با جاذبه‌های کمتر دیده شده  خراسان شمالی آشنا شوید
1396/05/09 - 16:49 ایرانگردی

با جاذبه‌های کمتر دیده شده  خراسان شمالی آشنا شوید

استان خراسان که به سه استان مجزای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود، جاذبه‌های طبیعی فراوانی برای دیدن دارد که در میان طبیعت‌گردان بسیار معروف است.

خراسان شمالی که از استان‌های تازه تأسیس است، دارای 8 شهرستان و جمعیتی حدودا 900 هزار نفری است و یکی از استان‌های غنی ایران از نظر جاذبه‌های طبیعتی محسوب می‌شود.

با ما همراه باشید تا با جاذبه‌های گردشگری این استان آشنا شوید.

(برای خرید بلیط چارتر، بلیط قطار و بلیت هواپیما می‌توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.)

روستای درکِش

روستای درکش در شهرستان مانه و سملقان قرار دارد و روستایی کوهستانی بر دامنه کوه یامان داغی است. این روستا که برای رسیدن به آن باید دامنه کوه را بالا بروید، در یک دره بسیار زیبا با چشم اندازی محسور کننده و سرسبز قرار دارد.

این روستا با طبیعتی جنگلی و کوهستانی، با چشمه‌سارها و آبشارهای مصفا در حاشیه غنی‌ترین ذخیره‌گاه جنگل‌های بلوط شرق کشور قرار دارد و دارای باغ‌های میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش، گونه‌های مختلفی از حیات وحش، تپه‌های باستانی و چشم‌اندازهای بکر و دلپذیر است.

جالب است بدانید که بیشتر کسانی که در این منطقه زندگی می‌کنند، کُرمانج هستند؛ یعنی کردهایی که گویش کُرمانجی دارند و دو تار می‌نوازند.

در سفر به خراسان شمالی دیدن این روستای زیبا را از دست ندهید.

دره اترک

رودخانه اترک  در دره اترک از كوه‌های عمارت و لاله ‌رویان سر چشمه می‌گیرد و در مسیری حدود ۶۰۰ كیلومتر جریان دارد. این رودخانه، دشت قوچان و شیروان را در طول مسیر خود آبیاری می‌كند و پس از گذشتن از منطقه بجنورد و بعد از «چات»، مرز ایران و تركمنستان را در تركمن صحرا تشكیل می‌دهد و سپس به دریاچه خزر می‌ریزد.

كوچ‌نشینان كُرد خراسان در طول زمستان در اطراف روستای چات مستقر می‌شوند. در طول مسیر دره اترك، شعبه‌های فراوان رودخانه‌‌های منطقه به اترك می‌پیوندند و موجب تجمع‌‌های زیستی در كنار این مسیر می‌شوند.

روستای رویین اسفراین

این روستا نیز از جمله مناطق نمونه ملی گردشگری در خراسان شمالی محسوب می‌شود و سکونتگاهی پلکانی و بسیار زیباست که به خاطر داشتن باغ‌های سیب به روستای شکوفه‌های سیب نیز شهرت دارد. این روستای با دارا بودن قدمتی بیش از 500 سال و تپه‌های زیبای باستانی، از جمله برترین روستاهای پلکانی ایران و توریستی‌ترین مناطق کشور محسوب می‌شود که در 26 کیلومتری شمال شهر اسفراین قرار گرفته است.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما





مطالب مرتبط