سوغات کرمانشاه را بشناسید
1396/04/20 - 17:07 ایرانگردی

سوغات کرمانشاه را بشناسید

از بیستون و طاق بستان که در کرمانشاه بگذریم به غذاهای خوش طعم و رنگارنگ و صنایع دستی مختلف می‌رسیم. با فلایتیو همراه باشید تا با سوغات کرمانشاه آشنا شوید.

(با خرید بلیط اینترنتی هواپیما و خرید بلیط چارتر از فلایتیو می‌توانید به کرمانشاه سفر کنید.)

روغن حیوانی

شاید معروف‌ترین سوغاتی کرمانشاه همین روغن حیوانی باشد. آن‌قدر که بسیاری از مردم آن را روغن کرمانشاهی می‌خوانند. این روغن از دوغ و شیر دام‌های کرمانشاه به دست می‌آید.

گیوه

ساخت گیوه در بسیاری از مناطق ایران رواج داشته و تا به امروز نیز ادامه دارد. اما کرمانشاه یکی از مناطقی است که در صنعت گیوه‌سازی در گروه بهترین‌ها و معروف‌ترین‌ها قرار می‌گیرد. معروف‌ترین گیوه‌های کرمانشاه نیز مربوط به اورامانات و دو روستای نودشه و هجیج است.

گلیم و جاجیم

گلیم، جاجیم، قالی، موج‌بافی و نمدمالی از صنایع دستی اصلی کرمانشاه هستند و از میان آن‌ها بیش از همه گلیم هرسین شهرت دارد. در گلیم کرمانشاهی نقوش خطی، گل و تصاویر حیوانات به چشم می‌خورد.

نان برنجی و کاک

کمتر پیش می‌آید که کسی به کرمانشاه برود و با کوله‌باری از شیرینی‌های آن‌جا باز نگردد. یکی از شیرینی‌های معروف کرمانشاه نان برنجی است که ریشه آن را می‌توان در دوره قاجار جست‌وجو کرد. نان برنجی از آرد برنج و روغن کرمانشاهی تهیه می‌شود. شیرینی مهم دیگر در کرمانشاه کاک است که طرفداران زیادی دارد. مشخصه اصلی این شیرینی لایه لایه بودن آن و پودر قند است.

چرم

کرمانشاه به سبب وجود مراتع گسترده و طبیعت ناب منطقه مناسب و مساعدی برای پرورش دام است. به همین دلیل تولیدات صنایع چرمی نیز در این استان رواج دارد. هرچند که امروزه این هنر به شیوه سنتی‌اش رو به کمرنگ شدن رفته است، با این حال هنوز می‌توان آثار آن را در بازار سنتی کرمانشاه مشاهده کرد.

صنایع چوبی

هنر دیگری که مردم کرمانشاه از دیرباز به آن اشتغال دارند تولید محصولات چوبی است که از طبیعت کم‌نظیر همان منطقه ریشه گرفته است. منبت کاری کرمانشاه با الهام از فرهنگ مناطق کردنشین هنری بسیار چشم‌نواز است.

برای اطلاع از نحوه خرید بلیط قطار به فلایتیو مراجعه کنید.

تعداد کل نظرات : 1 : امتیاز کاربران

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

نظرات کاربران

طاها 1396/10/04 - 18:27
بسیار عالی.از وبلاگ ما هم دیدن فرماییدyazd-Souvenir.mihanblog.com

مطالب مرتبط