روستای شال، روستایی 5 هزار ساله
1396/05/15 - 12:52 ایرانگردی

روستای شال، روستایی 5 هزار ساله

روستای شال روستایی با بیش از 5 هزار سال قدمت است که در بخش شاهرود خلخال واقع شده و به عنوان مرکزیت دهستان شال، در فاصله تقریبا 44 کیلومتری شهر خلخال، در قسمت جنوب شرقی این شهرستان قرار دارد.

این روستا که حدود 1400 متر از سطح دریا فاصله دارد، در عرض جغرافیایی 37 درجه و 20 دقیقه و طول جغرافیایی 48 درجه و 45 دقیقه قرار دارد.

یکی از ویژگی‌های مهم این روستا آب و هوا و طبیعت زیبای آن است. در حالی که در فصل تابستان آب و هوای گرم تابستانی در اکثر نقاط کشور حاکم است، روستای شال در جنوبی‌‌ترین نقطه استان اردبیل با آب و هوای مطبوع و خنک و باغات و درختان میوه پذیرای گردشگران از مناطق مختلف کشور بوده و در قاب روستایی خود هنوز رنگ و بوی تمدن فرهنگ کهن را جای داده است.

جالب است بدانید که مردم شال به زبان تاتی صحبت می‌کنند. زبان تاتی از بقایای زبان قدیم آذربایجان است که بین 1000 تا 1500 سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته و زبان مردم کلیه مناطق آستارای شمالی، آستارای گیلان و اردبیل تا دریاچه ارومیه بوده است. این زبان که هم اکنون در بیشتر مناطق از بین رفته است، همچنان زبان اصلی مردم روستای شال محسوب می‌شود.

این روستای زیبا که سرشار از باغ‌های میوه است، دارای چشمه‌سارهای کهن از جمله شیران چشمه در بالادست روستا است که باغ‌های میوه از آن تغذیه می‌کنند.

روستای شال همچنین دارای مذهب و فرهنگی دیرینه است که وجود امامزادگان سید خضر، سید ابوالقاسم، سید مازندران پیر مازندران یا پیره پیش، سیدمحمد، امامزاده سید محمود (شاه محمود) و امامزاده سیدعلی حکایت آن دارد.

از محصولات و صنایع دستی این روستا می‌توان به شال و پیراهن پشمی، گلیم، جوراب و ... اشاره کرد که توسط زنان هنرمند آن بافته می‌شود.

همچنین محصولات عمده این روستا میوه‌هایی همچون سیب، زرد آلو و گردو است که در شهر خلخال به صورت مستقیم به فروش می‌رسند.

فلایتیو امکان خرید بلیط چارتر، بلیط قطار و رزرو هتل را برای شما فراهم کرده است.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط