکیه را گذاشت. این تکیه دارای سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه است که در این میان زینیبه به طور اختصاصی برای بانوان ساخته شده. کاشی‌کاری‌های تکیه معاون‌الملک بسیار چشم‌نواز و منحصر به فرد است.

تکیه بیگلربیگی

یکی دیگر از تکیه‌های مهم کرمانشاه تکیه بیگلربیگی است که در محله قدیمی کرمانشاه واقع شده. ساخت این تکیه به دوران قاجار بازمی‌گردد و بنایی بسیار ارزشمند محسوب می‌شود. حسینیه تکیه بیگلربیگی یک تالار آیینه است که کتیبه‌هایی از دوران مظفرالدین شاه را در خود جای داده است. البته از این تکیه امروزه برای عزاداری استفاده نمی‌شود و به موزه خط و کتابت و همچنین اسناد قدیمی خانواده بیگلربیگی تبدیل شده است.

گوردخمه های کرمانشاه

کرمانشاه قبرستان‌های باستانی بسیاری را در خود جای داده است که اصطلاحا به آن‌ها گوردخمه می‌گویند. یکی از مهم‌ترین این گوردخمه‌ها «اسحاق وند» نام دارد. که در نزدیکی شهر هرسین واقع شده. روایت است که این گوردخمه‌ها قدیمی‌ترین در نوع خود محسوب می‌شوند و به دوران مادها بازمی‌گردند.

گوردخمه دیدنی دیگر «دکان داوود» نام دارد که در نزدیکی شهرستان سر پل ذهاب واقع شده است. این گوردخمه نیز به دوران مادها بازمی‌گردد. این گوردخمه در کوه واقع شده است.

«گوردخمه صحنه» یا دربند نیز گوردخمه دیگری است که در شهر صحنه و کنار رودخانه دربند واقع شده. راه رسیدن به این گوردخمه یک راه جنگلی بسیار چشم‌نواز است و در ورودی آرامگاه نیز تصویر یک خورشید بالدار دیده می‌شود.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما و بلیط هواپیما چارتر به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط