saadabad-palastanlage
1395/12/15 - 11:48 ایرانگردی

کاخ سعدآباد، کاخی از دوره قاجار

مجموعه فرهنگی تاریخی موزه کاخ سعد آباد در حاشیه کوهپایه های توچال و دره سرسبز دربند در شمالی ترین قسمت تهران با مساحتی در حدود 400 هکتار قرار گرفته است.

ساخت آن به درخواست رضا شاه پهلوی به منظور تهیه محلی ییلاقی برای خود انجام گرفت. این منطقه از شمال با کوه های البرز، از شرق با گلابدره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش در ارتباط است.

این مجموعه کاخ ها در دوران قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است، طی سالیان دراز این کاخ به چهارده کاخ کوچک و بزرگ، که هرکدام به سبک و شیوه ای در معماری ساخته شده است تبدیل شد. قدیمی ترین کاخ این مجموعه، کاخ کوشک احمد شاهی است که در اواخر سلطنت احمد شاه قاجار و از سال 1297 ساخت آن آغاز و در هنگام وزارت جنگی رضا شاه ساخت بنای آن به پایان رسید.

کاخ موزه سفید (کاخ ملت) بزرگترین کاخ موجود در مجموعه کاخ سعدآباد است که به علت رنگ سفید نمای آن به کاخ سفید شهرت یافته است.

کاخ سفید در زمینی به مساحت 2164 متر مربع در دو طبقه در زیربنایی حدود 5000 متر مربع ساخته شده است. مجموعه این کاخ مخصوص پذیرایی از مهمانان خارجی است.

قدیمی ترین کاخ این مجموعه کاخ شهوند یا کاخ موزه سبز است که سنگ های بنای کاخ شهوند از زنجان و سنگ های ستون ها، مجسمه شیر و نیمکت ها از خراسان آورده شده است.

موزه های موجود در کاخ سعدآباد عبارتند از موزه نگارگری استاد فرشچیان، موزه جهانگردی برادران امیدوار، موزه مینیاتور بهزاد، موزه آبکار، موزه پژوهشی مردم شناسی، موزه هنرهای زیبا، موزه هنر ملل و موزه خط و کتاب میرعماد.

تمامی این مجموعه پس از انقلاب اسلامی تبدیل به موزه شده است. برخی از عمارت ها به شکل کاخ موزه، همانطور که بود مانند کاخ ملت و کاخ سبز به نمایش گذاشته شده است و برخی دیگر با توجه به ویژگی بنا تبدیل به موزه شده است. برخی از عمارت ها به شکل کاخ موزه، همانطور که بود مانند کاخ ملت و کاخ سبز به نمایش گذاشته شده است و برخی دیگر با توجه به ویژگی بنا تبدیل به موزه شدند.

مجموعه کاخ موزه سعدآباد امروزه به عنوان تفریحگاهی زیبا و تاریخی جهت بازدید عموم مردم و راهپیمایی در خیابان های باصفای آن علاقه مندان زیادی را به سوی خود می کشاند.

اگر دوست دارید تهرانگردی کنید و از این کاخ زیبا دیدن کنید برای خرید بلیط هواپیما و یا خرید اینترنتی بلیط قطار به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط