برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

اهمیت فلسفه یین و یانگ در تغذیه چینی

یکی از اصلی‌ترین پایه‌های فرهنگی چین همزادی یین و یانگ است. یین و یانگ از فلسفه تائو و تائوئیسم سرچشمه می‌گیرد و باعث شده تا یکی از اساسی‌ترین عناصر فرهنگ چینی باشد و راه خود را به داروهای سنتی تا هنرهای رزمی و غذا باز کند. برای پرواز چین می‌توانید از فلایتیو استفاده کنید.

با فلایتیو همراه باشید تا برایتان توضیح دهیم این فرهنگ چگونه به غذای این کشور راه پیدا کرد و چگونه با تکیه بر آن می‌توان توازنی میان مزه‌های و تکنیک‌های آشپزی ایجاد کرد.

یین و یانگ چیست؟

فلسفه یین و یانگ به این اشاره دارد که همه چیز در جهان خلقت از دو نیروی مقابل و مکمل هم خلق شده است. هر چیزی که یین باشد یک یانگ پاسخگو به خود خواهد داشت. این میان می‌توان به شب و روز یا سرد و گرم اشاره کرد.

سمبل یین و یانگ

تمام چیزهایی که انرژی یانگ را دارند، گرم، قوی و روشن خواهند بود و تمام چیزهایی که انرژی یین را دارند، لطیف، سرد، نرم و تیره خواهند بود. باید البته توجه کرد که یین و یانگ در همه چیز وجود دارد و هنگامی که می‌گوییم فلان چیز یین است یا آن‌چیز یانگ است، همه چیز نسبی است. هیچ چیزی مشخصا و خالصا یین یا یانگ نیست.

پیشنهاد مجله‌ی فلایتیو:

چه غذاهایی یین و یانگ هستند؟

برخی غذاها بیشتر یین هستند و حسی سرد دارند. برخی دیگر یانگ هستند و گرم هستند، این میان غذاهایی نیز از ترکیب هر دو و توازنی بین هر دو سو ایجاد شده‌اند. چینی‌ها باور دارند که صحیح است آدمی یین و یانگ بدن خود را روی یک ترازوی مساوی نگه‌دارد و این راه از طریق خوردن غذای درست به دست خواهد آمد.

غذاهای عنصر یانگ شیرین‌تر، تند‌تر و یا پرتحرک‌تر هستند و رنگ‌های گرمی همچون قرمز و نارنجی دارند. اکثر اوقات این غذاها خشک هستند و از دل خاک بیرون می‌آیند. به عنوان مثال می‌توان به سیب‌زمینی، پاپایا، فلفل قرمز و گوشت گوساله اشاره کرد.

در تضاد آن، غذاهای یین تلخ یا شور و عموما آبکی‌تر هستند و به سمت‌ رنگ‌های سبز و خنک‌تر گرایش دارند. غذاهایی که محل پرورششان آب فراوانی داشته یین هستند. خیار، توفو، سدر و سس سویا ازین دسته هستند.

به علاوه تکنیک‌های آشپزی نیز با یین و یانگ ارتباط دارند. سرخ کردن و کباب کردن یانگ محسوب می‌شوند و پختن و بخارپز کردن یین محسوب خواهند شد.

چرا مهم است که یک توازن میان یین و یانگ در رژیم غذایی خود ایجاد کنیم؟

بر اساس طب چینی قدیم، روح، فیزیک و احساسات خوب یک نفر همه با نظارت بر روی توازن یین و یانگ بدن به دست خواهد آمد. اگر هر کدام از کفه‌های ترازو به سمت دیگر میل پیدا کند توازن و بالانس بدن نیز به هم می‌خورد و انسان و آدمی به یک سوی گرایش بیشتری خواهد داشت.

بدین صورت مهم است که یک رژیم میانه‌رو خلق کنیم و نکته جالب دیگر اینکه غذای درست را در زمان درست سال میل کنیم. به عنوان مثال در هوای سرد یا در زمان سرماخوردگی بدن ما یین زیادی دارد و اگر یانگ آن را اضافه کنیم حس و حال بهتری خواهیم داشت و سلامتمان زودتر بازخواهد گشت. مردم چین در تابستان برای از بین بردن گرمای یانگ غذاهای آبکی یین را می‌خورند و برای گرم شدن غذای یانگ را میل می‌کنند.

همچنین مطالعه کنید:

چگونه فلسفه یین و یانگ در غذای چیزی نقش دارد؟

همانطور که گفتیم یک غذای چینی بر مرکزیت توازن ساخته می‌شود. عناصر مختلف در ترکیب با یکدیگر توازنی میان مزه‌ها (شیرین، ترش، تند، تلخ و شور) ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال ترکیب سبزیجات، گوشت و برنج ترکیب اساسی و خوبی است. غذاهای خشک و سرخ شده نیز بهتر است در کنار یک ظرف کونجی یا سوپ میل شوند. سرآشپزان چینی حتی به توازن رنگی غذای شما هم توجه خواهند کرد. مثلا گوشت‌های حبه شده باید در کنار سبزیجاتی با رنگ متضاد باشند و این مورد در تمام ظرف رعایت خواهد شد.

علاوه بر این مردم چینی دور یک میز بزرگ جمع می‌شوند و غذا می‌خورند و بشقاب‌هایشان را بین یکدیگر دست به دست می‌کنند و غذا را به اشتراک می‌گذارند. بدین ترتیب شما رنج بیشتری از غذاها را در اختیار خواهید داشت و از آنجایی که همه غذاها با هم متوازن است پس از جایی به جای دیگر نخواهید رفت. همینگونه است که رژیم غذایی چینی یکی از سالم‌ترین و مغذی‌ترین رژیم‌های جهان است.