shahdad-kalouts
1395/12/25 - 17:08 ایرانگردی

شگفتی کلوت های شهداد در بیابان لوت

کلوت شهری است خیالی در 43 کیلومتری شهداد کرمان که کم کم به خاطر شگفتی هایش در حال کسب شهره جهانی است. این شهر که شهری است ساخته شده به دست باد و باران، شهر سوخته نیست، شهر سوزان است.

در شهر کلوت ها کسی زندگی نمی کرده و نمی توانسته زندگی کند. چرا که آنجا هیچ گیاهی نمی روید و اساسا هیچ موجود زنده ای وجود ندارد.

کلوت ها یکی از مهمترین عوارض بیابانی لوت هستند. این عوارض یکی از پدیده های زیبای طبیعی اند که در دنیا نظیر ندارند و در هیچ یک از بیابان های دنیا نمی توان چنین مناظر زیبایی را دید. شب های پرستاره این منطقه یکی دیگر از زیبایی های منطقه گندم بریان است. در این منطقه کمپ کویری شهداد برای اقامت شبانه گردشگران نیز تدارک دیده شده است.

کلوت ساختاری ایجاد شده از حرکت باد در دل نرم خاک کویر است که در طول سالیان شکل گرفته.

نم باران اگر بر تن خشک کویر باریده، خاک های تل شده بر گرد سنگی را بر هم استوار کرده و سازه ای را به وجود آورده که گویی بنایی خشتی از تمدن ماقبل تاریخ است.

گرمترین نقطه کره زمین نیز در نزدیکی کلوت ها با نام گندم بریان واقع شده است. گرمای این منطقه در زیر سایه نیز تا 70 درجه سانتیگراد می رسد!

با این حال، این منطقه یکی از زیباترین مناطق ایران و بلکه جهان محسوب می شود که زیبایی های آن با شگفتی خاص خود گره خورده.

کمپ های کویری شهداد حدود 20 کیلومتر با کلوت ها فاصله دارد و با طی جاده آسفالته شهداد به نهبندان می توان از کمپ به کلوت ها رسید. زیبایی مثال زدنی شب های کویر کرمان یکی از دلایل علاقه گردشگران به کمپ زدن شبانه در آنجا است.

اگر قصد سفر به کرمان و دیدن این منطقه زیبا را دارید برای خرید بلیط هواپیما، بلیط چارتر و یا بلیط قطار به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط