تنوع مزه ها در غذاهای ترکمنی
1396/03/29 - 9:45 ایرانگردی

تنوع مزه ها در غذاهای ترکمنی

استان گلستان و ترکمن‌صحرا نیز مانند هر اقلیم دیگری غذاهای انحصاری خود را دارد. «ثاچاق» سفره رنگین ترکمن‌ها است که غذاهای خوش عطر و بوی ترکمنی را در خود جای می‌دهد و در کنار جاذبه‌های دیدنی آن منطقه اوقات خوشی را برای آن‌ها که گلستان را مقصد سفر انتخاب کرده‌اند، رقم می‌زند. ما در فلایتیو شما را با اصلی‌ترین غذاهای این منطقه آشنا خواهیم کرد.

(برای سفر به گلستان می‌توانید از طریق سایت فلایتیو نسبت به خرید اینترنتی بلیط هواپیما و خرید اینترنتی بلیط قطار اقدام نمایید.)

چکدرمه

معروف‌ترین غذای ترکمن‌ها چکدرمه است که بسیار به استانبولی پلو شباهت دارد. این غذا از گوشت، پیاز، برنج، گوجه فرنگی یا رب گوجه فرنگی، گوشت یا ماهی و روغن کنجد تهیه می‌شود. این غذا را در یک دیگ مخصوص به نام «قازان» می‌پزند.

قاتلمه

قاتلمه یک نوع نان معروف ترکمنی است که از خمیرهای ورقه‌ای که روی هم قرار می‌گیرند تشکیل شده است و در روغن سرخ می‌شود. بعضی‌ها در پایان پخت روی آن شکر می‌ریزند.

چوروک

چوروک نوعی نان است که در انواع مختلف پخت می‌شود. «قاوور تماچلی چوروک» با دنبه و پیاز تهیه می‌شود. «پتیر» که همان فطیر است و از روغن، شیر، جوش شیرین و شکر تشکیل شده است و «کلچه چوروک» که مثل پتیر اما ضخیم‌تر است.

بوروک

بوروک یا بورک غذای مخصوص ماه رمضان است که ترکیبی از سیب زمینی، گوشت چرخ کرده و پیاز را در یک خمیر دایره‌ای می‌ریزند و دو طرف خمیر را به هم می‌چسبانند و سپس آن را در روغن سرخ می‌کنند.

باسترمه

این غذای ترکمنی از برنج، ماهی ازون برون و دانه‌های انار تهیه می‌شود. ته دیگ این غذا نیز از سیب زمینی حلقه شده است که مواد به ترتیب پیاز، ماهی، دانه‌ها انار و برنج روی آن قرار می‌گیرند.

بیشمه

بیشمه یک نوع نان روغنی است که ظاهر آن به بامیه شباهت دارد. خمیر نان را با شیر و شکر و تخم مرغ ترکیب می‌شود، سپس آن را به صورت گلوله‌های کوچک درآورده و سپس در روغن سرخ می‌کنند.

سومسه

یا همان سمبوسه خمیرهایی مثلثی است که مابین آن گوشت، پیاز و مواد دیگر بر حسب سلیقه قرار داده می‌شود. این خمیر سپس در روغن سرخ می‌شود.

قلایتیو شما را برای اطلاع از قیمت بلیط قطار و بلیط هواپیما چارتر راهنمایی می‌کند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط