سفر به جزایر زیبای خلیج فارس

از میان تمام جزایر خلیج فارس، بیشتر ما تنها اسم جزایر کیش و قشم به گوشمان خورده است. این در حالی است که خلیج فارس جز کیش و قشم حدود 18 جزیره مسکونی دیگر دارد که متعلق به ایران هستند.

این جزایر زیبا که از نظر موقعیت طبیعی و شرایط جوی با یکدیگر یکسان نیستند، هر یک ویژگی های منحصر به فردی دارند که آن را از دیگری متمایز می کند.

مسقط عمان نیز برای بسیاری از افرادی که به این جزایر در خلیج‌فارس سفرمی‌کنند مقصد جذابی است.

ما در این مطلب زیباترین و مناسبترین این جزایر برای سفر را به شما معرفی می کنیم.

جزیره قشم

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس است که در تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره که بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیاست، دومین بندر آزاد تجاری تجاری ایران است که سواحل آن برای ایجاد لنگرگاه مناسب است.

کوه نمکى ـ کوه نمکدان ـ در قسمت جنوب غربى جزیره، ویژگى عمده مجموعه کوهستانى غربى را تشکیل مى‌دهد. این کوه که به شکل مخروط است تا ارتفاع 397 متر (قله کوه نمکدان) مى‌رسد. ساختار نمکى این کوه از انباشته شدن صخره‌هاى آذرین با رسوبات تشکیل شده است. کوه گنبد نمکى، با بقایاى معادن نمک باستانى و چشمه‌ هاى آب شور، به خودى خود یک اثر تاریخى طبیعى دیدنی با امکانات آموزشى و تفریحى را به وجود آورده است.

علاوه بر این، ساحل صخره ‌اى ریگو معروف به ساحل لاک‌پشت‌ ها و جنگل های حرا نیز از جاذبه های جزیره قشم هستند که با دیدن آنها شگفت زده خواهید شد.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

جزیره هنگام

جزیره هنگام در جنوب شرقی جزیره قشم در استان هرمزگان قرار گرفته و از بندرعباس حدود 43 مایل دریایی و از قشم حدود 29 مایل دریایی فاصله دارد.

این جزیره زیبا که مسیر آن از روستای شیب دراز، یکی از محبوب ترین مسیرهای طبیعت گردان در دریاست، طبیعت خارق العاده ای دارد که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

در مسیر این جزیره در دریا دلفین های زیادی وجود دارند که با دیدن آن شگفت زده خواهید شد. علاوه بر این، جزیره هنگام به دلیل حفظ شدن محیط بومی و سنتی آن، فضایی دلچسب و دلنواز دارد که سفر به آنجا شما را با سبک زندگی مردم جنوب کشورمان به خوبی آشنا می کند.

طبیعت خارق العاده هنگام سبب شده تا در فصل های سرد سال، این جزیره جنوبی یکی از مقرهای اصلی طبیعت گردان برای برنامه های شبگذرانی در کنار ساحل باشد.

این جزیره که فعالیت اقتصادی ساکنان آن از دیرباز ماهیگیری بوده است، در حال حاضر مقر پرورش ماهی در قفس، پرورش میگو و پرورش کروکودیل در کشور است.

جزیره لاوان

لاوان از جزایر ایرانی خلیج فارس است که از توابع دهستان لاوان در بخش کیش شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان محسوب می شود.

این جزیره که پس از جزایر قشم و کیش بزرگ‌ترین جزیره ایرانی در آبهای خلیج فارس است، از قدیم به خاطر آنکه قطب صید مروارید بوده به نام مروارید پنهان خلیج فارس شناخته میشده است.

یکی ازشگفتی‌ های این جزیره زیبا وجود کندو های عسل در کنار تأسیسات نفتی و مخازن آنها است که باعث شده تا عسل آنها به رنگ سبز تیره باشد و بوی نفت ‌دهد.

علاوه بر این، در جزیره لاوان حدود 150 راس جبیر که نوعی آهو است یافت می شود.

از اواسط اسفند تا اوایل مرداد ماه نیز جزیره لاوان محل تخم‌ گذاری چند گونه لاک پشت دریایی از جمله پوزه عقابی و سبز است.

جزیره کیش

این جزیره بیضی شکل با مساحت 89.7 کیلومتر مربع و با طول 15.6 و عرض 7 کیلومتر ، در جنوب غربی بندرعباس و در میان آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است. 

جزیره کیش از نظر محیط زیست طبیعی، یکی از بکرترین مناطق خلیج فارس است. استعدادهای طبیعی و موقعیت جغرافیایی ویژه آن زمینه بهره‌برداری جهانگردی و تجاری از آن را در حد قابل توجهی فراهم ساخته است.

سواحل کم نظیر این جزیره مرجانی، نه تنها در فصول گوناگون سال، بلکه در طول یک روز،‌ در ساعات مختلف جلوه‌ های زیبا و گوناگونی از طبیعت را به تماشا می ‌گذارند.

اسکله تفریحی جزیره کیش با امکانات مفید و مختصر در بخش جنوبی جزیره از دیگر جاذبه‌ های کیش است. در این اسکله سرگرمی‌ هایی از قبیل گردش در روی آب با قایق کف شیشه‌ ای که از بالای آن می‌ توان عبور گروهی ماهی‌ ها و زیبایی ‌های دنیای زیر آب را مشاهده کرد، ‌هم‌چنین امکانات ورزش اسکی روی آب برای علاقه ‌مندان فراهم شده است.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*