wedding-customs-in-lorestan
1396/03/11 - 8:28 ایرانگردی

با آداب و رسوم عروسی در استان لرستان آشنا شوید

لرستان با قدمتی چند هزار ساله دارای آداب و رسوم و آیین‌‌های سنتی فراوانی است که یکی از جالب‌ترین آداب و رسوم آن به جشن عروسی آنها برمی‌گردد.

این مراسم که با انتخاب عروس از سوی خانواده داماد آغاز می‌شود، به مراسمی به نام «کیخایی» ختم می‌شود که همچون مراسم خواستگاری است و با حضور ریش‌سفیدان برگزار می‌شود.

البته قبل از مراسم «کیخایی» بزرگان طایفه لر با پادرمیانی و تضمین دادن و تایید داماد در مورد خصوصیات فردی و اجتماعی وی نزد خانواده عروس می‌روند و مقدمات این مراسم را فراهم می‌کنند.

بعد از مراسم «کیخایی» نوبت به تعیین مهریه و شیربهای عروس می‌رسد که با توافق خانواده عروس و داماد تعیین می‌شود.

اگر قصد سفر به لرستان را دارید می‌توانید برای خرید بلیط ارزان هواپیما و خرید آنلاین بلیط قطار به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

دیگر سنت های عروسی در لرستان

حنابندان در لرستان

حنابندان از جمله سنت‌‌های رایج در عروسی‌هاست که مردم لرستان نیز یک شب مانده به مراسم عروسی در منزل عروس خانم این جشن را برپا می‌کنند و به نشانه خوشبختی دست و پای عروس خانم را حنا می‌گیرند و همچنین هدایایی نیز به او هدیه می‌دهند.

اما این آیین دیگر مانند گذشته برگزار نمی‌شود و در بسیاری از خانواده‌ها به طور کلی فراموش شده است.

عروس برون به همراه رقص و پایکوبی

فردای حنابندان مادر عروس حلوایی را که با روغن حیوانی تهیه کرده با مراسم خداحافظی دخترش به خانواده داماد می‌دهد و عروس را آماده رفتن به خانه خودش می‌کند.

این مراسم که با حضور گروه‌های موسیقی محلی و رقص و پایکوبی مردم برگزار می‌شود، به منظور انجام رقص گروهی که «باختن» یا بازی کردن آن را می‌نامند صورت می‌گیرد.

معمولاً این رقص بومی با ریتمی آرام توسط نوازندگان محلی با نواختن سرنا و دهل در میان عشایر و روستاییان و کمانچه و تنبک در شهرها اجرا شده و به صورت دوپا، سه پا، شانه شکی به اوج خود می‌رسد.

البته زنان نیز ترانه‌هایی را بدون ساز و به صورت سرود و هم آوایی با یکدیگر اجرا می کنند که بسیار زیبا و شورانگیز است.

بز برنج، غذای رایج عروسی‌ لرها

در روز عروسی خانواده داماد غذایی به نام «بز برنج» را که از برنج و گوشت گوسفند تهیه می‌شود درست کرده و از میهمانان با آن پذیرایی می‌کنند.

اما نوع پذیرایی در حال حاضر با گذشته متفاوت است و به رسم امروزی‌ها از میهمانان با زرشک‌پلو با مرغ به همراه یک یا دو نوع کباب پذیرایی می‌شود.

تعداد کل نظرات : 1 : امتیاز کاربران

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

نظرات کاربران

دوست 1396/11/25 - 18:30
سلام ممنون از مطلبتون از آنجایی که در ایران اقوام مختلفی زندگی می کنند، هر یک از این اقوام آداب و رسوم خاصی برای ازدواج داشته اند. البته درحال حاضر بسیاری از این آداب و روسم برپیده شده اند. اما آشنایی و دانستن پیشینه اقوام مختلف خالی از لطف نیست. به خصوص در حال حاضر که ازدواج دیگر به صورت فامیلی انتفاق نمی افتد و اقوام مختلف با یکدیگر پیوند خورده اند. لطفا مطلب زیر را مطالعه بفرمایید: http://daninonline.org/Maghalat-Hamsaryabi/hamsaryabi-lorestan

مطالب مرتبط