با سوغات شهر بندرعباس بیشتر آشنا شویم
1397/03/24 - 12:49 ایرانگردی

با سوغات شهر بندرعباس بیشتر آشنا شویم

بندرعباس شهری پر رونق و پر مسافر است و اغلب این تعداد از توریست تجاری و تفریحی یا ترانزیت که از این شهر دیدن می‌کنند از خودشان می‌پرسند چه چیزی به عنوان سوغات بخریم و برای دوستان و آشنایانمان ببریم. در این مقاله کوتاه چند سوغات مهم این شهر را با هم بررسی می‌کنیم.

 برای خرید بلیط قطار تهران بندرعباس از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

خرما

با آمدن نام جنوب اولین چیزی که به ذهن همه ما خطور می‌کند خرما است. بندرعباس هم مانند باقی شهر‌های این اقلیم نخلستان‌های پر محصولی دارد و انواع خرماهایش با تنوع بسیار بالا در بازار های ایران و جهان عرضه می‌گردد.

 

ماهی و میگو

بهترین ماهی‌های جنوب ایران را می شود در بندرعباس و اطرافش پیدا کرد. بازار ماهی فروشان این شهر هم به عنوان یک جاذبه گردشگری دیدنی است و هم می‌توانید ماهی و میگوی تازه از آن خریداری کنید و به شهرتان ببرید. فراموش نکنید این کار را در روز آخر سفر انجام دهید و از فروشنده بخواهید اطراف ماهی‌ها یخ نگذارد. چون هر گونه مایعات در بار هوایپیما ممنوع است و می‌تواند دردسرهایی برای شما ایجاد کند.

 

گواوا

میوه‌های استوایی به جز در بخش‌هایی از جنوب ایران، بسیار نایاب‌ هستند. اگر از مرکز و شمال کشور به بندرعباس سفر می‌کنید می‌توانید این میوه‌ها به خصوص گوالا که در بندرعباس به وفور دیده می‌شود بخرید و و نوش جان کنید.

شاید برایتان جالب باشد که در بندرعباس به گواوا زیتون می‌گویند. البته این میوه هیچ شباهتی به زیتون ندارد. بلکه بیشتر به انبه، طالبی و یا گلابی شبیه است.

 

صنایع دستی حصیری

به دلیل وجود نخل‌های خرما در بندرعباس، مردم صنایع دستی زیادی با حصیر این درختان می‌سازند. لوازمی متنوع از وسایل کاربردی آشپزخانه تا سبد‌هّای تزیینی که همه کیفیت بالا و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند.

 

لباس‌ها و صنایع دستی گلابتون دوزی و چنته‌کاری

گلابتون دوزی از جمله هنرهای دستی ایران است که در حال منسوخ‌شدن است. اما مردم هرمزگان هنوز هم این سنت زیبا را حفظ کرده‌اند. امروزه هنوز هم می‌توانیم این نقوش زیبا را روی شلوارها، کیف‌ها، لباس‌ها و رومیزی‌های بندری‌ها ببینیم. اگر از علاقه‌مندان به صنایع‌دستی هستید و برای حفظ این سنت‌های رو به نابودی دغدغه‌مندید با خریدن این صنایع دستی می‌توانید صاحبانشان را دلگرم به ادامه کارشان کنید.

 

شما چه پیشنهادهایی برای خرید سوغات در بندرعباس دارید؟ اگر به این استان سفر کرده‌اید و یا خودتان از بومیان هرمزگان هستید، ما را از پیشنهاداتتان بی بهره نگذارید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط