customs-in-sistan-and-baluchestan
1396/03/18 - 8:35 ایرانگردی

آداب و رسوم مردم سیستان و بلوچستان در مناسب‌های مختلف چیست؟

قومیت‌های ایرانی هر یک آداب و رسوم خاصی دارند که ریشه در موقعیت جغرافیایی، اقلیم، همسایگان و تاریخ و تمدن خاص آنان دارد.

استان سیستان و بلوچستان نیز که دومین استان بزرگ کشور از نظر مساحت است و 11 درصد وسعت ایران را در بر می‌گیرد، قبلا جزو خاک افغانستان بوده و اکنون از زاهدان تا چابهار را در برمی‌گیرد و همسایه افغانستان است.

این همسایگی سبب شده تا فرهنگ و آداب و رسوم آن نیز متفاوت با دیگر نقاط ایران باشد.

این استان که تنوع اقلیمی قابل توجهی دارد، قومیت‌های بلوچ و زابلی در آن زندگی می‌کنند و لهجه‌های متفاوتی دارند.

سیستان و بلوچستان خطه‌ای از ایران است که فرهنگ و تمدن آن بسیار با قدمت است و به تبع آن آداب و رسوم آن نیز بسیار خاص و قابل توجه است. در این مطلب آداب و رسوم مردم این خطه از ایران را در هر یک از مراسم‌های ایرانی و اسلامی مرور می‌کنیم.

اگر قصد سفر به سیستان و بلوچستان را دارید می‌توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید و به تهیه بلیط قطار یا پروازهای داخلی بپردازید.

آداب و رسوم مردم سیستان و بلوچستان

- عید نوروز عیدی برای صلح و آشتی در میان مردم است که در سال‌های اخیر مورد توجه مردم قرار گرفته. در این ایام مردم لباس نو می‌پوشند و به دیدن یکدیگر می‌روند.

- مردم سیستان و بلوچستان در عید فطر که یکی از اعیاد مهم آنان است، لباس نو می‌پوشند و در محلی به نام «عیدگاه» جمع می‌شوند و مراسم نماز عید فطر را برگزار می‌کنند. پس از آن نیز به خانه اقوام و اطرافیان می‌روند و عید را به آنان تبریک می‌گویند.

- در روز عید قربان مردم لباس نو می‌پوشند و با جمع شدن در محل «عیدگاه» با هم شتری را قربانی می‌کنند و گوشت آن را به نیازمندان اهدا می‌کنند.

- مراسم عید قربان در میان مردم سیستان و بلوچستان تا سه روز ادامه دارد.

- اهالی سیستان و بلوچستان به ویژه در شهرستان‌های خاش و ایرانشهر در بسیاری از مناسبت‌های سال شترسواری می‌کنند.

- از آخرین شب پاییز، یعنی شب چله، مردم در انتظار عید نوروز و نو شدن سال هستند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط