برای کوهنوردی در اصفهان به کجا برویم؟
1396/04/19 - 10:32 ایرانگردی

برای کوهنوردی در اصفهان به کجا برویم؟

استان اصفهان یکی از استان‌های ایدآل و مناسب برای کوهنوردی است. چرا که رشته کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگترین چین خوردگی رشته کوه زاگرس است که بین سه استان کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس قرار گرفته و قسمت‌های مناسبی برای کوهنوردی دارد.

این رشته کوه زیبا 49 قله بالای 4000 متر دارد و دارای بزرگترین مجموعه قله‌های 4000 متر در ایران است. دنا از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده و به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه، بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می‌شود.

با کوه‌های استان اصفهان و قسمت‌های مختلف رشته کوه دنا برای کوهنوردی آشنا شوید.

(فلایتیو امکان خرید بلیط هواپیما اصفهان، بلیط چارتر و خرید بلیط قطار را برای شما فراهم کرده است.)

سی سخت

شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا از استان کهگیلویه و بویراحمد است که در فاصله 35 کیلومتری از یاسوج مرکز این استان قرار دارد. برای رفتن به یاسوج می توان از استان خوزستان از راه بهبهان و از استان فارس از راه شیراز و یا اقلید و از استان چهار محال و بختیاری از راه لردگان و از استان اصفهان از راه سمیرم به آنجا رفت.

كوه دنا و شهرستان دنا به‌دليل ارزش‌های متعدد، كوهستاني بودن و وجود عشاير زياد در دامنه‌های آن، اهميت ويژه‌ای برای مردم استان و كشور دارد.

«سی سخت» در دامنه‌های دنا در 36 كيلومتري مركز استان مانند نگينی سبز بر دامنه‌ این رشته كوه است و آب و هوای بسيار مطبوع و معتدل كوهستانی دارد.

این منطقه که یکی از غنی‌ترین منابع گیاهان داروئی و غیر داروئی کشور است، جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد و از استان اصفهان از راه سمیرم می‌توان به آنجا رسید.

قله قبله

برای رسیدن به قله قبله از طریق اصفهان باید این شهر را به مقصد روستای خفر ترک کنید و پس از رسیدن به سمیرم مسیرتان را به طرف حنا و خفر ادامه دهید.

روستای خفر یکی از جنوبی ترین روستاهای استان اصفهان است که درختان سیب زیاد و محصولات محلی خاص خود را دارد.

اين روستا در دامنه بلندترين قله دنا (قاش مستان)، بر روي اراضی پر شيب ساخته شده و يكي از بهترين مسيرهاي كوهنوردي قله های دنا است.

آبشار خفر در 5 كيلومتري روستاي خفر و بر روي دامنه های پر شيب دنا در محدوده ای تحت عنوان دره قاش مستان واقع گرديده و از زیبایی‌های این منطقه است.

رشته کوه شاهانکوه

رشته کوه شاهانکوه که در حاشیه غربی رشته کوه زاگرس قرار دارد، از 40 کیلومتری شمال غربی فریدونشهر استان اصفهان آغاز شده و تا جنوب غربی فریدونشهر امتداد دارد.

عرض متوسط این رشته کوه حدود 10 کیلومتر بوده و بلندترین قله‌های آن مارک، لاشوم، دره غول، شاهانکوه و وَری است.

بلندترین قله این رشته کوه، «شاهانکوه» است که در ۲۰ کیلومتری فریدونشهر واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا 4040 متر است.

رشته کوه دالانکوه

رشته کوه دالانکوه از رشته کوه‌های زاگرس مرکزی است که در غرب استان اصفهان در سه شهرستان فریدن، چادگان و تیران و کرون قرار دارد.

رشته کوه دالانکوه دارای قله‌های متعدد و بلندی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دامنه، بزینو، پرپر، احمدرضا، آنالوجه (داراب شاه) و دالان نام برد.

بلندترین قله این رشته کوه به نام انالوجه، 3950 متر ارتفاع دارد و به دلیل شباهت کامل این قله به دماوند، آن را دماوند اصفهان می‌نامند.

در دامنه‌های این رشته کوه شهرها و روستاهای متعددی واقع شده‌اند که می‌توان به شهرهای داران، چادگان، رزوه، دامنه، عسگران و روستاهای انالوجه، قرقر، معروف‌آباد، ده کلب علی، کرد علیا و سفلی، دولت‌آباد، تقی‌آباد، الور، احمدرضا ودوتو اشاره کرد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط