همه چیز درباره ایل قشقایی
1396/04/17 - 16:30 ایرانگردی

همه چیز درباره ایل قشقایی

یکی از بزرگترین ایل‌های ایران، ایل قشقایی است که همیشه نام آن در کنار ایل بختیاری نماد زندگی عشایری در ایران بوده. این ایل از قوم‌های مختلف لر، کرد، ترک و عرب تشکیل شده است اما اکثریت آن‌ها ترک هستند. ما در فلایتیو شما را با این ایل و ویژگی‌هایش آشنا خواهیم کرد.

(برای خرید بلیط اینترنتی هواپیما و خرید بلیط اینترنتی قطار به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

تاریخچه

روایت است که خاستگاه این ایل به زمان مهاجرت قبیله‌ها در حدود 900 سال پیش باز می‌گردد. نام این ایل از قشقاق یا قاشقه الهام گرفته شده است که به معنای سفیدی روی پیشانی چارپایان است. از سوی دیگر وجود رودخانه و طایفه قاشقا در اطراف ترکمنستان کنونی روایت دیگری را از ریشه این ایل مشخص می‌کند و این احتمال را به وجود می‌آورد که قشقایی‌ها از سرزمین‌های ترک‌نشین شرق وارد ایران شده‌اند. این ایل همواره در تعیین سرونوشت سیاسی ایران نقش به سزایی داشته است.

محل سکونت

عمده وابستگان این ایل در استان فارس متمرکز شده‌اند و انتخاب این منطقه از ایران را به زمان صفویه منسوب می‌کنند. اما با این حال در شهرهای غربی ایران و نیز اصفهان هم حضور دارند. آن‌ها در فصل سرما در مناطق دشتستان و لارستان حضور دارند و در فصل گرما به مناطق شمالی‌تر کوچ می‌کنند.

طایفه‌ها

این ایل را طایفه‌های شش بلوکی، عمله، دره شوی، فارسی مدان، کشکولی کوچک و بزرگ، صفی خانی و قره چاهی تشکیل داده‌اند. این طایفه‌ها دارای تیره‌های مختلف هستند و در ویژگی‌هایی با یکدیگر متفاوتند. برای مثال طایفه دره شوی در روزگار کنونی بیشتر به یکجا نشینی پرداخته و کشاورزی را به عنوان کار خود انتخاب کرده است. یا طایفه شش بلوکی از طوایفی است که روزگارش را از راه قالیبافی می‌گذراند.

آداب و رسوم

در حالت کلی اقوام اصیل ایران آداب و رسوم فراوانی دارند که ایل قشقایی نیز در آن دسته قرار می‌گیرد. اصلی‌ترین ویژگی مراسم شادی این ایل رقص و پایکوبی است که هم با دستمال گردانی و هم با چوب بازی انجام می‌گیرد. قشقایی‌ها دو عزاداری بزرگ دارند که یکی به دهه محرم مربوط می‌شود و دیگری زمانی است که مرگ سراغ یکی از بزرگان یا خان ایل بیاید. همچون ایل بختیاری، شاهنامه‌خوانی نیز در میان قشقایی‌ها رواج دارد.

فلایتیو امکان خرید بلیط چارتر را برای شما فراهم کرده است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط