falak-ol-aflak-castle
1395/12/21 - 15:43 ایرانگردی

قلعه فلک الافلاک خرم آباد، دیدنی ترین اثر تاریخی لرستان

قلعه فلک الافلاک خرم آباد بر روی تپه ای باستانی و طبیعی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده که نام دیگر آن شاپورخواست است که در تواریخ ذکر شده است.

البته این قلعه با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می شود. این قلعه در نزدیکی رودخانه خرم آباد قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری درون مرکز شهر خرم آباد محسوب می شود.

این قلعه ارزشمند دارای 8 برج و 2 حیاط مستطیل شکل با مساحت 5300 متر مربع و ارتفاع حدود 22 متر است. این بنا مربوط به دوره ساسانیان است و به شماره 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این قلعه در قرن چهارم هجری قمری به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه درآمد. همچنین خزانه حکومتی خاندان بدر در قرن چهارم هجری و مقر حکومتی اتابکان لرکوچک و والیان لرستان در دوره صفویه تا قاجار و سرانجام پادگان نظامی و سیاسی در دوران پهلوی اول و دوم از مهمترین کاربردهای قلعه در گذشته محسوب می شود.

این اثر ارزشمند در سال 1349 از ارتش به وزارت فرهنگ و هنر سابق واگذار شد و در سال 1354 با راه اندازی موزه مردم شناسی و مفرغ های لرستان این بنا به موزه تبدیل شد.

در سال های اخیر با مرمت نمای بیرونی و داخل قلعه، موزه های باستان شناسی، مردم شناسی، آزمایشگاه مرمت اشیا، مرکز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی در این مجموعه فرهنگی تاریخی راه اندازی شده است.

ویژگی‌های تاریخی و معماری قلعه فلک الافلاک آن را در میان یادگارهای تاریخی غرب کشور متمایز ساخته و به آن شکوه و جذابیت خاصی بخشیده است.

علاوه برا این، حوزه جغرافیایی آن بخش زیادی از حیثیت و اعتبار معنوی و تاریخی خود را مدیون وجود فلک الافلاک است.

هرچند این دژ تاریخی در طول تاریخ تحولات بسیاری را به چشم دیده و در برابر آسیب ‌ها پایداری کرده ولی در چند دهه اخیر دچار مسائل و مشکلات فراوانی شده است که امیدوارم هر چه زودتر اقداماتی برای رفع آنها صورت گیرد.

برای خرید بلیط چارتر و بلیط ارزان هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

 

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط