همه چیز درباره بومیان کیش
1396/04/08 - 10:30 ایرانگردی

همه چیز درباره بومیان کیش

خیابان‌ها و پاساژهای مدرن، دریا و تفریحات ساحلی ویژگی‌هایی هستند که جزیره کیش را به آن‌ها می‌شناسند. کیش، امروز یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری ایران است اما از این‌که پشت این شهر جدید و مدرن، چه تاریخی نهفته است، بومیان اصیل آن‌‎جا چه کسانی هستند و چه فرهنگ و آداب و رسومی دارند، چندان صحبتی به میان نمی‌آید. دانستن این اطلاعات پیش از خرید بلیط اینترنتی هواپیما به مقصد کیش می‌تواند توجه شما را به چهره دیگری از کیش جلب کند که شاید تا به حال به آن توجه نکرده باشید. 

(برای خرید بلیط چارتر کیش می‌توانید به سایت فلایتیو مراجعه نمایید.)

تاریخ جزیره کیش

قدیمی‌ترین تاریخی که برای کیش ثبت شده، قرن یازدهم میلادی است که راهزنان دریایی در آن‌جا حکومت تشکیل داده بودند. تقریبا صد سال پس از این تاریخ، کیش به جزیره ثروتمندی بدل می‌شود که باغ‌ها و درختان خرمای زیادی داشت و ساکنان آن به تجارت مروارید و پارچه مشغول بودند؛ مشخصه‌‌‌ای که تا قرن‌ها بعد در کیش ادامه داشته و مردم آن به صیادان مروارید مشهور بودند. البته رونق جزیره در طی قرن‌ها پستی و بلندی بسیاری به خود دیده و مثل هر مکان دیگری از گزند جنگ میان حاکمان مختلف در امان نبوده است. آخرین رونق کیش مربوط به دوران قاجار بوده که تا امروز نیز ادامه داشته است.

بومیان جزیره

ساکنان بومی کیش از اقوام و نژادهای مختلفی هستند. اما عمده‌ترین آن‌ها را اعراب و آفریقایی تبارهایی از نژادهای سامی، نوردیک، دراویدی و سیاهپوست تشکیل می‌دهند که زبان‌شان فارسی و عربی است. شغل بومیان کیش غالبا صید ماهی و مروارید است اما با رونق گردشگری در این منطقه مردم آن‌جا به مشاغل خرید و فروش اجناس وارداتی و کارهای خدماتی نیز روی آورده‌اند. بازار سنتی «صفین» یا بازار عربهای کیش محلی است که داد و ستد بومیان بیشتر در آن صورت می‌گیرد.

بومیان کیش هنوز ظاهر سنتی خود را حفظ کرده‌اند؛ مردان دشداشه و غتره بر تن دارند و زنان ملفع و برقع. دین اکثر مردم شیعه است و مراسم و اعیاد مذهبی در آن‌جا همچون دیگر مناطق جنوبی ایران رونق به خصوصی دارد.

«خانه بومیان کیش» یکی از جاذبه‌های گردشگری آن‌جا است که 200 سال قدمت دارد و اکنون به موزه مردم‌ شناسی تبدیل شده است. این خانه که در منطقه صفین قرار دارد در گذشته به یکی از تجار مروارید کیش تعلق داشته که محل رفت و آمد بومیان جزیره برای یادگیری قرآن و علوم دیگر بوده است.

سایت فلایتیو شما را در خصوص خرید بلیط ارزان کیش راهنمایی می‌کند.

 برای رزرو هتل ترنج کیش به فلایتیو مراجعه کنید.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط