سفر به آذربایجان چقدر هزینه دارد؟

زمانی نه چندان دور آذربایجان در مسیر تبدیل شدن به دبی دوم بود. تا اینکه با افت قیمت‌ نفت این کشور در سال ۲۰۱۴، آذربایجان از جایی گران به مقصد سفری تبدیل شد که به طرز ناباورانه‌ای مقرون‌به‌صرفه است. در ادامه با فلایتیو همراه باشید تا متوجه شوید که سفر به آذربایجان برای یک تعطیلات خاطره‌انگیز در سال ۲۰۱۸ چقدر برایتان آب می‌خورد.

 

قبل از سفر

در مقایسه با دیگر مقاصد، نسبتاً پروازهای کمتری به آذربایجان وجود دارد. بیشتر ملیت‌ها برای ورود به این کشور زیبا به ویزا نیاز دارند و اخذ آن به صورت آنلاین و با هزینه‌ی ۲۰ دلار انجام می‌شود. با توافقات انجام شده بین دو کشور ایران و آذربایجان، برای شهروندان ایرانی روادید به صورت فرودگاهی نیز صادر می‌شود.

به غیر از پرواز به آذربایجان، سفر به این کشور از ایران با اتوبوس و با هزینه‌ای در حدود ۱۵۰ هزار تومان (در تاریخ نگارش مطلب)  امکان‌پذیر است. البته گزینه‌های سفر با اتوبوس متفاوت است و بسته به نوع اتوبوس ممکن است اختلاف قیمت وجود داشته باشد.

 

  • سفر چند روزه به آذربایجان

گردشگرهایی که برای تعطیلاتی کوتاه به آذربایجان سفر می‌کنند اغلب به باکو می‌روند. شهر باکو،‌ پایتخت کشور آذربایجان را باید در چند روز دید و برای گشت‌وگذار و بازدید جاذبه‌های گردشگری این شهر از جمله معبد آتشگاه، پارک ملی قوبوستان Qobustan و کوه آتشین یانار داگ Yanar Dag و… می‌بایست زمانی مناسب اختصاص داد.

شهر باکو آذربایجان مقصدی مناسب سلیقه‌های متفاوت و هر بودجه‌ای برای تجربه‌های مختلف است.

 

اقامت

برای هزینه‌ی اقامت خود در باکو آذربایجان می‌توانید انتظار عددی بین شبی ۱۰ دلار برای یک تخت در یک هاستل تا شبی چند صد دلار در یک ریزورت یا یک بوتیک‌ هتل را داشته باشید. بیشتر این گزینه‌های اقامتی در محدوده‌ی مرکز شهر و نزدیکی ایچری‌شهر (شهر قدیمی) باکو که به ارگ باکو هم شناخته می‌شود هستند.

 

خوردوخوراک

غذاخوری در رستوران‌های باکو بیشتر از روزی ۲۰ دلار برای هر نفر هزینه نخواهد داشت و البته بستگی زیادی هم به انتخاب رستوران دارد. به هرحال اگر به رستوران‌های محلی بروید با پرداخت چیزی کمتر از ۱۰ دلار بشقاب غذایی چاق‌وچله به همراه نوشیدنی به شما چشمک خواهد زد.

رستوران‌های راسته‌ی خیابان نظامی Nizami باکو و در نزدیکی میدان Fountain آن اغلب گران‌تر هستند.

مسافرهایی که با بودجه‌ای خیلی محدود سفر می‌کنند هم می‌توانند از سوپرمارکت‌ها با کمتر از ۵ دلار در روز غذای خود را تامین کنند.

 

حمل‌ونقل

رفت‌وآمد در سطح شهر باکو به طرز عجیبی ارزان است. قیمت بلیت تک‌سفره مترو و اتوبوس ۰.۲ منات (۱۲ سنت) است. رفتن به مرکز شهر باکو از فرودگاه بین‌المللی‌ حیدر علی‌اف هم – از طریق ایستگاه مترو 28 may – حدوداً ۱.۵ منات یا ۹۰ سنت هزینه‌بردار است.

 

گشت‌وگذار و دیدن جاذبه‌های گردشگری شهر باکو

بلیت ورودی بیشتر جاذبه‌های توریستی در شهر باکو مثل موزه‌ها، قلعه‌ی دختر و کاخ شیروان‌شاه مبلغی حدود ۱۰ منات ( ۵.۹۰ دلار ) است. سفرهای یک‌روزه به آتشگاه و یانار داگ با حمل‌ونقل عمومی هم سر جمع ۱۰ دلار هزینه خواهد داشت. تورهای خصوصی البته گران‌تر هستند و برای سفر یکروزه به قوبوستان از باکو تقریباً ۷۰ دلار خرج روی دستتان می‌گذارد.

 

جمع‌بندی

به غیر از هزینه‌ی پرواز و ویزا، مسافرانی که با بودجه‌ای خیلی کم به باکو سفر می‌کنند می‌توانند با حدود ۳۰ دلار در روز در این شهر به سفر بپردازند و دوام بیاورند. آن‌هایی که به دنبال تجربه‌ای در سطح متوسط از باکو هستند باید چیزی بین ۶۰ تا ۱۰۰ دلار در روز که شامل تورهای گردشگری این شهر می‌شود برای سفر خود در نظر بگیرند.

 

  • سفر یک هفته‌ای در آذربایجان

سفرهای طولانی‌تر از چند روز به کشور آذربایجان اغلب شامل بازدید از دیگر قسمت‌های این کشور مثل شهرهای قوبا، شکی و گنجه هم می‌شود. بسته به برنامه‌ی سفر و اینکه در هریک از این شهرها چقدر زمان صرف می‌شود، هزینه‌ی کلی روزانه تقریبا معادل سفر چند روزه به باکو می‌شود.

 

اقامت

گزینه‌های اقامتی که در شهر باکو پیش روی شما هستند بسیار متنوع و گسترده‌اند اما شهرهای دیگر آذربایجان در این مورد محدودیت دارند و بعضی اوقات هم پیدا کردن مورد دلخواه و مدنظر شما ممکن است کمی سخت باشد.

روستاهای کوچک اغلب مهمانخانه‌هایی با هزینه‌ای بین شبی ۲۰ تا ۴۰ دلار دارند که این هزینه ممکن است شامل غذا هم باشد.

 

خوردوخوراک

غذا و نوشیدنی در بخش‌های دیگر آذربایجان ارزان‌تر از پایتخت هستند. یک وعده‌ی غذایی به همراه نوشیدنی در گنجه – دومین شهر بزرگ آذربایجان – حدود ۳۰٪ ارزانتر از باکو برای شما هزینه خواهد داشت.

خرید میوه‌ و سبزیجات هم در این شهرها خیلی ارزانتر از باکو است. مسافرانی که به شهرهای دیگر می‌روند بایستی حدود ۱۰ تا ۲۰ دلار روزانه برای شکم خود در نظر بگیرند!‌

 

حمل‌ونقل

وسایل نقلیه عمومی مثل مینی‌بوس‌ها خیلی مقرون‌به‌صرفه هستند و رفتن از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر به ندرت بیشتر از ۸ دلار هزینه خواهد داشت. برای فاصله‌های کوتاه‌تر این عدد شاید به ۲ دلار برسد، شاید!

 

گشت‌وگذار

فرهنگ‌دوست‌ها باید در نظر داشته باشند که خارج از شهر باکو موزه‌های کمتری وجود دارد. در عوض کوه‌های قفقاز آذربایجان مناظر فوق‌العاده زیبا و دیدنی‌ دارند که نباید آن را از دست داد. در این صورت به اجاره یک خودرو با راننده یا بدون راننده نیاز خواهید داشت تا حداکثر لذت و استفاده را از تعطیلات خود در این نواحی آذربایجان ببرید.

در مجموع گردشگرهایی که قصد دارند تا حداقل یک هفته در آذربایجان بمانند برای تخمین هزینه‌های خود می‌توانند چیزی حدود ۳۰ تا ۵۰ دلار روزانه در نظر بگیرند که شامل حمل‌ونقل هم می‌شود. با این هزینه سفری راحت امکان‌پذیر است هرچند که تجربه‌های لوکس‌تر را شامل نمی‌شود. البته باید در نظر داشته باشید که خارج شهر باکو زیاد دنبال تجربه‌های لاکچری نباشید!‌

 

  • سفر دو هفته‌ای به آذربایجان

سفرهای طولانی‌تر به آذربایجان کمی غیر قابل پیش‌بینی هستند. هزینه‌ی این سفر بستگی به انتخاب‌های شما دارد و افرادی که قصد دارند حداقل دو هفته در این کشور بمانند شاهد افزایش و یا برعکس کاهش ۳۰ درصدی هزینه‌های روزانه‌ی سفر خواهند بود!

مشخص است که وقت‌گذرانی در شهرها و روستاهای کوچک‌تر و اقامت طولانی‌تر در آن‌ها از هزینه‌ها کم می‌کند. از طرف دیگر اگر به خودتان قول داده‌اید که در دو هفته خیلی سریع از این شهر به آن شهر آذربایجان بروید و همه‌جایش را ببینید – با این خیال که وقت زیادی دارید – باید انتظار دوبله یا حتی سوبله شدن هزینه‌های سفرتان را داشته باشید؛ این موضوع بستگی زیادی به تعداد جاذبه‌های گردشگری که می‌خواهید ببینید و اینکه راننده خصوصی اجاره‌ می‌کنید یا نه، و عوامل متغیر دیگر دارد. 

به طور کلی هزینه‌ی دو هفته سفر در آذربایجان می‌تواند از ۶۰۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار برای تجربه‌ای در سطح متوسط و با در نظر گرفتن هزینه‌ی پرواز و ویزا برای شما آب بخورد.

 

استفاده‌ی حداکثر از ویزای ۳۰ روزه

ویزای آنلاین کشور آذربایجان به مدت ۳۰ روز اعتبار دارد و خب چرا از آن استفاده نکنیم؟

اگر قصد داشته باشید که یک ماه ویزای خود را استفاده کنید و در آذربایجان بمانید می‌توانید انتظار چیزی حدود کمتر از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار را برای هزینه‌های کلی خود داشته باشید. هر چه سفر شما طولانی‌تر باشد هزینه‌ی متوسط روزانه‌‌ی اقامت شما کمتر می‌شود.

در آخر باید گفت که روی‌هم‌رفته سفر به آذربایجان – مخصوصاً برای مسافران مقتصد یا بک‌پکرها – مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. هزینه‌ی کلی این سفر نسبت به کشورهای اروپایی تقریباً نصف خواهد بود اما هزینه‌های روزانه‌ی شما می‌تواند زیاد شود به خصوص اگر برای دسترسی به جاذبه‌های گردشگری با مسیر صعب‌العبور راننده خصوصی اجاره کنید.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*