shevi-waterfall-dezful
1395/12/10 - 10:57 ایرانگردی

آبشار شِوی در ایران، بزرگترین آبشار طبیعی خاورمیانه

آبشار شِوی بزرگترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که سال 1393 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این آبشار یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته کوه های زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار گرفته است. آبشار شِوی در نزدیکی مرز استان خراسان و استان لرستان قرار دارد و هر دو استان آن را از جاذبه های گردشگری خود می دانند، در حالی که موقعیت قرارگیری آبشار زیبای شِوی در استان خوزستان است.

گفته می شود که ارتفاع این آبشار حدود 85 متر و عرض آن نیز 70 متر است. این آبشار در فصل بهار طبیعتی سرسبز و بسیار زیبا دارد و در دره ای بین کوه چهل و یک و سالن کوه قرار گرفته است.

برای رسیدن به آبشار شوی بهترین مسیر از ایستگاه راه آهن شهرستان درود به اندیمشک در ایستگاه تله زنگ می باشد. از ایستگاه تله زنگ تا خود آبشار حدود 3 ساعت پیاده روی در لا به لای کوه ها و جنگل های زیبای این منطقه است که برای استراحت روستای شوی در طول مسیر مناسب است.

بهترین زمان برای رفتن به شوی به دلیل اینکه این آبشار در حد فاصل لرستان و خوزستان قرار گرفته است در اواخر بهار است، چرا که در فصل بهار این منطقه بسیار سرسبز و زیباست.

در نزدیکی آبشار زیبای شوی آبشار بزرگ دیگری نیز وجود دارد که از آن با عنوان آبشار دو شوی یاد می شود. این آبشار به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی خطر بودن آن، مکان مناسبی برای شنا است.

شاید یکی از دلایل عمده ای که باعث شده آبشار شوی بکر و دست نخورده و تا حدودی ناشناخته باقی بماند، سختی مسیر راه آن است چرا که برای رسیدن به محل آن جاده اتومبیل رو وجود ندارد و تنها از طریق قطار یا جاده های کوهستانی از شمال خوزستان باید به این منطقه رفت. از سوی دیگر خود مسیر هم طولانی است و تنها باید پیاده یا با قاطر طی شود. وجود پرتگاه های صخره ای در بخشی از مسیر راه، از عوامل دیگری است که باعث شده تعداد کمی بتوانند به این محل بروند و همچنان پاک و نسبتا تمیز باقی بماند.

برای دیدن این آبشار زیبا و خرید بلیط قطار و بلیط هواپیما می توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط