rudkhan-castle-fooman
1395/12/16 - 13:50 ایرانگردی

قلعه رودخان، قلعه هزار پله

قلعه هزار پله یا قلعه رودخان، قلعه عظیم و شگفت انگیزی در 25 کیلومتری جنوب غربی فومن است که در حوزه جغرافیایی این شهرستان قرار دارد و در قله کوهی در دل جنگل آرمیده است.

برای رسیدن به قلعه پس از عبور از شهر فومن، روستاهای گشت، کردمحله، گشت رودخان، سیاه کش، سیدآباد و قلعه رودخان باید طی مسیر کرد.

رودخان نام قلعه ای است متعلق به دوره سلجوقیه که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای رودخان بنا شده و 6/2 هکتار مساحت و 65 برج و بارو و دیواری به طول 1500 متر دارد.

رطوبت بیش از حد هوا باعث رویش گیاه در لا به لای دیوارهای قلعه و پوسیدگی آنها شده، اما با این حال در مقایسه با قلعه های دیگر این قلعه هنوز سالم مانده است.

این مسیر فوق العاده زیبا را که از وسط جنگل به سمت کوه تا قلعه می باشد باید با پای پیاده که حدود 5 کیلومتر است را طی کرد. زمان لازم برای رسیدن به قلعه حدود یک ساعت و نیم است که مقداری از مسیر راه عادی و مابقی مسیر حدود هزار پله است.

در مسیر صعود به قلعه درختانی با قدمت طولانی به سمت آسمان قد علم کرده و نور از لا به لای شاخه های این درختان به پایین می ریزد.

ارتفاع دیوارها متفاوت و از 3 تا 10 متر متغیر است و در نقاط نفوذ پذیر قلعه، دیوارها و باروها قطور و ارتفاع بیشتری دارند. انتخاب مکان مناسب، بهره گیری از مصالح مقاوم، استفاده از شیوه های مختلف معماری و ایجاد اشکال هندسی متنوع، عظمت خاصی به این مجموعه داده است.

فرم کلی قلعه نامنظم است و از دو بخش شرقی و غربی تشکیل شده است. در دوره سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است.

بر روی سر در ورودی آن درج شده است که این قلعه در سال 918 تا 921 هجری قمری برای سلطان حسام الدین امیر دباغ بن امیر علاء الدین اسحق تجدید بنا شده است. این کتیبه در موزه گنجینه رشت نگهداری می شود.

این قلعه در ارتفاعی بین 665 تا 715 متر از سطح دریا واقع شده است.

اگر قصد سفر به گیلان و بازدید از قلعه رودخان را دارید می توانید برای خرید بلیط قطار یا بلیط هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط