غذاهای یزد
1397/04/05 - 15:00 ایرانگردی

با غذاهای سنتی استان یزد آشنا شویم

یزد از نظر فرهنگ غذایی تنوع زیادی دارد. یزدی‌ها برای هر فصل و هر ماه از سال غذای خاص خودشان را دارند. این تنوع در آش‌ها و شیرینی‌هایشان بیش از همه است. در این یادداشت تعدادی از این غذاها را با هم بررسی می‌کنیم.

 

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل در یزد به فلایتیو مراجعه کنید.

آش شولی

از معروفترین غذاهای سنتی استان یزد آش شولی است. این آش را با سرکه یا رب انار سرو می‌کنند و طعم ترشی دارد. هرچند شولی از آسان‌ترین آش‌ها محسوب می‌شود اما در عین حال بسیار خوشمزه و خوش طعم است.

 

آش گندم یزدی

این آش را آش امام حسین می‌نامند. دلیلش این است که بیشتر در مراسم مذهبی طبخ می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده این آش گندم پوست‌کنده، جوی پوست‌کنده، نخود، عدس، ماش، سبزی آش، لوبیاسفید، لوبیاقرمز، لوبیاچیتی، لوبیا چشم‌بلبلی، نمک، فلفل قرمز، زیره، آویشن، زردچوبه و پونه است.

 

آش ماش یزدی

آش ماش یزدی همانطور که از نامش پیداست با ماش طبخ می‌شود. این آش در شهر مهریز بیشتر از باقی شهرهای یزد تهیه می‌شود. حتی در خارج از استان یزد هم در سایر استان‌ها مانند استان گلستان هم آش یزدی طبخ می‌شود.

 

قیمه نخود یزدی

یکی از طعم‌های بدیع و عجیب در یزد قیمه نخود است. این قیمه را مانند قیمه همه شهرها می‌پزند با این تفاوت که به جای لپه به آن نخود اضافه می‌کنند. برای کسانی که شکل کلاسیک قیمه لپه را دیده‌اند این قیمه کمی عجیب به نظر می‌آید اما کافی است یک بار امتحانش کنید. بعد از آن نمی‌توانید دست از خوردن بکشید.

 

آش انار

آش انار را بیشتری‌ها به عنوان یک غذای شیرازی می‌شناسند اما همجواری این دو استان فرهنگ غذاییشان را هم به هم شبیه کرده. آش انار بیش از طعمش شکل زیبایی دارد. دانه‌های سرخ انار را داخل آش تصور کنید. می‌تواند دل هر کسی را ببرد.

 

کوفته لپه یزدی

از دیگر غذاهای مشهور یزدی کوفته لپه است. این کوفته را با لپه و برنج طبخ می‌کنند و اغلب به عنوان نهار سرو می‌شود.

 

قلیه کدو

یکی از غذاهای ساده و در عین حال مقوی استان یزد است. قلیه کدو را از ترکیب عدس و کدو حلوایی طبخ می‌کنند. چیزی که طعم این غذا را خاص می‌کند اضافه کردن پودر نارگیل و دارچین به آن است.

 

شما در سفرتان به یزد چه غذاهایی را تست کرده‌اید؟ کدام را بیشتر از بقیه دوست داشتید و طعم کدام یک را نپسنیدید؟ برایمان از تجربه‌هّای شکمگردی‌تان در یزد بگویید.

 

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط