5 مهر روز جهانی گردشگری
1396/07/05 - 10:00 اخبار گردشگری

5 مهر روز جهانی گردشگری

فصل پاییز زمان سفرهای ارزان و ویژه است که روزهای آغازین آن نیز با روز جهانی گردشگری پیوند خورده است. روز جهانی گردشگری، روزی است که در سال 1980 و در دهمین سالگرد تاسیس سازمان جهانی گردشگری نام‌گذاری شد.

سازمان جهانی گردشگری

این سازمان با هدف برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای گردشگری پایدار در جهان بنیان‌گذاری شد. مقر سازمان جهانی گردشگری UNWTO در شهر مادرید کشور اسپانیا است. فعالیت‌های سازمان جهانی گردشگری تا کنون بر پایه اتخاذ تصمیم‌های اقتصادی و سیاست‌گذاری برای پیشرفت گردشگری بوده است. این تصمیم‌ها در راستای حمایت از محیط زیست و حفظ و توسعه مناطق گردشگرپذیر و ایجاد صلح و تعامل میان کشورها فعالیت می‌کنند. ریشه کنی فقر، برابری جنسیتی و جلوگیری از مرگ اطفال از دیگر اهداف مهم این سازمان به شمار می‌آید که تحت عنوان «توسعه هزاره» پیگری می‌شوند.

 البته این سازمان از سال 1920 فعالیت‌هایی را با نام کنگره رسمی گردشگری انجام می‌داد اما سال 1970 مقر اصلی آن در مادرید بنیان نهاده شد و در سال 2003 نیز به عنوان کارگزار تخصصی سازمان ملل معرفی شد. در حال حاضر این سازمان 150 عضو اصلی، دو عضو ناظر و 300 عضو وابسته دارد. ایران نیز که یکی از اعضای اصلی این سازمان است در سال 1392 عنوان نایب رییسی این سازمان را از آن خود کرد و اکنون نیز یکی از اعضای اجرایی سازمان گردشگری است.

البته گفتنی است که  قرار است اجلاس امسال این سازمان آبان ماه 97 در ایران و در شهر همدان برگزار شود.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط