برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

رازهایی که خلبان‌ها به شما نمی‌گویند

مسئولیت جابه‌جا کردن صدها مسافر در هواپیما که بر عهده خلبان است، مسئولیت مهم و قابل توجهی است. البته شرایط و ضوابط بسیار جدی نیز در شرکت‌های هواپیمایی برای جذب خلبان‌ها وجود دارد. یک داوطلب خلبانی باید هزاران ساعت پرواز در کارنامه خود ثبت کند تا بتواند جایگاه درخوری در ایرلاین‌ها برای خود دست و پا کند.

در این مطلب فلایتیو تعدادی از رازهای خلبان ها را با شما در میان می‌گذاریم.

خلبانان مجاز به آوردن هیچ وسیله اضافی به کابین خلبانی نیستند

اکثر شرکت‌های هواپیمایی در دستورالعمل پروازی خود اجازه بردن هیچ وسیله اضافی نظیر کتاب،‌ مجله، ضبط صوت و سیگار به کابین را به خلبان نمی‌دهند.

تنها کاری که خلبانان می‌توانند در کابین خلبانی به عنوان یک کار خارج از دستور انجام دهند، صحبت کردن با کمک خلبان است.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

محدودیت ساعات کاری خلبانان در هفته

خلبانان به هیچ وجه اجازه استراحت و یا احیانا چرت زدن در موقع پرواز را ندارند. FAA در راهنمای شماره 117 خود دستورالعملی برای جلوگیری از خسته شدن خلبان‌ها در طول دوره کاری‌شان تدوین کرده‌است.

در این دستورالعمل آمده است که یک خلبان در طول شبانه‌روز باید هشت ساعت خواب کامل را داشته باشد. همچنین حداکثر ساعات پروازی برای هر خلبان در طول هفته 30 ساعت است.
با وجود این مقررات بسیاری از خلبان‌ها هستند که اعتراف می‌کنند در هنگام پرواز اگر احساس خستگی کنند، مدتی کوتاه حتی در حد یک ربع در کابین خلبانی می‌خوابند و اداره امور را به کمک خلبان خود می‌سپارند.

برخورد رعد و برق با هواپیما

یکی از رازهای خلبان ها تجربه مشاهده برخورد رعد و برق با بدنه هواپیما است. خلبانان این پدیده را حداقل برای یکبار در طور دوران کاری خود تجربه کرده‌اند.

با این وجود بسیاری از آن‌ها اطمینان می‌دهند که هواپیماها به خوبی می‌توانند صاعقه را کنترل و جذب کنند.

ممکن است در اثر برخورد صاعقه یک صدای انفجار بزرگ شنیده شود و یک درخشش بزرگ در آسمان به چشم بیاید، اما قرار نیست صاعقه کنترل هواپیما را از دست خلبان خارج کند.

بهترین صندلی برای نشستن در هواپیما

خلبانان به خوبی می‌دانند که بهترین جا برای نشستن در هر هواپیما برای مسافران، کدام قسمت از هواپیما است. در مواقعی که هواپیما دچار تاکن‌های شدید می‌شود،‌ بدترین جا در هواپیما قسمت انتهایی آن و در نزدیکی دم هواپیما است.

پاتریک اسمیت،‌ خلبان و نویسنده کتاب محرمانه‌های کابین خلبان می‌گوید: «هواپیما مانند یک اره است. اگر در وسط هواپیما بنشینید، نسبت به سایر قسمت‌های آن کمتر حرکت می‌کنید».

چه چیزی بدتر از تلاطم هوایی است؟

شاید بیشترین نگرانی که مسافران در پرواز احساس می‌کنند، تکان‌های شدید احتمالی است که امکان دارد در طول پرواز به وقوع بپیوندد. اما خلبان نگرانی‌های جدی‌تری دارند.

جریان هوای قوی و گردباد گونه روبه بالا که اصطلاحا از آن تعبیر به واژه Updraft می‌شود، بسیار خطرناک‌تر از تلاطم‌های عادی هوایی است. این یکی از رازهای خلبان ها است و معمولا وقتی با این پدیده نیز در طول پرواز مواجه می‌شوند، به مسافران می‌گویند که ما در حال گذر از یک تلاطم هوایی هستیم و واقعیت را مخفی می‌کنند.

یک کارشناس ایمنی پرواز می‌گوید که یک تلاطم هوایی نمی‌تواند باعث سقوط هواپیما شود اما یک جریان Updraft گاهی اوقات به حدی خطرناک می‌شود که انگار با سرعت 500 مایل بر ساعت به یک شی بزرگ برخورد می‌کنید.

کارکردن موتورهای هواپیما از رازهای خلبان ها است

شما هیچگاه در طول پرواز این جمله را از زبان خلبان نخواهید شنید: «یکی از موتورهای هواپیما خراب شده‌است.» اساسا هواپیماهای جت مدرن با اینکه دو موتوره هستند،‌ طوری طراحی و ساخته شده‌اند که با یک موتور هم بتوانند به کار خود ادامه بدهند.

لذا حتی اگر یکی از موتورهای هواپیما در طول پرواز دچار نقص فنی شود و یا از کار بیفتد، خلبان این مسئله را به اطلاع مسافران نمی‌رساند.

چرا گاهی اوقات پس از پرواز احساس بیماری به شما دست می‌دهد؟

فاصله پروازهای یک هواپیما معمولا در بسیاری از خطوط هوایی زیاد نیست. خیلی اوقات این فاصله زمانی آنقدر کم است که نظافتچی‌ها فرصت نمی‌کنند اقدامات ضدعفونی صندلی‌های هواپیما را به درستی انجام دهند.

این می‌شود که پس از مدتی یک هواپیما می‌تواند به کانون تجمع میکروب تبدیل شود. از طرفی شما اجازه استفاده از مواد ضدعفونی کننده در طول پرواز را نیز ندارید. به این دلیل است که بسیاری از مواقع پس از پیاده شدن از هواپیما حس بیماری به شما دست می‌دهد.

چه زمانی واقعا باید کمربند ایمنی خود را ببندید؟

وقتی سوار هواپیما می‌شوید و مسافران در صندلی خود مستقر می‌شوند،‌ مهمانداران هواپیما با نمایش علائمی آموزش بستن کمربند را به شما می‌دهند و از شما می‌خواهند که کمربند را ببندید.

وقتی که خلبان روی خط آیفون می‌آید و از همه می‌خواهد که در صندلی‌های خود مستقر شوند و پس از این هشدار مهمانداران نیز در سر جای خود مستقر می‌شوند،‌ زمانی است که باید کمربند ایمنی خود را ببندید. چون هنگام برخواستن و یا فرود آمدن هواپیما است.