هواپیمایی آسمان

شرکت خدمات هوایی آسمان در سال ۱۳۵۹ از ادغام چهار شرکت هواپیمایی خصوصی قبل از انقلاب جمهوری اسلامی ایران؛ ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان تشکیل شد.

این شرکت هواپیمایی که دارای وسیع ترین شبکه حمل و نقل درون کشوری، با تأکید بر پرواز به مناطق محروم کشور است، برای پوشش هر چه بهتر شبکه گسترده پروازی خود، سه مرکز پرواز در شهرهای تهران، شیراز و مشهد مقدس دایر کرده است.

شرکت هواپیمایی آسمان درهر یک از این سه مرکز، خدمه پروازی و آشیانه های تعمیر و نگهداری مستقل دارد تا در پروازهای روزانه خود از استقلال کافی برخوردار باشد.

ایرلاین آسمان 22 سال پس از تأسیس، در سال ۱۳۸۱ به صندوق بازنشستگی کشور واگذار شد که این امر سرعت رشد و توسعه آن را بالا برد.

این شرکت هواپیمایی که از بدو تأسیس، دو شاخصِ توسعه ناوگان و توسعه توانمندی های فنی و عملیاتی را مد نظر داشته است، در این راه به نتایج مهمی از جمله عضویت در مجامع معتبر هوایی جهان همچون یاتا، نرخ صعودی جابجایی مسافر، گسترش شبکه پروازی، جذب و آموزش نیروی متخصص، ساخت آشیانه ها و کارگاه های متعدد مهندسی تعمیرات و ... دست یافته است.

آخرین گواهینامه معتبر کسب شده توسط این شرکت هواپیمایی، IOSA نام دارد که به دلیل ارتقاي ايمني و افزايش كارایی توأم با كاهش هزينه بازرسی هاي ايمنی، از سوی یاتا صادر شده است.

با وجود پیشرفت هایی از این دست در کارنامه شرکت هواپیمایی آسمان، این شرکت همچنان جزو ایرلاین هایی است که میزان تأخیر زیادی در پروازهای خود دارد.

طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشور در سال ۱۳۹۳، این شرکت با میانگین زمان تأخیر ۴۵ دقیقه‌، بیشترین تأخیر پروازی را در میان شرکت‌های هواپیمایی دیگر داشت.

در مرداد سال ۱۳۹۴ نیز، پس از تأخیر ۱۰ ساعته پرواز تهران- اهواز، سازمان هواپیمایی کشور ضمن تذکر کتبی به شرکت آسمان صدور مجوز پروازهای فوق‌العاده این شرکت را به حالت تعلیق درآورد.

مقاصد هواپیمایی آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان هم اکنون به 40 شهر داخلی و 13 کشور خارجی (18 شهر) پرواز منظم دارد و رکوردار بیشترین تعداد پرواز داخلی در میان دیگر شرکت های هواپیمایی دیگر است.

مقاصد بین المللی این شرکت هواپیمایی، دبی، دوحه، دوشنبه، کابل، کویت، استانبول، قندهار، سلیمانیه، مزارشریف، ایروان، دمشق، نجف، بیشکک، مسقط، هرات، آنکارا، حیدرآباد و استکهلم است.

ناوگان هواپیمایی آسمان

از آنجا که سیاست این شرکت هواپیمایی استفاده از هواپیماهای کوچک بوده است، بیشتر ناوگان این شرکت از هواپیماهای فوکر 100 که دارای ظرفیت ۱۰۵ نفر هستند تشکیل شده است.

از میان 33 هواپیمای متعلق به شرکت ماهان، 16 عدد آن فوکر 100، 4 عدد آن ایرباس و 5 عدد آن بوئینگ است.

با عضویت در خبرنامه فلایتیو از تخفیف­ های شگفت­ انگیز ما با خبر شوید