لباس محلی خراسان را بشناسید
1396/05/26 - 12:00 ایرانگردی

لباس محلی خراسان را بشناسید

خراسان استان بسیار پهناوری است که در حال حاضر به سه استان تقسیم شده است. به سبب همین گستردگی، بار رنگ و تنوع فرهنگ نیز در این منطقه بالا است. به هرجای استان که سفر کنیم، فرهنگ و آداب و رسوم به خصوص و منحصر به فردی نمایان می‌شود. یکی از ویژگی‌های بارز منطقه خراسان، لباس مناطق مختلف آن است. اقوام ترکمن، کرمانج، تربت جام و بسیاری گروه دیگر در خراسان زندگی می‌کنند و لباس آن‌ها به عنوان عضوی از میراث فرهنگی ایران شناخته می‌شود. با فلایتیو همراه باشید تا با سبک و سیاق لباس‌های خراسانی آشنا شوید.

(فلایتیو امکان خرید بلیط چارتر ، اطلاع از قیمت بلیط قطار و خرید بلیط اینترنتی قطار را برای شما فراهم کرده است.)

لباس مردان

لباس مردان خراسان شمالی به لباس زنان بسیار شبیه است و رنگ قرمز غالب‌ترین رنگ تشکیل‌دهنده آن است. عرق‌چین، که وا یا همان نیم تنه پشمی، شلوار، پاپوش و کمربند اجزای این لباس هستند. مردان ترکمن از «قرمز دون» استفاده می‌کنند که پیراهن ابریشمی قرمز است. اچمک نیز لباسی است که مردان در فصل سرد بر تن می‌کنند.

لباس مردان خراسان جنوبی بسیار معروف است که در چوب‌بازی‌ها آن را می‌توانیم ببینیم. این لباس را تن‌پوشی از جنس کرباس سفید، نیم‌تنه، گیوه یا پاپوش و مندیل که همان دستار سفید دور سر است و همچنین در بعضی شرایط کلاه تشکیل شده است.

لباس زنان

لباس زنان خراسان جنوبی لباسی رنگارنگ است که اجزای آن شلیته که دامنی گشاد و چین‌دار است، یل یا همان جلیقه مخملی، چارقد، کلاه، دستمال روی چارقد و قبا هستند. اما یکی از مهم‌ترین اقوام خراسان و به خصوص خراسان شمالی کرمانج‌ها هستند که از اقوام کرد ایران به شمار می‌آیند. اصلی‌ترین بخش لباس زنان کرمانج «شیلوار» است که دامنی پرچین است که حاشیه‌های آن قیطان‌دوزی شده‌اند. «یاشار» یا همان چارقد، جلیقه، کراس (نوعی بلوز) اجزای دیگر این لباس هستند. زنان ترکمن‌ خراسان شمالی نیز از «چاوک» که نوعی پیراهن قرمز رنگ است و «کولته» که همان شنل روی دوش است تشکیل شده است. بعضی از ترکمن‌ها از «یلک» نیز استفاده می‌کنند که با سکه و زیورآلات تزیین شده است و روی سر می‌اندازند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط