what-is-visa-is-what-types

ویزا چیست و چه انواعی دارد؟!

روادید یا ویزا (visa) به مدرکی گفته می‌شود که می‌تواند به اشخاصی داده شودکه درخواست گرفتن اجازه برای گذر از کشوری یا ورود به آن را دارند.اغلب ویزا به شکل برچسب یا مهر بر روی کاغذهای مربوطه در سند هویتی اشخاص، چسبانده یا زده می‌شود.

ویزا بر اساس روابط میان کشورها به انواعی تقسیم می شود که شامل گونه های زیر می شود:

ویزا در بدو ورود

این نوع ویزا بیشتر برای سفرهای کوتاه مدت است و هنگام ورود مسافر به مقصد برایش ویزا صادر می شود. تفاوت آن با لغو روادید یا بدون ویزا در این است که کشور مقصد همچنان حق ویزا ندادن را برای خود محفوظ نگه می‌دارد. همچنین بیشتر اوقات باید برای ویزا پول پرداخت. سفر شهروندان ایرانی به مالزی یا ارمنستان تابع چنین شرایطی است.

ویزا از مبدا

در این گونه از ویزا، هرکس که قصد سفر به کشور دیگری دارد باید از قبل با مراجعه به نمایندگی دیپلماتیک کشور مقصد، درخواست روادید بدهد که فرآیندی وقت‌گیر و با احتمال زیاد دریافت نکردن ویزا همراه است. در این روش، گاهی مسافر باید مدارکی از وضعیت شغلی، تمکن مالی و برای ویزای تحصیلی مدارک دانشگاهی خود ارائه کند. در بیشتر موارد این مدارک باید ترجمه شده باشند که خود این موضوع هم هزینه در بر دارد.

ویزای حرکت آزاد

در این نوع ویزا هر شهروند کشور مبدا می تواند در کشور مقصد اقامت، کار و تحصیل کند و تفاوتی بین شهروندان دو کشور نیست. برای نمونه می‌توان به کشورهای عربی خلیج فارس اشاره کرد. شهروندان هریک از کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، قطر، کویت و عمان می‌توانند در هریک از دیگر کشورهای کار، تجارت یا سفر کنند. نمونه تکامل یافته ‌تر این نوع آزادی حرکت را در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشورهای عضو شینگن می توان دید.

بدون ویزا

دراین نوع ویزا، شهروندان، بیشتر برای سفر کوتاه مدت یا دیدار نیازی به ویزا ندارند. اما برای کار و تحصیل باید درخواست ویزا کنند. صدور ویزای کار در این حالت معمولا فرآیند ساده‌ای است و چون شهروندان حق رفت و آمد دارند تنها به دلایلی مثل مالیات، ویزای کار لازم است. نمونه این نوع روادید، لغو نیاز به دریافت ویزا برای شهروندان امارات متحده عربی در تابستان ۱۳۹۴از سوی کشورهای عضو شینگن است که طی آن شهروندان امارات متحد عربی بدون نیاز به ویزا می توانند به همه کشورهای اروپایی سفر کنند.

سفر ممنوع

در این حالت کشورهای مبدا یا مقصد سفر اتباع همدیگر را ممنوع می کنند. این اقدام بیشتر به دلایل سیاسی و امنیتی اتفاق می‌ افتد. این مورد نباید با توصیه های امنیتی اشتباه گرفته نشود.

سایر انواع ویزا به شرح زیر است که در مقاله ای که دیگر به آن خواهیم پرداخت:

ویزای دیدار از بستگان

ویزای تجاری و بازرگانی

ویزای دانشجویی

ویزای پیوستن به خانواده

ویزای گردشگری

برای آگاهی از اطلاعات مربوط به ویزای ایران به مطلب هر چه که باید درباره ویزای ایران بدانیم مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط