سوغات یزد
1397/04/03 - 13:00 ایرانگردی

از یزد چه سوغاتی برای خانواده بیاوریم

یزد شهر شیرینی‌های خوشمزه است. شهر عصرها توی حیاط و کنار حوض آبی نشستن و چای و باقلوا خوردن. شهر ترمه‌های رنگارنگ و اصیل. شهر آب خوردن از کوزه‌های سفالی و غذا خوردن در بشقاب‌های سرامیکی. تنها چیزی که در سفر یزد با چالش روبه‌رویتان نمی‌کند همین سوغاتی خریدن است. هر جا بروید چیزی پیدا می‌شود که با آن بتوانید عزیزانتان را شگفتزده کنید. در این یادداشت بعضی از این سوغاتی‌ها را با هم مرور می‌کنیم. با فلایتیو همراه باشید.

 

برای رزرو بلیط هواپیمای یزد به فلایتیو مراجعه کنید.

حلوای اردکان

اردکان به خاطر داشتن کنجد‌های مرغوب شهرت دارد. از آنجا که در استان یزد هر محصولی در نهایت به نوعی شیرینی بدل می‌شود، این کنجد‌ها هم در اردکان به حلواارده تبدیل می‌شوند. این حلوا‌ارده‌ها از بهترین صبحانه‌ها برای ساختن یک روز پر انرژی برای شما محسوب می‌شوند. هر چند خوردنشان عصرها هم خالی از لطف نیست. مخصوصا اگر از یک گشت شهری طولانی در یزد زیبا برگشته باشید و چای تازه دم هم مهیا باشد.

 

شش‌لوز

همه‌ی ما شش لوز‌ها را می‌شناسیم. شیرینی‌های لوزی شکلی که طعم‌های گوناگون دارند. از بید‌مشک گرفته تا پسته‌ای و نارگیلی. شش لوز‌ها را می‌شود در مهمانی‌ها و مراسم جشن و شادی به عنوان یک شیرینی خوشمزه سرو کرد و دور همی‌ها را لذتبخش‌تر و شادتر کرد.

 

ترمه

به این هنر انگشت بافی هم می‌گویند. در ابتدا نوعی شلوار یزدی مخصوص با این ترمه‌ها دوخته می‌شد که در جشن‌ها و عروسی‌ها از آن استفاده می‌کردند. اما به مرور پارچه‌ها به صورت مجزا بافته و برای مصارفی مثل سفره یا رومیزی و یا پارچه‌ای برای استفاده در مراسم عزاداری مورد استفاده قرار گرفتند.

 

پشمک یزدی

این شیرینی خوشمزه را همه ما می‌شناسیم. با اینکه پشمک این روزها فراگیر شده اما شیوه تهیه دستی آن که یکی از سنت‌های یزدی است بسیار دشوار است. پس از چرخش‌های طولانی و پر سرعت پشمک به صورت رشته رشته در می‌آید و آماده عرضه به مشتری می‌شود. پشمک‌های یزدی برخلاف نمونه‌های بازاری‌شان در شهرهای دیگر، بسیار خوش‌عطر و طعمند. بوی خوش هل و گلاب این پشمک‌ها بی شک دلتان را خواهد برد. مخصوصا اگر قرار باشد همراه یک چای دارچین نوش‌جانشان کنید.

 

سفال و سرامیک

ظرف‌های سفالی و سرامیکی یزدی مخصوصا نوع میبدی‌اش را زیاد دیده‌ایم. بعضی‌هایشان رنگ‌های ساده دارند و بعضی طرح‌های گلیم و گبه‌ها هم واردشان شده‌اند. اگر اهل آب خوردن از کوزه هم باشید کوزه‌های یزدی هنوز آنقدر مرغوبند که آب را همیشه در خودشان خنک نگه دارند.

 

حاجی بادام

اسم حاجی بادام از خودش شیرین‌تر و عجیب‌تر است. این شیرینی کوچک تقریبا به اندازه یک نخود بزرگ است. آرد نخودچی ماده اصلی حاجی بادام است و از این نظر این شیرینی علاوه بر طعم خوب برای سلامت استخوان‌ّها هم مفید است.

 

کیک یزدی

گل سرسبد و مشهورترین سوغات یزد، کیک یزدی است. این کیک‌ها را احتمالا در تمام شهر‌ّای ایران خورده‌اید اما کیک یزدی را فقط و فقط باید از یزد خرید. بعد از امتحان کردنش متوجه تفاوتش نسبت به دیگر شهرها خواهید شد.

 

شما چه سوغاتی از یزد خریده‌اید. از تجربیاتتان برایمان بگویید.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط