از  5 آبشار معروف لرستان دیدن کنید
1396/03/28 - 10:31 ایرانگردی

از 5 آبشار معروف لرستان دیدن کنید

لرستان یکی از استان‌های سرسبز ایران است که به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌های زاگرس، ویژگی‌های طبیعی کم‌نظیری دارد. این منطقه که در مسیر راه آهن سراسری واقع شده، دارای آبشارهای فراوانی است. آبشارهای لرستان از بزرگترین و مرتفع‌ترین آبشارهای ایران هستند. با ما همراه باشید تا پنج مورد از این آبشارها را به شما معرفی کنیم.

(برای رزرو بلیط هواپیما و خرید بلیط اینترنتی قطار به مقصد لرستان به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

آبشار شوی

این آبشار باشکوه با ارتفاعی در حدود صد متر در مرز لرستان و خوزستان و در شمال دزفول قرار دارد. منطقه زاگرس منطقه‌ای خوش آب و هوا است که رودخانه‌های پرآب دز و سزار از آن‌جا می‌گذرند و همچنین چشمه‌های متعددی از زمین می‌جوشند. آبشار شوی نیز از چندین چشمه به وجود آمده است، از غاری بیرون می‌آید و از ارتفاع چهل متری به پایین می‌ریزد. این آبشار که آن را به عبارتی بزرگترین آبشار در خاورمیانه می‌دانند، در فاصله کمی از ایستگاه راه آهن تله زنگ واقع شده است.

آبشار بیشه

این آبشار زیبا درست در ایستگاه راه آهن بیشه واقع شده است. بیشه روستایی است که در 60 کیلومتری خرم آباد و در مسیر راه‌آهن سراسری قرار دارد و تپه‌ها و دره‌های سرسبز زاگرس آن را احاطه کرده‌اند. آب این آبشار از چند چشمه جوشان می‌آید و به رودخانه سزار می‌ریزد.

آبشار آب سفید

این آبشار در نزدیکی شهرستان الیگودرز واقع شده است و باید گفت که به جد یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. ارتفاع این آبشار 50 متر است و در دره‌ای عمیق و زیبا واقع شده است. محدوده این آبشار محلی برای کمپ طبیعت‌گردان است. نام آب سفید از آن‌جا می‌آید آب این آبشار به دلیل برخورد با صخره‌ها به کف تبدیل می‌شود و رنگ سفید می‌گیرد.

آبشار نوژیان

این آبشار در 40 کیلومتری جنوب خرم آباد واقع شده است و حدود 100 متر ارتفاع دارد. نوژیان در فصل بهار پرآب‌تر است . آب آن از  چشمه‌های بالادستی تامین می‌شود و پس از طی پیچ و خم فراوان به رودخانه سزار می‌ریزد. این منطقه محل رشد گیاهان دارویی مختلف است.

آبشار وارک

وارک یک آبشار دوقلو است که در گردنه نوژیان و در نزدیکی آبشار نوژیان واقع شده است. این آبشار از رودخانه بزنوید سرچشمه می‌گیرد و با ارتفاع 60 متری پس از دوشاخه شدن در میانه راه به رودخانه کوچکی در پایین دست می‌ریزد. ساکنان اطراف آبشار عمدتا عشایری هستند که با شروع فصل گرما به بالادست کوچ می‌کنند. از کنار این آبشار، آبشارهای کوچک دیگری نیز سرچشمه می‌گیرند که مجموع آن‌ها جلوه خاصی به طبیعت منطقه می‌دهد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط