راهنمای کامل محله‌های تفلیس را در مجله فلایتیو بخوانید

اگر در حال برنامه‌ریزی برای اسباب‌کشی به تفلیس هستید و یا تنها به دنبال جایی برای ماندن می‌گردید، باید کمی بیشتر در مورد محله‌های آن اطلاعات داشته باشید. حدود دو میلیون نفر در پایتخت گرجستان ساکن هستند، و تمام منطقه‌های آن به‌گونه‌ای، از طریق مترو، اتوبوس و یا مینی‌بوس، با مرکز شهر ارتباط دارند. این یک راهنمای کامل در مورد محله‌های تفلیس است که به شما کمک می‌کند تا در مورد پیدا کردن یک مکان مناسب برای سفر بعدی‌تان تصمیم بگیرید.

آبانوتوبانی (Abanotubani)

این محله دقیقاً در مرکز شهر قرار دارد، و تمام ویژگی‌های نمادین و مناظر تاریخی تفلیس را در خود دارد. این محله که به خاطر معماری مدرن و باستانی خود مشهور است، به ویژه با داشتن سقف‌های گنبدی شکل حمام‌های گوگرد خود، بسیار مجلل و فریبنده است. ناریکالا فورترس (Narikala Fortress)، یک آبشار کوچک، و خانه‌های رنگارنگ با بالکن‌های چوبی منحنی، چیزهایی هستند که در اینجا خواهید دید.

از اینجا می‌توان تا تمام بخش‌های مرکزی شهر، به ویژه میدان آزادی و خیابان روستاولی را پیاده طی کرد. و اگر بخواهید در یک پارک استراحت کنید، پارک رایک درست در کنار رودخانه قرار دارد. با این حال، توجه داشته باشید که چون اینجا توریستی‌ترین مکان شهر است، هزینه‌ی سکونت در آن بسیار زیاد است.

آولاباری (Avlabari)

آولاباری یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های پایتخت است که به خاطر کلیسای متخی (Metekhi)، کلیسای جامع تثلیث اقدس، و سالن تئاتر ارمنی خود مشهور است. از نظر تاریخی، ارمنی‌ها در این منطقه ساکن بوده‌اند، که باعث منحصر به فرد بودن این بخش از شهر می‌شود.

در آن دوران خیابان Wine Rise یکی از خیابان‌های مشهور تفلیس بود که شما را به پارک رایک و آبانوتوبانی متصل می‌کرد، و رستوران‌ها و کافه‌های زیادی را در خود داشت. با اینکه این خیابان مثل گذشته نیست، اما همچنان چند محل دارد که می‌توانید نوشیدنی‌های محلی آن‌ها را امتحان کنید.

با اینکه این منطقه بیشتر مسکونی و کمتر توریستی است، اما بسیار به مرکز شهر نزدیک است. بسته به اینکه دقیقاً در کجای این منطقه ساکن شوید، می‌توانید با عبور از خیابان باراتاشویلی، پیاده به میدان آزادی برسید. اما اگر قصد پیاده‌روی ندارید، مسیرهای مناسبی از طریق مترو، مینی‌بوس و اتوبوس وجود دارد.

برای خرید بلیط هواپیما گرجستان و خرید بلیط هواپیما برای تمام مقاصد داخلی و خارجی از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

تاتسمیندا (Mtatsminda)

تاتسمیندا یکی از بزرگ‌ترین محله‌های تفلیس است. خیابان‌های آن در گذشته محل ساخته شدن پایتخت مدرن گرجستان بودند. این محله که نام آن از کوهستان تاتسمیندا گرفته شده، یکی از مناظر کلیدی شهر است، و یک نمای اجمالی از مناطق مسکونی قدیمی گرجستان ارائه می‌کند. وقتی به خیابان روستاولی رسیدید، پیاده‌روی به سمت بالا را آغاز کنید و از طریق مسیرهای پر از بالا و پایین آن به سمت Funicular حرکت کنید.

با اینکه امروزه دیگر این منطقه توریستی محسوب نمی‌شود، اما به خاطر نزدیکی به مرکز شهر، هزینه‌های سکونت در آن ممکن است کمی بالا باشد.

سابورتالو (Saburtalo)

سابورتالو یکی دیگر از محله‌های بزرگ تفلیس و بدون مناظر تاریخی یا فرهنگی است. این محله‌یک منطقه‌ی مسکونی معمولی با فروشگاه‌های متعدد، دانشگاه‌ها، و رستوران‌ها و مغازه‌های مختلف است. این منطقه حتی یک خطر مترو ویژه نیز دارد – سابورتالو.

خیابان‌های پکینی و کوستاوا خیابان‌های اصلی منطقه هستند؛ با این حال، سعی کنید در آن‌ها به دنبال آپارتمان نگردید. این خیابان‌ها از نظر ترافیک، شلوغ‌ترین خیابان‌های منطقه هستند.

چندین پارک کوچک و بزرگ در منطقه وجود دارد؛ محلی که مورد علاقه‌ی بومیان است، دریاچه‌ی لیسی (Lisi) نام دارد، که در آنجا می‌توانید از شلوغی‌های منطقه کمی دور شوید. همچنین محل میدان ورزشی قدیمی یک محل عالی برای لذت بردن از نسیم خنک شبانه در روزهای داغ تابستان، به گردش بردن سگ‌ها یا حتی پیاده‌روی سریع است.

ویک (Vake)

ویک در گذشته منطقه‌ای بود که نوابغ، سیاستمداران و دانشمندان گرجستان در آن زندگی می‌کردند. با این حال، در طول زمان تغییر کرده است، و امروزه با داشتن کافه‌ها، مغازه‌ها و خانه‌های گران قیمت، به یک محله‌ی رؤیایی تبدیل شده است.

این منطقه پارک بزرگ ویک را دارد، که می‌توانید در طول روز یا هنگام شب در آن به استراحت بپردازید. در کنار ساختمان‌های مسکونی، واحدهای مختلف دانشگاه ایالتی تفلیس قرار دارند. همانند سابورتالو، در اینجا نیز مناظر فرهنگی یا تاریخی برای کشف و بررسی وجود ندارد.

از نظر ارتباط با بقیه‌ی شهر، این محله به خیابان روستاولی نزدیک است. می‌توانید با یک پیاده‌روی عالی و طولانی به سمت مرکز شهر بروید، یا اینکه از اتوبوس یا مینی‌بوس استفاده کنید. این منطقه مترو ندارد.

وِرا (Vera)

این محله، یک محله‌ی سرسبز در منطقه‌ی مرکزی شهر است. بخش عمده‌ی آن در دامنه‌ی تپه قرار گرفته است؛ بنابراین اگر در آنجا زندگی کنید یا ساکن شوید، بر روی تپه‌های زیادی پیاده‌روی خواهید کرد.

این منطقه باغ‌های متعدد و حیاط‌های پنهانی در خیابان‌های پشتی خود دارد، که در تفلیس رایج است. مهم‌ترین ویژگی‌های این محله، ساختمان‌های قابل توجه از نظر معماری هستند که تقریباً از قرن نوزدهم دست نخورده باقی مانده‌اند و تا حد زیادی سالم حفظ شده‌اند.

مرجانیشویلی (Marjanishvili)

مرجانیشویلی در حال افزایش محبوبیت در میان توریست‌هایی است که از ظهر دیدن می‌کنند. خیابان آقماشنبلی که به تازگی نوسازی شده است، نمونه‌های زیبای معماری شهر را به نمایش می‌گذارد، و ابتدای خیابان تبدیل به یک پیاده‌رو با کافه‌ها و مغازه‌های خرید سوغاتی متعدد تبدیل شده است.

در خیابان‌های پشتی، برخی از زیباترین ساختمان‌های معماری قرون نوزدهم، از زمانی که آلمان‌ها در آن سکونت داشتند، پنهان مانده‌اند. ایستگاه قطار، بازار کشاورزان، و بازار روباز نیز در این محله قرار گرفته‌اند.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*