5 منطقه خوش آب و هوا در خراسان رضوی
1396/03/24 - 10:24 ایرانگردی

5 منطقه خوش آب و هوا در خراسان رضوی

خراسان به عنوان قطب زیارتی ایران هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند. اما شاید این گردشگران ندانند که مقصد زیارتی آن‌ها جاذبه‌های طبیعی فراوانی نیز دارد. البته شهرت طرقبه و شاندیز بر کسی پوشیده نیست و تقریبا هرکس که پا به مشهد می‌گذارد، رفتن به این دو منطقه ییلاقی را نیز در برنامه خود می‌گنجاند. اما خراسان جز طرقبه و شاندیز مناطق خوش آب و هوای دیگری هم دارد که ما چند نمونه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

(برای خرید بلیط اینترنتی هواپیما و خرید بلیط اینترنتی قطار به مقصد مشهد به سایت فلایتیو مراجعه نمایید). 

بند گلستان

این سد در غرب مشهد روی رودخانه گلستان واقع شده و فاصله آن با شهر بسیار ناچیز است. عمر این سد به دوران تیموری باز می‌گردد و از این منظر یک مکان تاریخی نیز محسوب می‌شود. بند گلستان نزد مردم مشهد یک تفرجگاه پرطرفدار به حساب می‌آید و امکانات تفریحی خانوادگی و قایقرانی در این منطقه برای گردشگران فراهم شده است. البته لازم به ذکر است که معمولا آب در تابستان‌هایی که بارندگی کم است، به این سد نمی‌رسد و تنها در فصول پربارش مورد استفاده قرار می گیرد.

باغ کشمیر

یکی از مناطق زیبای کوهستانی در خراسان باغ کشمیر است که در شمال تربت جام واقع شده. در این منطقه چشمه‌های فراوانی وجود دارند که روح تازه‌ای در طبیعت خراسان می‌دمند. چشمه‌های چون پلنگی، گله گاش، چاه بالا، چاه بوناک و... . باغ کشمیر همچنین از نظر پوشش گیاهی منطقه‌ای غنی و اقلیم مناسبی برای رشد پسته وحشی است؛ این درختان در آن‌جا به وفور دیده می‌شوند و جلوه خاصی به منطقه می‌دهند.

آبشار اخلمد

اخملد نام یک روستا در نزدیکی شهرستان چناران است و 90 کیلومتر با مشهد فاصله دارد. در کنار این روستا دره‌ای با همین نام وجود دارد که از نظر ویژگی‌های طبیعی بسیار چشم‌نواز است. اخملد مجموعه‌ای است با باغ‌های فراوان، درختان انبوه و همچنین آبشارهای فصلی و دائمی. معروفترین آبشار این منطقه آبشار دائمی، عریض و مرتفع اخملد است که خنکای لذت‌بخش آن در تابستان و منظره‌ای که از یخ زدن آب آبشار در زمستان به وجود می‌آید، آن را به مکانی دیدنی در همه فصول بدل کرده است. 

روستای جاغرق

این روستای کوهستانی در نزدیکی طرقبه و شاندیز و در دره‌ای ییلاقی واقع شده است. باغ‌های فراوان میوه و رودخانه‌های فصلی از ویژگی‌های این روستا هستند. رستوران‌های زیادی در این منطقه خوش آب و هوا به چشم می‌خورند و امکانات اسکانی و تفریحی مناسبی نیز برای گردشگران فراهم شده است. 

پارک ملی تندوره

یکی از زیباترین مناطق طبیعی خراسان رضوی پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره است که در نزدیکی مرز ترکمنستان واقع شده. تپه‌های سرسبز و پوشش گیاهی و جانوری این منطقه چشم‌انداز منحصر به فردی را پیش پشم نمایان می‌کنند. البته تندوره نیز مثل پارک‌های ملی دیگر که زیستگاه جانوران خاص به شمار می‌روند، دارای قوانین خاص و محدود کننده‌ای برای گردشگران است.

فلایتیو شما را برای اطلاع از چگونگی خرید بلیط چارتر هواپیما  راهنمایی می‌کند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط