سفر قزوین
1397/06/14 - 15:00 ایرانگردی

چند کاری که سفر قزوین را خاطره‌انگیز‌تر می‌کند

بر خلاف تصور بسیاری از ما قزوین از زیباترین و پر جاذبه‌ترین شهر‌های ایران است. شاید در کمتر شهری از کشورمان این تعداد اثر تاریخی و دیدنی با تراکمی بالا در کنار هم جمع شده باشند. آثار تاریخی قزوین تنوع فوق‌العاده‌ای دارند. از پیش از اسلام تا قرون اولیه اسلامی و بعد دوران باشکوه صفویه و بعدتر هم دوران پهلوی و حتی معاصر.

قزوین بیشتر زیبایی‌هایش را مدیون دورانیست که در زمان صفویه پایتخت بوده. در واقع این شهر خواهر دوقلوی اصفهان نامیده می‌شود و در زیبایی و نصف جهان بودن چیزی کم از خواهر ندارد.

در این مقاله به چند کاری که می‌تواند این سفر را زیباتر کند می‌پردازیم. با فلایتیو همراه باشید.

 

برای خرید بلیط هواپیما ارزان به فلایتیو مراجعه کنید.

در سرای سعد‌السلطنه قدم بزنید

این کاروانسرا در دوران قاجار ساخته شده و بعد از سالها که به صورت بلااستفاده رها شده بود، امروزه دوباره مورد بهره‌برداری قرار گرفته. از مغازه پوشاک تا خوراکی و کافه و رستوران همه و همه در سعدالسلطنه دیده می‌شوند. اما برای قدم زدن در این سرای زیبا لازم نیست حتما خریدی داشته باشید. می‌توانید صبح زود بیدار شوید و از خلوتی سرا برای قدم زدن شروع کنید و تا ظهر و اوج هیاهویش را آنجا بگذرانید.

 

کافه گردی کنید

قزوین از شهرهاییست که کافه‌های زیادی مبتنی بر طراحی سنتی و فرهنگ بومی شهر طراحی کرده. این کافه‌ّها فقط در دکورشان از فضای سنتی زندگی الهام نگرفته‌اند. بلکه منوهایشان هم غذاهای فراموش شده بومی هستند که سال‌های سال بین ما منسوخ شده بودند. اگر اهل کافه گردی هستید، قطعا قزوین به شما تجربه‌های منحصر به فردی خواهد داد. بسیاری از این کافه‌ها در سرای سعد‌السلطنه هستند.

 

شیرینی بخورید

قزوین‌گردی بدون کنار گذاشتن رژیم و خوردن شیرینی لطفی ندارد. باقلوای پرچمی قزوین گل سر سبد این شیرینی‌ّهاست که از پسته و بادام تازه تهیه می‌شود. جز این شیرینی نازک، کیک شربتی، نان نخودی، نان قندی و بسیاری دیگر از شیرین‌های جذاب  با طعم‌های منحصر به فرد هم وجود دارند که نخوردنشان بزرگترین اشتباهیست که می‌توانید در سفر قزوینتان مرتکب شوید.

 

قیمه نثار بخورید

قیمه نثار از خوشمزه‌ترین غذاهای قزوینی است که شاید خیلی از کا قزوین را با آوازه آن بشناسیم. این غذا ترکیبی از پلو، مغز پسته، بادام، زرشک و گوشت فراوان است که با ادویه خاص ترکیب و طبخ می‌شود.

 

به دیدار اولین خیابان ایران بروید

خیابان سپه اولین خیابان ایران است که در زمان صفویه برای اتصال کاخ عالی‌قاپو به مرکز شهر ساخته شده. قبل از این خیابان هر گونه کوچه یا معبری که وجود داشته بر اساس بافت ارگانیک شهرسازی ایرانی بوده و مفهوم خیابان با استانداردهای امروزی را ندارد. امروزه خیابان سپه از زیباترین‌ معابر قزوین است. می‌توانید ساعت‌ّا در آن راه بروید و از دیدن مغازه‌ها و بناهای قدیمی‌اش لذت ببرید.

 

به بازار سنتی بروید

قدم زدن در بازار سنتی قزوین با آن طاقهای زیبایش برای هر کسی می‌تواند جذاب باشد. اگر از گم شدن در فضاهای تاریخی و باستانی لذت می‌برید به این بازار سری بزنید. قسمت اعظم بازار سنتی متعلق به دوران صفوی و بخشی از آن هم قاجاریه است. بناهای دیگری هم مانند مسجدالنبی (مسجد شاه)، کاروان‌سرای سعدالسلطنه، کاروان‌سرای وزیر، سرای حاج رضا، سرای رضوی (سرای شاه)، تیمچه‌های روباز در این بازار وجود دارند که هر یک به تنهایی یک جاذبه زیبا برای تسخیر چشمهای مسافرانند.

 

به کاخ چهلستون بروید و شاهکارهای پایتخت خوشنویسی ایران را ببینید

کاخ چهلستون از بناهای به جای مانده صفوی است. به جز نقاشیهای دیواری و شیشه‌های رنگی ارسی‌ها که چشم هم بیننده‌ای را می‌نوازند، مهمترین خوشنویسی‌های مکتب قزوین در این مکان نگهداری می‌شوند.

امروزه طبقه دوم این بنا به موزه خوشنوسی ایران تبدیل شده. قزوین پایتخت خوشنویسی ایران است.

 

مسجد جامع قزوین

سنگ بنای این مسجد بر روی یک آتشکده ساسانی گذاشته شده. مسجد جامع قزوین از هر دوره‌ای در تاریخ معماری ایران یادگاری دارد.

 

به کوچکترین کلیسای ایران بروید

کلیسای کانتور کوچکترین کلیسای ایران و سومین کلیسای کوچک جهان است. این کلیسا در جنگ جهانی اول و در زمان اشغال ایران توسط روسها ساخته شده.

 

شما چه تجربیاتی در قزوین گردی دارید؟ انجام چه کارهایی و دیدن چه مکان‌ّهایی را به مسافران این شهر زیبا توصیه می‌کنید؟

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط