travel_page_picture.jpg
1395/05/16 - 16:55 راهنمای سفر

چندتا نکته مهم درباره سفرهای خارجی که شاید ندانید!

انتخاب مقصد سفر:

در انتخاب مقصد سفر به این مسئله که آیا کشور مورد نظر نیاز به ویزا دارد یا خیر و دارندگان پاسپورت ایرانی مجاز به مسافرت به کدام کشورها بدون اخذ ویزا هستند و یا شرایط اخذ ویزای کدام کشور ها آسان تر است و اینکه زمان آماده شدن ویزا چقدر است و مدارک مورد نیاز آن چیست و نیز چه مدت برای شروع سفر خود وقت دارید و چه مدت میتوانید در سفر باشید توجه فرمایید و برنامه سفر خود را تنظیم نمایید.

ويزا (رواديد):ويزا مجوز ورود شما به كشور مقصد مي باشد كه قبل از سفر بايد از كنسولگري، سفارت يا كاردار سفارت كشور مقصد اخذ مي گردد متناسب بودن ويزا با نوع فعاليت مسافر (تجاري، توريستي، دانشجويي، علمي و...) جهت اخذ آن بايد با بخش كنسولي كشور مقصد تماس گرفت. در اين خصوص كسب اطلاعات ذيل حائز اهميت است.

تمديد رواديد در برخي كشورها به سختي انجام ميگيرد . لذا توصيه مي شود مدت اقامت را بر مبناي زمان تعيين شده تنظيم نماييد تا با مشكل مواجه نشويد .

آب و هوا : به فصل سفر از نظر آب و هوا دقت نمایید. آب و هوای مبدا و مقصد ممکن است بسیار اختلاف داشته باشند. با جستجوی اینترنتی، آب و هوای مدت سفر خود را تا چند روز آینده میتوانید بررسی کنید و بر اساس آن به انتخاب لباس و وسایل مورد نیاز خود بپردازید.

به میزان شلوغی و خلوتی شهرها و نیز استفاده از اماکن دیدنی در فصلهای مختلف دقت نمایید. و دوری و نزدیکی اماکن دیدنی از محل اقامتتان و شرایط بازدید هریک را در نظر بگیرید.

در سفرهایی که بلیط هواپیما چند مسیره است و قبل از رسیدن به مقصد نهایی در یک یا چند شهر دیگر توقف می نماید به میزان توقف در شهرها توجه فرمایید که توقفهای طولانی موجب خستگی شما نگردد.

قبل از انتخاب مقصد سفر، رویدادها، مراسم و مناسبتهای ویژه هر شهر را در نظر بگیرید که اگر تمایل دارید در زمان اجرای آنها در آن شهر حضور داشته باشید بتوانید زمان سفر خود را تنظیم نمایید. ضمنا به مناسبتها و تعطیلات ایران هم توجه داشته باشید زیرا در لین مواقع بدلیل استقبال زیاد مسافرین از سفر، پروازها و هتلهای بهتر زود پر می شوند. لذا به شما توصیه میکنیم حداقل یک ماه زودتر نسبت به ثبت نام اقدام نمایید.

غذاها، زبان، فرهنگ، آداب و رسوم هر یک از شهر ها را قبل از انتخاب مقصد مطالعه نمایید تا یک دید کلی نسبت به مقصد خود پیدا کنید. قوانین و مقررات کشور مربوطه را بررسی کرده و در رعایت آنها کوشا باشید. روزهای کاری و تعطیلات رسمی کشور مقصد را در نظر بگیرید. ضمن جستجوی اینترنتی درباره کشور مورد نظر می توانید به وبسایت وزارت امور خارجه نیز مراجعه نموده و از قوانین و مقررات، توصیه ها و هشدارهای ذکر شده در آن آگاه شوید

ساعت : اختلاف ساعت کشور خودتان را با کشور مقصد بررسی کنید.و قبل از سفر گوشی موبایل خود را برای ساعت دوم نیز تنظیم نمایید و یا یک ساعت دیگر که با زمان کشور مقصد تنظیم کرده اید نیز به همراه داشته باشید. در بعضی از کشورها مانند ایران ساعتهای محلی در روزهای مشخصی از سال برای یک فصل به عقب و یا به جلو کشیده میشود. این ساعتها را چه در مورد ایران و چه در مورد کشور مورد نظر با بلیط هواپیما خود مطابقت دهید تا از پرواز جا نمانید

قبل از سفر:

همیشه با برنامه ریزی سفر کنید و ناگهانی سفر نکنید. حداقل یکماه قبل از تاریخ مورد نظر نسبت به ثبت نام تور خود اقدام کنید. به یک نفر از بستگان یا افراد مورد اطمینان خود اطلاعات كلي راجع به سفر خود اعم از مسير پروازی، نام و شماره پرواز، مدت زمان احتمالي سفر، زمان تقريبي برگشت و محل اقامتتان خبر بدهید و شماره تلفن هتل خود را به آنها بدهید تا در صورت نیاز به شما دسترسی داشته باشند.

ارز های دلار و یورو در بسیاری از کشورها قابل استفاده و قابل تبادل می باشد که بهتر است بیشتر ارز خود را به صورت دلار به همراه داشته باشید. اما برای صرفه جویی در وقت و سهولت کار، از قبل مقداري پول رايج كشور مورد نظر را نیز براي پرداخت هزينه تاكسي از فرودگاه تا محل اقامت و موارد مشابه تهيه كنيد. ارز مورد نياز خود را حتما از بانك و يا صرافي هاي معتبر تهيه نموده و شماره هاي سريال ارز خود را يادداشت نماييد. سعی کنید قبل از سفر برآوردی حدودی از میزان هزینه های احتمالی خود در مدت تور داشته باشید و به اندازه کافی با خود ارز بهمراه داشته باشید و مقداری هم بیشتر از برآورد خود ارز داشته باشید برای مواقع اضطراری و پیش بینی نشده. ضمنا به میزان ارز مجاز همراه مسافر مطابق قوانین مربوطه توجه داشته باشید.

در حفظ و نگهداری از وسایل شخصی، پول و ارز خود و مدارک هویتی خود، شامل پاسپورت، بلیط هواپیما، ویزا، ووچر هتل، وغیره کوشا باشید و از تمامي مدارک خود یک سري فتوكپي تهيه نموده و همواره همراه خود داشته باشید تا در صورت سرقت يا مفقود شدن اصل مدارک از آنها استفاده نماييد. می‌توانید برای جلوگیری از سنگین شدن وسایلتان مدارک مهم کاری که باید همراه داشته باشید را اسکن کرده، روی یک Flash Memory کوچک ذخیره کنید. اگر به پرینت کاغذی نیازی بود به هر حال همه‌جا یک دستگاه پرینتر هست.

مدارك هويتي و مسافرتي خود مثل گذرنامه، شناسنامه و... را به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطي در اختيار افراد ناشناس قرار ندهيد، چرا كه در صورت وقوع هر گونه مشكل يا سوء استفاده از اين مدارك توسط هر شخص ديگر، مسئوليت آن بر عهده شما خواهد بود. چنانچه گذرنامه خود را براي انجام سفر در اختيار آژانس مسافرتی قرار داده ايد حتماً نسبت به اخذ رسيد آن با درج زمان تحويل گذرنامه اقدام نماييد.

گذرنامه خود را همراه خود به شهر نبريد، مگر آنكه به آن نياز داشته باشيد. سرقت گذرنامه از سرقتهاي معمولي خياباني است.

توصیه میکنیم قبل از سفر حتما برای تمام اعضای خانواده ضمن مراجعه به پزشک یک سری معاینات کامل پزشکی انجام دهید و از وضعیت سلامتی خود باخبر شوید. جهت ورود به بعضی از کشور ها واکسیناسیون مسافرین الزامی است. در صورتیکه بیماری خاصی دارید قبل از سفر حتما با پزشک خود مشورت کنید و در صدد درمان آن باشید. سوابق پزشكي خود را همراه داشته باشید.

جهت كسب اطلاعات بهداشتي و آگاهي از جدول مربوط به بيماري هاي شایع موجود در كشور مقصد به وبسايت بهداشت جهانيمراجعه نماييد

تهیه بیمه نامه های مسافرتی بین المللی و معتبر با پوشش درمانی بالا در طول مدت سفر را به شما توصیه می کنیم. با پرداخت هزینه ای مناسب میتوانید خود را بیمه نمایید. بیمه نامه بین المللی مورد نیاز خود را میتوانید از طریق آژانس یگانه خریداری کنید.

در خصوص بهمراه داشتن دارو در مدت سفر ما به شما توصیه میکنیم از بهمراه بردن هرگونه داروی غیر ضروری در سفرهای خارجی خودداری نمایید. در صورت به همراه داشتن داروهای ممنوعه و عمدتا با ترکیبات کدئین و مشتقات آن که جنبه مخدر یا روانگردان دارند در بعضی کشور ها مسافرین به جریمه نقدی، حبس و اعدام محکوم خواهند شد. لیست داروهای ممنوعه هر کشور را حتما مطالعه نمایید. لیست داروهای ممنوعه را میتوانید در وبسایت ما مشاهده کنید. اگر داروهای شما حیاتی است و همراه داشتن آنها ضروری است، حتما آنها را مطابق با نسخه پزشک که بصورت ترجمه رسمی و به نام خودتان باشد به همراه داشته باشید.

حالا وقت خرید بلیط هواپیما است

بلیط اینترنتی بگیرید. بزرگ ترین مزیت این بلیط این است که چون اطلاعات پرواز شما با تمامِ جزئیات، روی کامپیوترهای فرودگاه وجود دارد، اگر بلیط هواپیما خود را جا بگذارید، گم کنید یا از شما بدزدند برنامه سفرتان سرجایش است. حتی می توانید آن را تغییر دهید بدون این که به صدور مجدد بلیط هواپیما پرینت شده روی کاغذ نیاز باشد.

اگر شرکت هواپیمایی تان امکان صدور کارت پرواز را به صورت اینترنتی ارائه می کند، حتماً از این امکان هم استفاده کنید تا در فرودگاه وقت تان کمتر تلف شود.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما دارید، فلایتیو بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط