برای کوهنوردی در اصفهان به کجا برویم؟
1396/04/19 - 10:32 ایرانگردی

برای کوهنوردی در اصفهان به کجا برویم؟

استان اصفهان یکی از استان‌های ایدآل و مناسب برای کوهنوردی است. چرا که رشته کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگترین چین خوردگی رشته کوه زاگرس است که بین سه استان کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس قرار گرفته و قسمت‌های مناسبی برای کوهنوردی دارد.

این رشته کوه زیبا 49 قله بالای 4000 متر دارد و دارای بزرگترین مجموعه قله‌های 4000 متر در ایران است. دنا از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده و به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه، بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می‌شود.

با کوه‌های استان اصفهان و قسمت‌های مختلف رشته کوه دنا برای کوهنوردی آشنا شوید.

(فلایتیو امکان خرید بلیط هواپیما اصفهان، بلیط چارتر و خرید بلیط قطار را برای شما فراهم کرده است.)

سی سخت

شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا از استان کهگیلویه و بویراحمد است که در فاصله 35 کیلومتری از یاسوج مرکز این استان قرار دارد. برای رفتن به یاسوج می توان از استان خوزستان از راه بهبهان و از استان فارس از راه شیراز و یا اقلید و از استان چهار محال و بختیاری از راه لردگان و از استان اصفهان از راه سمیرم به آنجا رفت.

كوه دنا و شهرستان دنا به‌دليل ارزش‌های متعدد، كوهستاني بودن و وجود عشاير زياد در دامنه‌های آن، اهميت ويژه‌ای برای مردم استان و كشور دارد.

«سی سخت» در دامنه‌های دنا در 36 كيلومتري مركز استان مانند نگينی سبز بر دامنه‌ این رشته كوه است و آب و هوای بسيار مطبوع و معتدل كوهستانی دارد.

این منطقه که یکی از غنی‌ترین منابع گیاهان داروئی و غیر داروئی کشور است، جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد و از استان اصفهان از راه سمیرم می‌توان به آنجا رسید.

قله قبله

برای رسیدن به قله قبله از طریق اصفهان باید این شهر را به مقصد روستای خفر ترک کنید و پس از رسیدن به سمیرم مسیرتان را به طرف حنا و خفر ادامه دهید.

روستای خفر یکی از جنوبی ترین روستاهای استان اصفهان است که درختان سیب زیاد و محصولات محلی خاص خود را دارد.

اين روستا در دامنه بلندترين قله دنا (قاش مستان)، بر روي اراضی پر شيب ساخته شده و يكي از بهترين مسيرهاي كوهنوردي قله های دنا است.

آبشار خفر در 5 كيلومتري روستاي خفر و بر روي دامنه های پر شيب دنا در محدوده ای تحت عنوان دره قاش مستان واقع گرديده و از زیبایی‌های این منطقه است.

رشته کوه شاهانکوه

رشته کوه شاهانکوه که در حاشیه غربی رشته کوه زاگرس قرار دارد، از 40 کیلومتری شمال غربی فریدونشهر استان اصفهان آغاز شده و تا جنوب غربی فریدونشهر امتداد دارد.

عرض متوسط این رشته کوه حدود 10 کیلومتر بوده و بلندترین قله‌های آن مارک، لاشوم، دره غول، شاهانکوه و وَری است.

بلندترین قله این رشته کوه، «شاهانکوه» است که در ۲۰ کیلومتری فریدونشهر واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا 4040 متر است.

رشته کوه دالانکوه

رشته کوه دالانکوه از رشته کوه‌های زاگرس مرکزی است که در غرب استان اصفهان در سه شهرستان فریدن، چادگان و تیران و کرون قرار دارد.

رشته کوه دالانکوه دارای قله‌های متعدد و بلندی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دامنه، بزینو، پرپر، احمدرضا، آنالوجه (داراب شاه) و دالان نام برد.

بلندترین قله این رشته کوه به نام انالوجه، 3950 متر ارتفاع دارد و به دلیل شباهت کامل این قله به دماوند، آن را دماوند اصفهان می‌نامند.

در دامنه‌های این رشته کوه شهرها و روستاهای متعددی واقع شده‌اند که می‌توان به شهرهای داران، چادگان، رزوه، دامنه، عسگران و روستاهای انالوجه، قرقر، معروف‌آباد، ده کلب علی، کرد علیا و سفلی، دولت‌آباد، تقی‌آباد، الور، احمدرضا ودوتو اشاره کرد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط

در خبرنامه ما عضو شوید تا به سرعت از تخفیف های شگفت انگیز ما با خبر شوید.