روستای شهرستانک، روستایی زیبا در جاده چالوس
1396/05/22 - 13:23 ایرانگردی

روستای شهرستانک، روستایی زیبا در جاده چالوس

روستای شهرستانک روستایی در دهستان آستارا در شهر کرج است که در مرز استان البرز و تهران قرار دارد. این روستا که در منطقه ای کوهستانی در شمال کوه توچال واقع شده، هم از نظر آب و هوا و جاذبه‌های طبیعی و هم از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارد.

چرا که ناصرالدین‌شاه قاجار کاخ ویژه‌ای در آنجا داشته و روزهایی از سال را در این کاخ اقامت می‌کرده.

این روستای زیبا و کوچک را طی یک سفر یک روزه هم می‌توانید ببینید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

(برای خرید بلیط چارتر، بلیط قطار و رزرو هتل می‌توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.)

شهرستانک کجاست؟

شهرستانک در 55 کیلومتری شمال خاوری کرج و در مرز استان البرز و تهران قرار دارد. این روستا که یکی از جالبترین ویژگی‌های آن گذر کردن جاده ناصری (جاده پیوند دهنده ری به مازندران در قدیم) از میان آن است، از طریق جاده کرج-چالوس قابل دسترسی است.

در حال حاضر راه رسیدن به این روستا راه آسفالته 8 کیلومتری‌ای است که از جاده کرج-چالوس، نرسیده به گچسر جدا شده و در شهرستانک به پایان می‌رسد.

اما اگر نخواهید با ماشین شخصی به شهرستانک نروید می‌توانید خودتان را از قله توچال به آنجا برسانید. اگر از سمت غرب توچال به سمت پایین که سرازیر شوید، بعد از یک ساعت پیاده‌روی به قله شاه‌نشین در شهرستانک می‌رسید و تا آنجا حدود یک ساعت و نیم پیاده ‌راه دارید.

این مسیر راحت و سبک است و شما را مستقیم به کاخ ناصری و روستای شهرستانک می‌رساند.

در شهرستانک از چه جاهایی دیدن کنیم؟

کاخ ناصری

این کاخ درحدود سال‌های 1295 قمری به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد و امروز در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

این کاخ غیرمسکونی است و بخش‌های مربوط به دوره قاجار آن تخریب شده و تنها یک ساختمان که در دوره پهلوی دوم مرمت شده بود سرپا است.

این کاخ فقط روزهای صبح جمعه برای بازدید عموم باز می‌شود.

قلعه دزدبند

مسیر سمت چپ کوه شاه‌نشین به سمت قلعه می‌رود. حدود نیم ساعت تا بالای قلعه راه دارید. البته فقط چند دیواره از این قلعه باقی مانده و اگر تجربه چندانی در کوهنوردی ندارید، بهتر است بالا نروید.

چشمه گله گیله

پس از گذشتن از کاخ ناصری و رفتن به سمت شمال روستا به چشمه‌ای می‌رسید که از زیر سنگی بزرگ می‌جوشد. آب چشمه زلال است و  به رودخانه می‌ریزد. نزدیک چشمه درختان خودروی گردو، گیلاس و آلبالو درآمده که در فصل تابستان معمولا میوه دارند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط