راهنمای خرید بلیط قطار

راهنمای خرید بلیط قطار

اگر قصد خرید اینترنتی بلیط قطار از فلایتیو را دارید بهتر است قبل از شروع مراحل جستجو و خرید بلیط قطار، در سایت ثبت نام کنید. البته اگر این مسیر را طی نکنید بعد از جستجوی بلیط می‌توانید وارد حساب کاربری (در صورتی که قبلا ثبت نام کرده باشید) شوید و ادامه مسیر خرید بلیط قطار را طی کنید.

گام اول

وارد صفحه اصلی فلایتیو شده و در تب بلیط قطار موارد زیر را انتخاب کنید:

 • بلیط رفت و برگشت یا یکطرفه
 • مشخص کردن مبدا و مقصد سفر
 • تاریخ رفت و برگشت سفر
 • نوع مسافر (معمولی،آقایان و بانوان)
 • تعداد مسافران

و در پایان دکمه جستجو را فشار دهید.

گام دوم

در این مرحله سیستم پیشنهادات خود را مطابق انتخاب های شما در گام اول را نشان خواهد داد. برخی از اطلاعاتی که در این مرحله نشان می‌دهد عبارتند از:

 • انتخاب نوع قطار
 • نوع کوپه و درجه آن
 • ساعت حرکت مسیر رفت و برگشت

گام سوم

ورود اطلاعات مسافران، در این مرحله باید وارد حساب کاربری خود شوید، و اگر حساب کاربری در فلایتیو ندارید ابتدا ثبت نام کنید. و در ادامه اطلاعات زیر را تکمیل کنید:

 • تکمیل نام و نام خانوادگی مسافران در فیلدهای مربوطه
 • وارد کردن شماره ملی مسافران
 • انتخاب/عدم انتخاب سرویس غذا برای مسافران

گام چهارم

در این مرحله با مطالعه دقیق اطلاعات وارد شده، آن را تایید تا وارد درگاه بانک شوید.

گام پنجم

در این مرحله بعد از صدور بلیط حتما یک نسخه از آن را جهت ارایه در ایستگاه قطار را به همراه داشته باشید.

نکات مهم برای خرید بلیط قطار

- هنگام خرید بلیط قطار با توجه به مقصدتان قطار مورد نظر خود را انتخاب کنید. مثلا اگر می‌خواهید از تهران به مشهد بروید، به دلیل طولانی بودن مدت زمان سفرتان بهتر است بلیط قطارهای درجه یک را خریداری کنید که هنگام سفر اذیت نشوید.

علاوه بر این، توصیه ما این است که برای مسافت‌های طولانی، حتی‌الامکان از خرید بلیط قطارهای اتوبوسی اجتناب کنید چون این نوع از قطارها برای مدت زمان طولانی خیلی خسته کننده‌اند.

- اگر به خرید بلیط اینترنتی قطار پرداخته‌اید، باید حتما پرینت بلیط خود را به همراه داشته باشید. توجه داشته باشید که دستگاه بارکدخوان، بارکد بلیط شما را از روی گوشی، تبلت و ... نمی‌خواند و اگر بلیطتان را پرینت نکرده باشید جریمه می شوید.

- همیشه در قطار بلیط خود را جایی دم دستتان بگذارید چون مسئول قطار بلیط شما را داخل قطار چک می‌کند.

- بعضی از قطارها امکان رزرو غذا هنگام خرید بلیط دارند. اگر می‌خواهید از غذای قطار استفاده کنید هنگام خرید بلیط باید هزینه آن را پرداخت کنید.

- مواظب وسایل خود در قطار باشید. از آنجا که قطار مانند هواپیما بخش جداگانه‌ای برای بار مسافران ندارد، احتمال گم شدن وسایل و دزدیده شدن آن کمی بالاست.

- حواستان باشد در برنامه‌ریزی برای سفر با قطار تعداد نفرات نقش مهمی در خرید بلیط دارد.

هنگام خرید اینترنتی بلیط قطار، سیستم به شما قطارهای 4 کوپه و 6 کوپه را پیشنهاد می‌دهد که در صورت کمتر بودن تعداد نفرات از صندلی‌های کوپه می‌توانید کوپه را به صورت دربست خریداری کنید. اما از آنجا که این کار هزینه بالایی بر دوش شما می‌گذارد پیشنهاد می کنیم سفر خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که تعداد نفراتتان متناسب با تعداد صندلی‌های کوپه قطار باشد.

اکثر قطارهای لوکس مانند سبز، سیمرغ، پلور، دلیجان و ... دارای کوپه‌های 4 نفره هستند.

در انتها نیز دقت کنید که زودتر یا دیرتر از قطار پیاده نشوید. با پرس ‌و جو از اطرافیان مطمئن شوید که در ایستگاه مقصد مورد نظر از قطار پیاده می‌‌شوید و تا رسیدن به مقصد صبور باشید. معمولا نام ایستگاه بعدی توسط بلندگو اعلام می‌شود و بر روی یک صفحه کامپیوتری نام ایستگاه مشخص می‌شود. سعی کنید ایستگاه قبل از ایستگاه مقصدتان را بدانید تا اطلاعات بیشتری داشته باشید. پرس و جو از اطرافیان و کتاب راهنما در این مورد بسیار موثر است و به شما کمک می‌کند آمادگی بیشتری داشته باشید. همچنین سعی کنید نام محل یا ایستگاه مورد نظرتان را هم بدانید.

در پایان لازم است دقت کنید که بعضی از قطارها تنها در ایستگاه‌های اصلی توقف دارند و ممکن است کیلومترها دورتر از مکان مورد نظرتان از قطار پیاده شوید. در نتیجه مجبور خواهید شد دوباره سوار قطار دیگری شوید که در ایستگاه های فرعی توقف دارد. از سوی دیگر بهتر است ایستگاه قطاری را برای پیاده شدن انتخاب کنید که به محل هتلی که رزرو کرده‌اید نزدیک باشد.

با همه این تفاسیر اگر در یک ایستگاه اشتباه از قطار خارج شدید جای هیچ نگرانی وجود ندارد، معمولا سیستم حمل و نقل شهری بسیار مجهز است و با مترو یا اتوبوس می‌توانید به مکان مورد نظرتان بروید.

 

با عضویت در خبرنامه فلایتیو از تخفیف­ های شگفت­ انگیز ما با خبر شوید