سفر به مشهد - حرم امام رضا
1396/09/22 - 11:00 ایرانگردی

چطور برای سفر به مقصد اول گردشگری ایران، مشهد، برنامه‌ریزی کنیم؟

مشهد به عنوان مقدس ترین شهر ایران، و دومین شهر بزرگ بعد از پایتخت شناخته می‌شود. این شهر تمام هویتش را از امام رضا (ع) وام گرفته است. از نامش که به معنای محل شهادت است گرفته، تا سیستم شهرسازی‌اش حول محور حرم امام رضا (ع)، و چند فرهنگی بودنش که سوغات زائرانی‌ست که از سراسر ایران و جهان روزانه واردش می‌شوند.

با ما همراه باشید تا ببینیم چگونه می‌توانیم برای سفر به این شهر زیارتی برنامه ریزی کنیم. (خرید بلیط هواپیما مشهد)

 

چه فصلی به مشهد برویم؟

مشهد در استان خراسان رضوی و در نزدیکی مرزهای ایران با ترکمنستان و افغانستان واقع شده. جغرافیایی که شهر را در یک چهارراه فرهنگی به نام جاده ابریشم یا شاهراه خراسان قرار داده. جاده ابریشم علاوه بر مسیری برای مبادله‌ی کالاها، مسیری برای مبادله‌ی فرهنگ‌ها و ادیان و حتی نژادها بوده است. همین است که گاهی تشخیص یک خراسانی از یک افغان، چینی، ترکمن یا ازبک را در ظاهر و حتی گاهی در رفتار و آداب و سنن دشوار می‌کند.

مشهد در دره‌ی کشف رود، و میان دو کوه زیبای بینالود و هزار مسجد قرار گرفته، و زمستان‌های سخت، پاییزها و بهارهای زیبا و تابستان‌های معتدلش را مدیون این قرارگیری است.

به دلیل اشتیاق زائران برای زیارت امام رضا (ع) معمولا فصل‌ها و آب‌و‌هوا معیار شلوغ‌ترین و خلوت‌ترین فصل برای سفر به این شهر نیستند، اما اگر آب و هوا برای شما مهم است، سراسر بهار، اواخر تابستان و اوایل پاییز بهترین زمان برای سفرتان خواهد بود. و اگر مراسم و مناسک مذهبی اولویت اصلی شماست اعیاد و عزاداری های تقویم قمری بهترین زمان‌ها برای سفر شما خواهند بود.

 

کدام هتل‌های مشهد برای من مناسب است؟

فراموش نکنید در مناسبت‌ها و روزهای خاص بلیط و هتل‌تان را از چند هفته زودتر رزرو کنید. با اینکه اغلب ایرلاین‌ها پرواز‌های منظم روزانه از شهر‌های مختلف به مشهد دارند، و اقامتگاه‌های زیادی از لوکس‌ترین‌ها مثل درویشی و مدینة‌الرضا تا اقتصادی‌ترین‌ها کوچه ‌پس‌کوچه‌های شهر را فرا ‌گرفته‌، باز هم در روز‌های خاص سال پیدا کردن پرواز و هتل مناسب کار ساده‌ و یا حد‌اقل به صرفه‌ای نیست.

 

در مشهد چه ببینیم؟

اهمیت زیارت امام رضا (ع) ممکن است خیال هر گردش دیگری در مشهد را از مسافران دور کند. با این حال دیدنی‌های زیادی از مکان‌های تاریخی تا جاذبه‌های طبیعی در شهر و خارج از آن انتظار شما را می‌کشند. دیدنی‌هایی که می‌توانند شب‌ها و روزهای خاطره انگیزی را در سفرتان رقم بزنند.

این مکان‌های دیدنی از جوار حرم با مسجد گوهر شاد، موزه و کتابخانه آستان قدس رضوی شروع می‌شوند، و تا خارج از شهر ادامه دارند، مثل مقبره فردوسی و نادرشاه که بهانه‌ی خوبی برای یک سفر یک روزه‌ی هیجان انگیز به خارج از مشهدند. اگر با کودک سفر می‌کنید، پارک علمی پروفسور بازیما، اگر در زمستان سفر می‌کنید پیست اسکی شیرآباد، و اگر از علاقه‌مندان به طبیعت هستید، باغ گیاه‌شناسی مشهد را در لیست گردش‌هایتان قرار دهید. هر چند مشهد و دیدنی‌هایش به این‌ها محدود نمی‌شود.

فراموش نکنید خاطرات خوش سفرتان را با طعم‌های خوش ماندگار‌تر کنید. مشهد با انواع و اقسام غذاهای محلی و سنتی‌اش که در تمام شهر به راحتی قابل دسترسی‌اند، از مقاصد خوشمزه‌ی گردشگری ایران است. شیشلیک مشهد یکی از آن غذاهاییست که حتما آوازه‌اش را شنیده‌اید.

 

کجای مشهد خرید کنیم؟

اگر مثل اغلب مسافران و زائران خرید سوغاتی از مواردیست که نمی‌توانید نادیده‌اش بگیرید، نگران این موضوع هم نباشید. انواع و اقسام بازارهای سنتی و مدرن از اطراف حرم تا حاشیه شهر مشهد برای خرید وجود دارند. مهم نیست شما از کدام طبقه و با چه میزان بودجه یا سلیقه‌ای هستید.

از بین این مراکز حتما تعداد زیادیشان شما را راضی خواهند کرد. بازار بزرگ رضا در همسایگی حرم یکی از قدیمی‌ترین آنهاست. گاهی فقط قدم زدن در آن و هم‌صحبتی با فروشنده‌های خون‌گرمی که با لهجه‌ی زیبای مشهدی صحبت می‌کنند، می‌تواند شگفت‌زده‌تان کند.

مرکز خرید‌های مدرن‌تری مثل زیست خاور، شرق زیست و الماس شرق هم وجود دارند، که همگی به راحتی با وسایل نقلیه عمومی و شخصی از حوالی حرم و هتل شما قابل دسترسی هستند.

همین حالا برای سفر بعدی‌تان به مشهد برنامه ریزی کنید، بلیط هواپیمایش با ما! شما چه تجربیات و خاطراتی از سفر به مشهد دارید؟ لحظات خوش سفرتان را با ما در میان بگذارید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط