سوغات جنوب ایران چیست؟
1396/04/04 - 12:30 ایرانگردی

سوغات جنوب ایران چیست؟

جنوب ایران خطه ای است که بسیاری از خوراکی ها و غذاهای خوشمزه ما متعلق به آن است. خوراکی ها و غذاهایی چون ماهی، میگو، خرما و ... .

این خطه که استان خوزستان، بوشهر و هرمزگان را دربرمی‌گیرد، علاوه بر غذا و خوراکی، محصولات و صنایع دستی دیگری چون گبه و گلیم نیز دارد.

با سوغات این خطه بیشتر آشنا شوید.

برای سفر به جنوب کشور می توانید به سایت فلایتیو مراجعه کنید و به خرید بلیت هواپیما یا خرید اینترنتی بلیط قطار بپردازید.

خوراکی‌های جنوب ایران

خرما، کلیچه، حلواشکری، مرکبات و انواع ماهی و میگو، از معروف‌ترین و مرغوب‌ترین خوراکی‌های جنوب کشور هستند.

به طور کلی فرآورده‌ای غذایی‌ای که از ارده تهیه می‌شوند جزو سوغات جنوب هستند. در روش سنتی تهیه‌ حلواشکری از شربت شکر که روش تولید مخصوصی دارد صورت می‌گیرد.

تولید حلواشکری در شهرستان شوشتر استان خوزستان سابقه‌ای دیرینه دارد. حلواشکری شوشتر که به حلوای سیلونی شهرت دارد، امروزه نیز با همان روش سنتی تهیه می‌شود. در جنوب ایران به شیره‌ی خرما، سیلو گفته می‌شود و از آنجایی که در تهیه‌ی حلوای شوشتری، به جای شکر از شیره‌ی خرما استفاده می‌شود، به آن حلوای سیلونی می‌گویند

ماهی های جنوب چون ماهی صبور، کفال، شوریده و ... نیز از ماهی‌های معروف این خطه هستند که غذاهای معروف جنوب از آن درست می‌شود.

صنایع دستی جنوب ایران

در حال حاضر شاخص‌‎ترین محصول صنایع دستى استان بوشهر گبه و گلیم صادراتى است که در مناطق وسیعى از شهرستان‌هاى استان رواج دارد. مهمترین مراکز گبه بافى در استان بوشهر عبارتند از:

روستاهاى شول، کمالى، بهمنیارى، محمدصالحى، عباسى، فخرآورى، کلر و چهار روستایى از توابع شهرستان گناوه. پس از آن باید از عباى شترى بوشهر نام برد که در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد و امروزه به مقدار بسیار محدودى تولید می‌شود.

گرگوربافى، حصیربافى، سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستى استان بوشهر هستند. 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط