tabriz-historic-bazaar
1395/11/02 - 10:43 ایرانگردی

بازار تبریز، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان

بازار تبریز یکی از جاذبه های گردشگری شهر تبریز است که هنگام سفر به تبریز دیدن آن را نباید از دست داد. این بازار هم جایی برای خرید اقلامی چون ادویه، فرش، صنایع دستی و ... است و هم جایی برای گشت و گذار در بافت تاریخی و دیدن قسمت های مختلف آن.

این بازار که در مردادماه سال 1389 به عنوان اولین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان و یکی از زیباترین بناهای ایران از نظر معماری است.

با این بازار تاریخی بیشتر آشنا شوید.

- زمان ساخت بازار تبریز مشخص نیست اما نشانه هایی از وجود آن در آثار جهانگردان از قرن چهارم هجری تا دوره قاجاریان دیده شده است.

- مساحت این بازار حدود یک کیلومتر مربع است.

- این بازار به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر تبریز و قرار گرفتن بر سر چهارراه جاده ابریشم و محل گذر کاروان های کشورهای مختلف از جمله بازارهای مهم و پررونق گذشته بوده است.

- بازار تبریز بعد از وقوع زلزله تاریخی تبریز در سال 1193 قمری به شدت آسیب دید و پس از آن دوباره توسط معماران بازسازی شد.

- این بازار با داشتن حدود ۵٬۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه، یکی از اصلی ترین مراکز داد و ستد تبریز و ایران محسوب می شود.

- بازار تبریز در زمان عباس میرزا، مرکز مهم تجارت انگلیسی ها بود و از قرن سیزدهم به بعد پایگاه اصلی تجارت اروپا با مناطق شمالی ایران به‌ شمار می ‌رفت.

- شهر تبریز و بازار آن تا سال ۱۲۸۵ خورشیدی، به عنوان مرکز اصلی تجارت ایران با آسیای میانه شناخته می‌ شد.

- گرمابه‌ ها قدیمی و حمام ‌های واقع شده در محدوده بازار تبریز مانند حمام خان، قاضی، نوبر و ...، از نظر قدمت تاریخی و سیستم معماری اهمیت زیادی دارند.

- بازار تبریز از سمت شرق به عالی‌ قاپو (مجموعه کاخ‌های ولی‌ عهدنشین)، از سمت غرب به مسجد جامع و از سمت شمال بخش ‌هایی از شمال رودخانه مهران ‌رود را در برمی گیرد.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما تبریز را دارید می توانید بلیط خود را از فلایتیو به صورت آنلاین خریداری کنید.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط