ikia-airport

هر چه که باید درباره فرودگاه امام خمینی بدانیم

معرفی فرودگاه امام خمینی

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی که با نام اختصاری (IKIA) نیز شناخته می شود، در واقع جایگزینی برای پروازهای خارجی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد است.

این فرودگاه در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر تهران، در زمینی به وسعت ۱۴ هزار هکتار ساخته شده است. با گشایش این فرودگاه، تمام پروازهای بین‌المللی از مهرآباد به فرودگاه امام خمینی منتقل شد.

تاریخچه فرودگاه امام خمینی

در سال ۱۳۴۶، سازمان ایکائو پیشنهادی برای ساخت فرودگاهی مجهز برای استفاده از توان ترانزیتی ایران بین اروپا و آسیا مطرح کرد که در سال ۱۳۵۱ به تصویب دولت آن زمان رسید.

شروع ساخت فرودگاه در سال ۱۳۵۴ توسط شرکت‌های آمریکایی و ایرانی آغاز شد و قرار شد که با بودجه ۱ میلیارد دلاری، این فرودگاه تا سال ۱۹۸۳ افتتاح شود.

اما این پروژه با شروع انقلاب اسلامی در ایران همزمان شد و به تبع آن پروژه متوقف شد. البته بعد از پایان دفاع مقدس و در سال ۱۳۷۴ یک شرکت فرانسوی و چند شرکت ایرانی پروژه را از سر گرفتند و سرانجام در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳فاز نخست فرودگاه امام خمینی افتتاح شد، البته به صورت نیمه تمام.

فرودگاه امام خمینی چه ویژگی هایی دارد؟

فرودگاه امام خمینی، دارای یک باند پرواز ۲۹ با ۱ به طول ۴۲۰۰ متر و عرض ۴۵ متر و دو تاکسیوی موازی به عنوان باند اضطراری و ارتباط و دسترسی به سطوح پروازی جنوبی پایانه بار، آشیانه تعمیر هواپیما و محل آزمایش موتور هواپیما است‌.

تاکسیوی موازی اضطراری، به طول ۴۲۰۰ متر و عرض ۴۵ متر و تاکسیوهای موازی ارتباطی، در طول ۹۷۰۰ متر و عرض ۳۰ متر، احداث شده‌اند.

فرودگاه امام خمینی مجهز به سیستم‌های روشنایی‌، کمک ناوبری زمینی‌، پهلوگیری هواپیما، انتقال بار مسافر، پل‌های انتقال مسافر به هواپیما و برعکس‌، سیستم اطلاعات مدیریت (MTS) فرودگاه‌، سیستم  CUTE، سیستم مدیریت ساختمان (BMS)، کنترل تردد، سیستم تلویزیون‌های مدار بسته (CCTV) و سیستم هوشمند اعلام حریق است‌.

ظرفیت جا به جایی مسافر در فرودگاه امام خمینی

در حال حاضر روزانه ۲۰۰ پرواز در فرودگاه امام خمینی (ره) نشست و برخاست دارند، در سال ۹۴ تعداد ۷ میلیون و ۲۵۰ مسافر از این فرودگاه جا به‌ جا شدند که نسبت به زمان مشابه سال 13۹۳ شاهد رشد ۱۵درصدی میزان جابه‌جایی مسافر هستیم. البته ظرفیت اسمی این فرودگاه برای جابه‌جایی مسافر ۴.۵ میلیون نفر در سال است در حالی که تا پایان سال 13۹۵ این رقم به ۸.۵ نفر رسید. فرودگاه امام با جا به ‌جایی نزدیک به ۹۹ هزار تن بار در سال یکی از فرودگاه‌های مهم منطقه در زمینه حمل بار نیز به شمار می رود.

برای اطلاعات تکمیلی مطلب با پارکینگ های فرودگاه امام خمینی آشنا شوید را مطالعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط