shahr-e-kord-nature
1396/03/20 - 11:21 ایرانگردی

8 منطقه طبیعی دیدنی در شهرکرد

هوا که رو به گرمی می‌رود، مردم بار و بنه سفر را جمع می‌کنند تا از گزند گرما تن به خنکای طبیعت بسپارند. ایران به سرزمین چهار فصل مشهور است و در هر زمان از سال از گرمای تابستان گرفته تا سرمای زمستان را در چهارگوشه‌اش می‌توان تجربه کرد. شهرکرد و چهارمحال بختیاری یکی از مناطقی است که در این تابستان داغ، هوای خنک و طبیعت بکرش زبانزد مردم است.

ما در این‌ مطلب 8 جاذبه طبیعی این منطقه را به شما معرفی خواهیم کرد که پیش از خرید بلیط اینترنتی هواپیما  یا خرید بلیط اینترنتی قطار به مقصد شهرکرد، باید درباره آن‌ بدانید.

چشمه زنه

یکی از جاذبه‌های طبیعی معروف در اطراف شهرکرد تفرجگاه چشمه زنه است. چشمه زنه به معنای زایش چشمه است و منطقه‌ای است که طبیعتی بسیار زیبا در کنار دشت لاله‌های واژگون، سد خاکی، رودخانه و چشمه دارد. چشمه زنه در شهرستان هفشجان و در 15 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

تالاب گندمان

به جرأت می‌توان از این تالاب به عنوان یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران نام برد. گندمان که در شهرستان بروجن در جنوب غربی شهرکرد قرار دارد، در گذشته شکارگاه و تفرجگاه سلطنتی بوده است. پوشش گیاهی این منطقه بسیار گسترده است و گیاهانی چون آلاله، نخل مرداب و نی در آنجا به وفور دیده می‌شوند. پرندگان تالاب گندمان نیز بسیار متنوع و مشهورند و این منطقه در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن نیز ثبت شده است. لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، یلوه و سلیم از جمله این پرندگان هستند.

حاشیه زاینده رود

این منطقه که به کمربند سبز زاینده رود معروف است، در شمال شهرکرد و در مسیر سامان تا قراقوش قرار دارد. حاشیه رودخانه زاینده رود در این منطقه را درختانی انبوه تشکیل داده‌اند که طبیعتی چشم‌نواز به وجود آورده‌اند. اما طبیعت زیبا تنها ویژگی این مسیر نیست و جاذبه‌هایی همچون پل تاریخی زمان خان و تفریح‌گاه‌های فراوان، افراد زیادی را برای تفریح و استراحت به آنجا می‌کشاند.

منطقه جنگلی بازفت

بازفت یکی از زیباترین و بکرترین مناطق طبیعی غرب ایران است که در بخش کوهرنگ قرار دارد. این منطقه دارای چشمه، جنگل، دشت و رودخانه است و یکی از گذرگاه‌های معروف کوچ عشایر به حساب می‌آید. زردکوه، کوه چری و تازار از کوه‌های این منطقه هستند.

منطقه جنگلی اردل

اردل نیز همچون بازفت منطقه‌ای جنگلی و کوهستانی با طبیعتی منحصر به فرد است. دیناران، شلیل، سرخون، گندمکار و شیاسی جنگل‌های اردل را تشکیل می‌دهند. همچنین آبشارهای تنگ زندان و معدن و چشمه‌هایی چون مولا، سرخون و ده نو در اردل قرار دارند.

تالاب چغاخور

این تالاب در 60 کیلومتری شهرکرد و ارتفاعات برآفتاب و کلار واقع شده است. چغاخور تالابی کم عمق اما وسیع است. تالاب، دشت و مرغزار تالاب چغاخور از نظر جاذبه‌های طبیعی و گونه‌های جانوری و آبزی معروف است محل اسکان پرنده‌های مهاجر محسوب می‌شود. این محل همچنین در فصل تابستان ییلاقی برای عشایر بختیاری نیز محسوب می‌شود و مجموع این ویژگی‌ها آن را به یک نقطه جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

آبشار زرد لیمه

زرد لیمه آبشاری بزرگ است که در منطقه دیناران در شهرستان اردل قرار دارد که پیش از این نیز درباره آن گفته‌ایم. درختان بلوط و بادامی که آبشار را احاطه کرده‌اند منظره‌ای منحصر به فرد به آن بخشیده‌اند. دسترسی به این آبشار بسیار دشوار است و مسیر مشخصی برای آن وجود ندارد. برای رسیدن به آبشار زرد لیمه باید از جنگل، راه شوسه و کوه گذر کرد و این خود دلیلی است بر بکر بودن این آبشار و طبیعت اطراف آن. اگر اهل طبیعت‌گردی و ماجراجویی هستید در سفر به چهارمحال بختیاری بازدید از این آبشار را از دست ندهید.

پارک ملی تنگ صیاد

ارتفاعات فرخ شهر در استان چهارمحال بختیاری به علت ویژگی‌های اکوسیستمی، محل مساعد و مناسبی برای حیات وحش محسوب می‌شود. پلنگ، روباه، کل و بز، قوچ، کبک، عقاب و انواع خزندگان از گونه‌های جانوری این منطقه به حساب می‌آیند. گونه‌های انحصاری گیاهی نیز در این منطقه به وفور وجود دارند. بخشی از تنگ صیاد به منطقه حفاظت‌ شده و پارک ملی تبدیل شده است. اما جاذبه‌های تنگ صیاد در مناطق پیرامون آن که دسترسی به آن‌ آزاد است نیز قابل مشاهده است و این منطقه هر سال گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند.

در ضمن شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت بلیط قطار و چارتر هواپیما به مقصد دلخواه به سایت فلایتیو مراجعه نمایید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط