nasir-al-mulk-mosque
1395/12/17 - 16:30 ایرانگردی

مسجد نصیرالملک شیراز، از زیباترین مساجد ایرانی

مسجد نصیرالملک شیراز یکی از مساجد شیراز است که در خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی مسجد شاه چراغ قرار دارد. این مسجد که از بناهای دوران قاجار است در سال 1293 ق توسط حسنعلی نصیر الملک ساخته شده است.

مسجد نصیر الملک دارای حیاطی وسیع است که حوض بزرگی در وسط آن قرار گرفته و در سمت شمال حیاط طاق مروارید، در سمت شرق شبستان با هفت ستون سنگی در سمت جنوب دو گلدسته زیبا و در سمت غرب شبستان اصلی قرار دارد که دریچه هایی است با شیشه های رنگی.

مسجد نصیر الملک از نظر کاشیکاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد ایران است.

شبستان این مسجد دارای 7 درگاه با 7 در چوبی با شیشه های رنگارنگ است که آن را به صحن مسجد مرتبط می کند. سنگتراشی و تزئین این شبستان با الهام از مسجد وکیل شیراز ساخته شده است و طاق و دیوارهای آن با کاشی کاری های زیبا تزئین شده است.

کف این مسجد با کاشی های فیروزه ای و سقف آن با نقش گل و بوته و آیات قرآنی مزین شده است.

مسجد نصیر الملک همچنین دارای دو ایوان در قسمت شمالی و جنوبی است که با هم قرینه نیستند. در قسمت شمالی مسجد 4 غرفه در دو طرف ایوان دیده می ‌شود که این ایوان شمالی (شاه نشین) فرم کانه پوش است و با مقرنس کاری زیبا سقف آن تزئین شده است.

در قسمت جنوبی نیز ایوانی با دو گلدسته وجود دارد. در حیاط هم حوض سنگی مستطیل شکل و بزرگی وجود دارد که فواره‌ های سنگی نیز در وسط آن قرار گرفته است. در ضلع شمالی مسجد طاق بلندی معروف به طاق مروارید قرار دارد که تمام بدنه و سطح بیرونی و درونی آن کاشی کاری هفت رنگ شده است. دو طاق نمای کوچک دیگر در دو سوی طاق مروارید قرار گرفته است. در ضلع جنوبی نیز طاق نمایی وجود دارد که تمام بدنه و سطح بیرونی و درونی آن کاشی‌ کاری شده است.

اگر قصد سفر به شیراز را دارید می توانید برای خرید بلیط هواپیما شیراز، پرواز چارتر و تهیه بلیط قطار به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط