با غذاهای سنتی تبریز بیشتر آشنا شویم
1397/03/05 - 11:29 ایرانگردی

با غذاهای سنتی تبریز بیشتر آشنا شویم

تبریز در حوزه غذاها و شیرینی‌های سنتی، شهر خلاقی محسوب می‌شود. کمتر کسی در ایران نام بعضی آش‌ها یا کوفته‌ها و شیرینی‌های این شهر را نشنیده است. در این مقاله قصد داریم تعدادی از این غذاها را معرفی کنیم تا در سفر به تبریز انتخاب‌های غذایی آگاهانه‌تری داشته باشید. با فلایتیو همراه باشید.

 

کوفته تبریزی

این غذا شاید مشهورترین غذای تبریزی‌ها باشد. نسبت به کوفته باقی شهر‌ها بزرگتر و پر گوشت‌تر است. به علاوه که مواد آنقدر له می‌شوند که بعد از گرد کردنشان به هیچ‌وجه شکلشان تغییر نمی‌کند. در نهایت هم آلو، زرشک، تخم مرغ یا خوراکی‌هایی از این دست داخلش می‌گذارند که بنا به شانس شما یکی از آنها نصیبتان می‌شود. در واقع داخل کوفته تبریزی چیزی شبیه تخم مرغ شانسی است. پیدا کردن این کوفته در رستوران‌های سنتی شهر کار مشکلی نیست. اما اگر به خانه خود تبریزی‌ها بروید و سر سفره‌های خودشان این غذا را امتحان کنید لطف دیگری دارد.

 

خورش هویج

این غذا در میان تبریزی‌ها بسیار پر طرفدار است. به طوری که در فریزر هر خانه تبریزی حتما بسته‌های زیادی از هویج‌های خلال شده دیده می‌شود. شاید هر خانواده تبریزی در هفته یک یا دو بار خورش هویج بخورد. با این حال طعم آن برای همه جذاب نیست. این غذا طعمی ملس بین ترش و شیرین دارد. و ترکیبی از هویج و گوشت با چاشنی زعفران است.

 

قیقاناخ

این غذا چیزی شبیه به کاچی یا حلوا است که در دیگر شهرها هم طبخ می‌شود اما مدل تبریزی‌اش کمی در طعم و شکل متفاوت است. این غذای شیرین آنقدر در دل فرهنگ تبریزی‌ها رسوخ کرده که در هر جشنی مثل عروسی، حمام زایمان و یا سفره‌های ابالفضل مذهبی که توسط زنان برگزار می‌شوند هم حضور ثابت دارد.

 

دویماج

این غذا را تبریزی‌ها با نان خشک سبزیجات معطر و پنیر و کره درست می‌کنند. به این ترتیب که همه مواد را خیس می‌کنند، ورز می‌دهند و به صورت کروی در می‌آورند و صرف می‌کنند. البته این غذا در شهرهای دیگر مثل قزوین هم وجود دارد اما نوع تبریزی آن کمی متفاوت است.

 

آش اوماج

این آش را در فصل سرما برای مقابله و درمان سرماخوردگی می‌پزند. اوماج در تبریز به معنای رشته است.

 

آش ماست

نام این آش همه را به یاد تبریز می‌اندازد. این آش از حبوبات فقط نخود را دارد و عمده مواد تشکیل دهنده‌اش ماست است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط