بلیط ارزان هواپیما

 

بلیط ارزان هواپیما

یکی از روش‌های مدیریت هزینه سفر، تهیه بلیط ارزان قیمت هواپیما است. بلیط هواپیما بر اساس قیمت و چگونگی به فروش رسیدن آن، به دو دسته سیستمی و چارتری تقسیم می‌شود که بسته به شرایط می‌توانیم از آنها استفاده کنیم.

بلیط هواپیما سیستمی

بلیط هواپیما اگر به صورت مستقیم توسط شرکت هواپیمایی آن (مثلا ایران ایر، قشم ایر، ماهان، تابان و ...) به فروش برسد و در اختیار مشتری قرار بگیرد، بلیط هواپیما سیستمی ارزان است.

مزیت بلیط‌های سیستمی این است که بر خلاف بلیط‌های چارتر که تنها در مسیرهای پرتردد هوایی به فروش می‌رسند، به صورت منظم برای تمامی مسیرهای پروازی موجود هستند.

بلیط هواپیما به صورت سیستمی را می‌توانید به صورت مستقیم از خود ایرلاین یا آژانس‌های مسافرتی نمایندگی آنها تهیه کنید.

بلیط هواپیما چارتر

واژه چارتر در لغت به معنی اجاره هواپیما و یا صندلی است که معمولا از سوی شرکت‌های هواپیمایی به آژانس‌ها و مؤسسات گردشگری ارایه می‌شود. یکی از مشخصه‌های اصلی اینگونه پروازها، ریسک ناشی از پر یا خالی بودن پرواز است که مستقيماً متوجه چارترکننده می‌شود و در هر شرایطی چارتر دهنده هزینه کامل را دریافت خواهد کرد.

آژانس های هواپیمایی معمولا برای مسیرهای پرتردد، تعدادی از صندلی های هواپیما را از قبل با قیمتی ارزان، از شرکت های هواپیمایی رزرو می کنند و خودشان به صورت مستقیم به مسافران می فروشند. این موضوع باعث می شود زمانی که شرکت هواپیمایی بلیط هایش از قبل به فروش رفته و ظرفیتش تکمیل شده، شما با مراجعه به آژانس هواپیمایی بتوانید بلیط مورد نظرتان را خریداری کنید.

مهمترین مزیت خرید بليط هواپيمای چارتر ارزان برای مسافران عمومی قيمت ارزان آن نسبت به قيمت واقعیشان در بلیط‌های سیستمی است. اما بلیط چارتر معایبی هم دارد که قبل از خرید بهتر است به آن توجه کنید. اول از همه اینکه بلیط‌های چارتری را نمی‌توان کنسل کرد و در صورت از دست دادن پرواز هم پولی به شما بازگردانده نمی‌شود.

دومین مشکل بلیط چارتر هواپیما این است که نرخ بلیط خردسال مانند قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می شود. در صورتی که پروازهای سیستمی برای بلیط هواپیما برای خردسالان نرخ کمتری را عرضه می کنند.

در نتیجه بهتر است تنها زمانی از بلیط های چارتری استفاده کنید که کودکی همراهتان نیست و از انجام سفر خود اطمینان دارید.

چگونه بلیط هواپیما را ارزان بخریم؟

اما جز انتخاب بلیط چارتر و سیستمی، از چه راهی می‌توان به خرید بلیط ارزان هواپیما پرداخت؟

اولین راه برای خرید بلیط ارزان هواپیما این است که قیمت بلیط مورد نظرتان را زود و پیوسته چک کنید. شاید باورتان نشود اما متوسط اختلاف قیمت میان بهترین روز و بدترین روز هفته برای خرید بلیط هواپیما در اروپا چیزی حدود 236 دلار (تقریبا 700 هزار تومان) است.

برای مثال ممکن است بلیطی که شما در روز دوشنبه خریداری می کنید، 200 هزار تومان ارزان‌تر از بلیط باشد که در دیگر روزهای هفته می‌خرید.

به همین خاطر بهترین راه این است که از چند ماه قبل از سفر، به صورت پیوسته قیمت بلیط هواپیمای مورد نظرتان را چک کنید تا اگر یک شرکت هواپیمایی آفر ویژه‌ای برای آن بلیط در نظر گرفته فرصت را از دست ندهید.

چون شرکت‌های هواپیمایی از طریق سیستم‌های پیچیده کامپیوتری برای تنظیم کردن نرخ بلیط ها، گاهی آفرهای ویژه‌ای برای بلیط در نظر می‌گیرند و قیمت آن را پایین می‌آورند.

از آنجایی که این موضوع قاعده و قانون خاصی در شرکت های هواپیمایی ندارد، با چک کردن مداوم قیمت بلیط می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

راه دیگر برای خرید بلیط ارزان هواپیما این است که زمان مناسبی را برای خرید بلیط انتخاب کنید.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در اروپا در سال 2015، بلیط هواپیما 49 روز از سال (حدود 7 هفته) قیمتی متوسط دارد و در بقیه روزهای سال گران‌تر یا ارزان‌تر از حالت معمول به فروش می‌رسد.

با وجود متفاوت بودن این آمار در کشورهای مختلف، به خوبی می‌توان فهمید که انتخاب زمان مناسب در خرید بلیط هواپیما تا چه حد می‌تواند در نرخ آن تأثیرگذار باشد.

بر اساس یک قانون نانوشته، شما اگر بلیط هواپیمای خود را خیلی زود (حدود 5 ماه قبل) و یا خیلی دیر (از یک هفته مانده به پرواز) تهیه کنید، احتمال اینکه بتوانید بلیط خود را با قیمتی ارازن‌تر خریداری کنید بالا می‌رود.

از سوی دیگر، همانطور که می‌دانید قیمت بلیط با توجه به تعطیلات و مناسبت‌ها متغیر است و در زمان‌های پیک سفر قیمت بالاتری دارد.

از آنجا که مهم‌ترین فاکتور تعیین کننده قیمت بلیط هواپیما، میزان تقاضا برای آن است، خرید بلیط هواپیما برای تعطیلات و مناسبت‌های خاص چون عید نوروز، تعطیلات تابستانی و ...، سخت‌تر و گران‌تر از بقیه زمان‌ها است.

اگر محدودیت خاصی برای سفر نداشته باشید، با انتخاب زمان‌هایی که پیک سفر نیستند می‌توانید بلیطی بسیار ارزان‌تر از زمان‌های پیک سفر خریداری کنید.

قیمت بلیط هواپیما برای اروپا، در ماه‌های فوریه و مارچ، به دلیل اینکه قبل از تعطیلات تابستانی هستند، بسیار مناسب است.

در ایران هم قبل از تعطیلات نوروز و تعطیلات تابستانی، قیمت بلیط هواپیما پایین‌تر از دیگر زمان‌های سال است.

راه دیگر برای خرید بلیط هواپیما این است که بلیط شرکت‌های مختلف هواپیمایی را چک کنید و به یک ایرلاین اکتفا نکنید.

اگر می‌خواهید بلیط هواپیمای ارزانی برای سفر خود تهیه کنید، با چک کردن و مقایسه قیمت بلیط شرکت‌های مختلف هواپیمایی می‌توانید به بهترین گزینه برسید.

فلایتیو با ایجاد سیستم خرید آنلاین بلیط هواپیما، این کار را برای شما راحت کرده است. برای این کار کافی است به سایت فلایتیو مراجعه کنید و با مشاهده و مقایسه بلیط‌های هواپیمایی مختلف از شرکت‌های هواپیمایی متفاوت، ارزان‌ترین و مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید.

یادتان باشد در شرایطی که بین بلیط‌های هواپیمایی شرکت‎های مختلف اختلاف قیمت زیادی وجود دارد، خرید بلیط مناسب و ارزان برای پرواز، نیاز به جستجو و بررسی زیادی دارد.

به همین خاطر باید به مرجع و سیستمی مورد اطمینان برای خرید بلیط ارزان هواپیما مراجعه کنید و از سایت‌ها و آژانس‌های هواپیمایی متفرقه بلیط نخرید.