میمند، زندگی در میان صخره ‌ها
1396/03/28 - 15:05 ایرانگردی

میمند، زندگی در میان صخره ‌ها

از زمانی که انسان‌ها میان دست‌کندهایی که در کوه ایجاد کرده بودند، زندگی می‌کردند هزاران سال می‌گذرد و این تغییر شیوه زندگی از میان طبیعت به زیر آهن و سیمان اثری از آن گذشته‌ها به جای نگذاشته است. اما احتمالا برای هر انسان مدرنی جالب است که بداند روی این کره خاکی هنوز مردمانی وجود دارند که زندگی در میان کوه را به سبک شهر و روستایی معمول ترجیح داده‌اند. روستای 3 هزار ساله میمند در استان کرمان یکی از این مناطق است که سبک و سیاق گذشته هنوز در آن رنگ نباخته.

(برای سفر به کرمان می‌توانید با مراجعه به سایت فلایتیو نسبت به خرید بلیط اینترنتی هواپیما و خرید بلیط چارتر هواپیما اقدام نمایید).

تاریخچه میمند

این روستا که در 40 کیلومتری شهرستان شهربابک قرار دارد، به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است. اما پاسخ به این پرسش ‌که این روستا از کی و چگونه به وجود آمده است، چندان مشخص نیست و تنها روایاتی در این رابطه وجود دارد. معروف‌ترین روایت درباره میمند این است که احتمالا به سبب تقدس کوه و عبادت در کوه که در گذشته‌ها امری مرسوم بوده و نیز به دلیل آیین مهرپرستی که در آن مناطق رواج ویژه‌ای داشته است، این منطقه در واقع پیش از آن‌که سکونتگاه بشر باشد، محلی بوده است برای عبادت او.

دیدنی‌ های میمند

خانه‌ها؛ در حال حاضر این روستا با وجود این‌که یک منطقه باستانی توریستی به حساب می‌آید اما زندگی همچنان در بعضی خانه‌های صخره‌ای‌اش جریان دارد. خانه‌هایی که اصطبل دارند و نشیمن، پستو و اتاق‌هایش با پرده از هم جدا شده‌اند. دیوارها و سقف این خانه‌ها به خاطر سوزاندن هیزم طی قرن‌ها رنگ سیاه به خود گرفته‌اند. دکتر ابراهیم باستانی پاریزی در کتاب پیغمبر دزدان درباره این روستا می‌نویسد: «تمام اتاق‌های این ده در دامنه کوه کنده شده و خانه‌ها در دل سنگ است و هر کوچه که در دل کوه می‌رود سه یا چهار اتاق دارد و مجموعاً قریب سیصد کوچه در دل سنگ فرو برده‌اند و به همین سبب خانه‌ها دودکش و بخاری ندارند و بدون منفذ است و از جهت تاریخی واقعاً از آثار اولیه تمدن بشری محسوب می‌شود. در واقع یک آسمان خراش موربی است که هزاران سال است در دل سنگ کنده شده...»

حمام؛ این حمام نیز مانند اکثر حمام‌های عمومی سنتی دارای اجزایی چون خزینه، صحن و رختکن است. یک آتشخانه نیز در زیر حمام وجود دارد که آب و فضای داخل به وسیله آن گرم می‌شده است. همچنین وجود یک سنگ مرمر نشان از وجود وسیله‌ای برای بازتاب نور و روشنایی در حمام می‌دهد.

آتشکده میمند؛ در این آتشکده، آتشدان‌ها هم صخره‌ای و دست‌کند بوده‌اند که این مکان امروز به موزه میراث فرهنگی بدل شده است.

سفره خانه سنتی؛ امروز و با گسترش گردشگری در این منطقه از یکی از این دست‌کندها به عنوان سفره‌خانه‌ای سنتی استفاده می‌شود که با حفظ معماری میمند و به کار بردن صنایع دستی آن‌جا محیط دلنشینی را به وجود آورده است.

فلایتیو همچنین امکان اطلاع از قیمت بلیط قطار و بلیط هواپیما چارتر را برای شما فراهم کرده است.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط