khuzestan-traditional-food
1395/11/25 - 11:12 ایرانگردی

با غذاهای محلی خوزستان آشنا شوید

هر کدام از شهرهای ایران بسته به فرهنگ، آب و هوا، ذائقه و ...، شیوه و اصول خاص خود را در درست کردن غذا دارند.

مردم خونگرم خوزستان نیز به خاطر تبعشان به پختن غذاهای تند و آتشین معروفند. جالب است بدانید که بعضی از غذاها مانند سمبوسه و فلافل از خطه جنوب وارد فرهنگ غذایی بقیه شهرها شده اند.

با ما همراه باشید تا با غذاهای محلی خوزستان آشنا شوید.

نافله خوزستانی

این غذا از گوشت چرخ کرده، آرد نخودچی، پیاز، سرکه، نعنا و ادویه درست می شود و پس از درست کردن آنها به به صورت دایره های کوچک در کره سرخ می شود.

پاکوره

این غذا که از هند وارد فرهنگ غذایی مردم جنوب شده، از سیب زمینی، پیاز، جعفری و ادویه جات درست می شود و به خاطر داشتن ادویه های مختلف، نسبت به نوع طبخ آن طعم های متفاوتی دارد.

پاکورا خوراکی لقمه ای مانند است که با خمیرمایه ای بسیار آسان طبخ می شود.

قلیه ماهی

قلیه ماهی از جمله غذاهای معروف و پرطرفدار خطه جنوب است که وارد فرهنگ غذایی مردم شهرهای دیگر هم شده است.

این غذای خورشتی از ماهی، سبزی، سیر، پیاز و ادویه جات مخصوص درست می شود و شکل آن شبیه قورمه سبزی است.

برای درست کردن این غذا ماهی را به اندازه تکه های 4 در 4 سانتیمتر خرد کرده و می شویند و بعد مانند قورمه سبزی آن را طبخ می کنند.

ماهی‌ای که برای قلیه ماهی استفاده می شود باید بدون استخوان باشد. به همین دلیل ماهی های شوریده، سنگسر، هامور، حلوا و سیاه برای تهیه این غذا مناسب هستند.

فلافل آبادانی

فلافل هم از جمله غذاهایی است که از کشور لبنان وارد آبادان شده است. ماده اولیه این خوراک از نخود خیس خورده یا نیم پخته چرخ کرده است که از خمیر باگت، پیاز و ادویه جات مخلوط سرخ کردنی تهیه شده و به صورت ساندویچ عرضه می شود.

با وجود اینکه فلافل در خیلی از شهرهای ایران طبخ می شود، فلافل آبادانی مزه دیگری دارد.

سمبوسه

این غذای خوشمزه در اصل یک از غذای هندی است که در ایران باز هم از طریق مردم آبادان به شهرت رسیده است. مواد اولیه سمبوسه شامل سیب زمینی، جعفری و تره است که این سه ماده را به همراه ادویه های مخصوص با هم مخلوط می کنند و در غلافی از نان می پیچانند و سرخ می کنند. سمبوسه از دیگر غذاهای ساده و خوشمزه این خطه است که ترکیباتی از نان، سیب زمینی، سبزی و ادویه جات است.

ماهی صبور

به خاطر تأثیر جغرافیا و نزدیکی به دریا، ماهی در فرهنگ غذایی مردم جنوب کشور نقش پررنگی دارد. ماهی صبور یکی از غذاهای سنتی و محلی این خطه است که طرفداران زیادی دارد.

این غذا از ترکیب موادی همچون ماهی صُبور، سبزی پلویی، سبزی ماهی (گشنیز و شنبلیله)، پیاز، سیر، نمک، فلفل سیاه، تمبر هندی و رب گوجه‌ فرنگی درست می شود و روی آتش کباب می شود و با پلو یا نان خورده می شود.

اگر قصد سفر به جنوب کشور را دارید می توانید برای خرید بلیط قطار و بلیط هواپیما چارتر به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط