از قشم چه سوغاتی به خانه ببریم
1397/04/17 - 15:00 ایرانگردی

از قشم چه سوغاتی به خانه ببریم؟

 

قشم سوغات و محصولات منحصر به فرد زیادی دارد. از این‌نظر معمولا هیچ گردشگری با دست خالی به شهرش باز نمی‌گردد. در این یادداشت تعدادی از این سوغاتی‌ها را با هم بررسی می‌کنیم. با فلایتیو همراه باشید.

 

برای خرید بلیط هواپیمای قشم به فلایتیو مراجعه کنید.

خرما

با آمدن نام جنوب اولین سوغاتی که به ذهن همه می‌رسد خرما است. قشم هم مانند باقی مناطق استان هرمزگان از این قائده مستثنی نیست. در فروشگاه‌های قشم انواع و اقسام خرماها را می‌توانید پیدا کنید. خرماهایی که بعضی‌هایشان را تا به حال ندیده یا نامشان به گوشتان نخورده است.

 

ادویه

قشم از آن جاهاییست که بهترین ادویه‌های ایران را در خود دارد. به دلیل مبادلات تجاری بین این جزیره و هند، همچنین آمد و شد از کشورهای عربی به قشم، ادویه‌های متنوعی از فرهنگهای غذایی مختلف وارد این جزیره می‌شود. خود قشمی‌ها این ادویه ها را در غذاهایشان استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توانید با تست کردن غذاها تصمیم بگیرید کدام یک از آنها باب طبعتان است.

 

کیک هلر

روستای هلر در ۱۸ کیلومتری قشم قرار دارد. با اینکه این روستا بسیار کوچک است اما دو کارگاه بزرگ و فعال کیک پزی دارد. کیکهای هلر طعم خاص و خوشمزه‌ای دارند و این طعمشان باعث شده در تمام جزیره مشهور باشند. چون این کیک را در جای دیگری از ایران پیدا نخواهید کرد، می‌توانید به عنوان یک سوغات خاص به خانه ببریدش.

 

شلوارهای نوار دوزی

شلوارهایی که زنان قشمی می‌پوشند محصول دست خودشان است و در زیبایی بی نظیر هستند. این شلوارهای رنگارنگ در هیچ کجای ایران نظیر ندارند و ترکیبشان با چادر سنتی قشم هارمونی و زیبایی خاصی به پوشش این زنان می‌دهند.

 

عروسک‌های بومی

مدتی‌ست قشمی ها شروع به باز زایی عروسک‌هّای سنتی‌شان کرده‌اند. همان‌ها که مادربزرگ‌هایشان می‌ساختند و نسل به نسل با آنها بزرگ شده‌اند. اگر شما هم از احیای این بخش از فرهنگمان خرسندید و اگر دوست دارید به این حرکت زیبا کمک کنید می‌توانید از زنان قشمی عروسک‌های بومی به عنوان سوغاتی بخرید.

 

صنایع دستی دریایی

منظور از صنایع دستی دریایی هر آن‌چیزی است که قشمی‌ها با صدف و تیغ ماهی و مرجان‌ها می‌سازند. این صنایع دستی تنوع زیادی دارند. از گوشواره و زیورآلات گرفته تا وسایل دکوری تزیینی و ظروف کاربردی.

 

شما در سفرتان به قشم چه سوغاتی خریدید؟ کدام یک از این سوغاتی‌ّها برای دوستان و آشنایانتان جذاب‌تر بودند؟ با فلایتیو درمیان بگذارید.

 

 

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط