shahrud-tourist-attractions
1395/12/23 - 12:01 ایرانگردی

با دیدنی های شهر شاهرود آشنا شوید​

شاهرود یکی از شهرهای مهم سمنان است که دیدنی های زیادی دارد و گزینه مناسبی برای سفر کردن است. این شهر در حد فاصل دو نوع آب و هوای مرطوب و پرباران در شمال و آب و هوای کویری در جنوب جای گرفته و آب و هوایی معتدل و مطلوب دارد.

شاهرود در 400 کیلومتری تهران قرار دارد و دومین شهر پرجمعیت استان سمنان محسوب می شود.

با جاذبه های گردشگری این شهر زیبا آشنا شوید.

برج کاشانه بسطام

برج کاشانه بسطام برج بلند و زیبایی در جنوب بسطام و جنوب خاوری مسجد جامع بسطام است. ارتفاع این برج از درون 24 متر و از بیرون نزدیک به 20 متر است. شکل خارجی آن چند ضلعی منتظم سی ضلعی است و در بالای برج دو حاشیه از آجرهای بزرگ وجود دارد که بر روی آن مطالبی نوشته شده است. در ضلع جنوب غربی این برج روی یک آجر کلمه «بسم الله الرحمن الرحیم» با خط ثلث بسیار زیبایی خوانده می شود.

از تاریخ و پیشینه بنای این برج آگاهی درستی در دست نیست اما اهالی بسطام می گویند این برج آتشکده زردشتیان قبل از اسلام بوده است.

مسجد جامع بسطام

این مسجد در جنوب بسطام و در حد فاصل 200 متری جنوب آرامگاه بایزید بسطامی قرار گرفته و به دو قسمت تقسیم می شود.

قسمت اول عبارت است از صحن مسجد که محرابی با گچبری های بسیار زیبا و هنرمندانه دارد.

صحن مسجد نیز مربع شکل است و فضای بازی دارد. قسمت دوم از نظر شیوه و صنعتی که در ساخت آن بکار رفته، با قسمت اول متفاوت است.

تفاوت گچبری مستطیل دوم با تمام گچبری های این محراب کاملا محسوس است. به نظر می رسد که این مسجد در سال 706 هجری ساخته شده است.

جنگل ابر و آبشار آلوچال

آبشار شرشر یا آلوچال یکی از دیدنی های زیبای منطقه جنگل ابر است که به دلیل قرار گرفتن در مسیری صعب العبور، دسترسی به آن سخت است و نیاز به راهنمایان محلی دارد.

این آبشار از 2 آبشار بزرگ تشکیل شده که از فاصله چند صدمتری روی هم می ریزند و در نهایت آبشار اصلی را شکل می دهند.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در 24 کیلومتری شاهرود در تپه ای در شمال روستای خرقان قرار دارد. در جوار این آرامگاه مسجدی بوده که مطابق نوشته برخی از مؤلفین دارای گنبدی مخروطی شکل و آراسته به کاشی های زیبا بوده است.

محراب مذکور دارای گچ بری های زیبا و استادانه است و در اطراف آن مسجدی بنا شده که در حال حاضر نیایشگاه زائرین ابوالحسن خرقانی است.

خانه یغماییان

خانه یغماییان تنها خانه تاریخی بادگیردار موجود در شاهرود است که مربوط به دوره قاجار بوده و در محله مصلی واقع شده است.

این خانه که به جا مانده از خانه های زیبای شاهرود قدیم است، اوایل دوره پهلوی به دست استاد مهدی حیدریان سخته شده است و از نظر مشخصه های معماری سنتی بنایی کم نظیر است.

خانه یغماییان در سال 1380 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.

اگر قصد سفر به سمنان و دیدن این جاذبه های زیبا را دارید برای خرید بلیط هواپیما، بلیط قطار و خرید بلیط چارتر به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط