روستای خماط و معبد چغازنبیل
1396/05/08 - 18:00 ایرانگردی

روستای خماط و معبد چغازنبیل

استان خوزستان یکی از زیباترین استان‌های ایران است که جاذبه‌های تاریخی آن در کنار جاذبه‌های طبیعی محیطی مساعد را برای سفر ساخته‌اند. اما اگر بخواهیم در میان مشهورترین آثار و اماکن خوزستان یکی را انتخاب کنیم، به چغازنبیل می‌رسیم. این اثر تاریخی به تنهایی یکی از توریستی‌ترین و پربازدیدترین مکان‌های جنوب ایران به شمار می‌رود. در کنار این بنا روستایی وجود دارد که «خماط» نام دارد که این روستا نیز به سبب ویژگی‌هایی که از طبیعت منحصر به فرد خود وام گرفته است و نیز مجاورتش با چغازنبیل، پذیرای میهمانان زیادی است و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری شناخته می‌شود. با فلایتیو همراه باشید تا با این چغازنبیل و خماط بیشتر آشنا شوید.

(فلایتیو امکان خرید بلیط چارتر و خرید بلیط قطار را برای شما فراهم کرده است.)

چغازنبیل؛ اولین اثر مذهبی ایران

زیگورات بنایی است که در گذشته به عنوان والاترین بنای مقدس برای خدایان ساخته می‌شده است. زیگورات چغازنبیل نیز حدود 1250 سال پیش از میلاد مسیح، در زمان عیلامی ها ساخته شده است. این بنای دیدنی که در شهر باستانی شوش قرار گرفته، اولین اثر ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو و همچنین اولین بنای مذهبی ایران محسوب می‌شود. چغازنبیل در 5 طبقه، از هزاران خشت و آجر با دیوارهایی تو در تو تشکیل شده و بر روی تپه ای عظیم بنا شده است.

روستای خماط

این روستا به سبب قرار گرفتن در کنار چغازنبیل دارای اقامتگاه‌های بوم‌گردی، موزه و رستوران‌های سنتی است و به منطقه اسکان بازدیدکنندگان از چغازنبیل تبدیل شده. منطقه حفاظت شده دز و کرخه با وجود تالاب‌ها و پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فرد و چشم‌اندازی از مزارع نیشکر هفت تپه نیز در نزدیکی این روستا به محبوبیت آن افزوده است. همچنین باغ‌های نخل و انار از دیگر ویژگی‌های طبیعی خماط است.

برای اطلاع از نحوه خرید بلیط چارتر هواپیما به وبسایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط