khuzestan-province2
1395/11/27 - 12:21 ایرانگردی

سفر به خوزستان، سفر به تاریخ و تمدن ایران (قسمت دوم)

در مطلب پیشین وبلاگ فلایتیو که درباره جاذبه های گردشگری استان خوزستان بود، شما را با 4 جاذبه معبد چغازنبیل، پل سفید، پل ساسانی و آبشار شوی در خوزستان آشنا کردیم.

در این مطلب دیگر جاذبه های گردشگری این استان را به شما معرفی خواهیم کرد.

خانه تیزنو دزفول

خانه تیزنو یکی از نمونه ‌های زیبای معماری و یکی از کهن ترین خانه های شهر دزفول است. این خانه که پیکرده و سازه اولیه آن در دوران صفویه بنا نهاده شده، در دوره قاجار و پهلوی تغییرات زیادی کرده و به یکی از بزرگترین و زیباترین خانه های شهر دزفول تبدیل شده است.

این خانه که همه ویژگی های خانه های دزفول را دارد، دارای 8 در ورودی، ایوان مرکزی، اتاق ‌هایی در ایوان، غلام گردش، شبستان و شوادون می‌باشد.

حمام کرناسیون

حمام کرناسیون یا موزه مردم‌ شناسی دزفول یکی از بناهای دوره قاجاریه است که پس از بازسازی در سال ۱۳۸۵ به عنوان موزه مردم‌شناسی مورد استفاده قرار گرفت.

حمام کرناسیون با مساحتی حدود ۸۸۰ متر مربع دارای سردری کوچک و زیبا با تزئینات ساده آجرکاری می‌ باشد و در شمالی ترین قسمت بافت قدیمی قرار گرفته است.

در این موزه انواع آداب و رسوم و مشاغل سنتی دزفول به نمایش گذاشته شده است. همچنین در قسمت گرمخانه آثار فلزی دیدنی و دست نوشته هایی از شخصیت های دزفول قرار گرفته است.

سنگ نگاره اش‍ک‍ف‍ت ‌س‍ل‍م‍‍ان‌

ن‍ی‍‍ای‍ش‍گ‍‍اه ‌ت‍‍اری‍ش‍‍ا یا اشکفت در جنوب ایذه بزرگترین خط نوشته میخی ایلام نور را در خود جا داده‌ و درب‍رگ‍ی‍رن‍ده ‌4 ن‍ق‍ش ‌ب‍رج‍س‍ت‍ه‌‌ ایلامی و بقایای یک ساختمان متعلق به اتابکان است.

اشکفت سلیمان که در جنوب ایذه واقع شده، محل پرستشگاه تریشا یکی از خدایان ایلامی بوده ‌است. این در این منطقه علاوه بر وجود سنگ نوشته، غار و چشمه ای معدنی در دل کوه نیز وجود دارد.

قلعه شوش

قلعه شوش قلعه‌ ای است که توسط ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان‌ شناسان فرانسوی در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در شوش بر روی تپه ‌ای تاریخی بنا شده ‌است. از مهم ترین آثار به دست آمده از این تپه‌ ها می‌ توان به مجسمه معروف ملکه ناپیر اسوستون، لیوان مشهور سفالی شوش به رنگ نخودی و نقش بزکوهی و قانون حمورابی اشاره کرد.

نقشه این قلعه به شکل ذوزنقه است که قاعده کوچک آن در سمت شمال واقع شده و دور تا دور آن را راهرویی احاطه کرده و چند ردیف اتاق به سمت حیاط، بر گرد آن قرار گرفته ‌است.

سازه های آبی شوشتر

سازه‌ های آبی شوشتر در دوران ساسانیان برای استفاده از نیروی آب به ‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شدi. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشار‌ها، کانال‌ ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه هستند. در سفرنامه یک باستان‌شناس فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

اگر قصد سفر به این استان زیبا را دارید می توانید برای خرید بلیط هواپیما و مشاهده پرواز چارتر آن به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط