نکاتی که باید قبل از سفر به شهر باستانی پترا بدانیم

شهر تاریخی پترا در اردن را می‌توان مهم‌ترین جاذبه دیدنی این کشور دانست. پترا در فهرست آثار باستانی ثبت‌شده در یونسکو قرار دارد و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا محسوب می‌شود. ساختار معماری این شهر به حدی مرموز است که برخی باور دارند پترا توسط جن‌ها یا موجودات فضایی ساخته شده است.

اما بهتر است تا قبل از اینکه عازم پترا شوید، توصیه‌های لازم برای سفر به این شهر را بدانید. فلایتیو مجموعه‌ای از این توصیه‌ها را جمع‌آوری کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد. با ما همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیمای اردن به فلایتیو مراجعه کنید.

پترا شهری بزرگ است

شاید تصور کنید که بتوان این شهر را در یک نصف روز دید؛ اما وقتی که وارد پترا می‌شوید می‌بینید که باید حداقل چند روز در اینجا اقامت کنید. تمام این منطقه ۲۶۲ کیلومترمربع وسعت داشته و هیچ راهی برای گشت‌وگذار آن در چند ساعت وجود ندارد.

در پترا مسیرهای فراوانی وجود دارد

علاوه بر مسیر اصلی در پترا که حدود ۸ کیلومتر طول دارد، مسیرهای دیگری نیز در این شهر به چشم می‌خورد. سختی عبور از این مسیرها متفاوت است. می‌توان در روز اول از مسیر اصلی عبور کرد و وارد مسیرهای کوهستانی برای دیدن صومعه و قربانگاه موجود در تپه‌ها شد. این قربانگاه به منظور انجام مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

اگر در امر پیاده‌روی سریع نیستید، به‌احتمال‌زیاد بتوانید تنها مسیر اصلی و مسیر صومعه را در روز اول طی کنید.

در صورت امکان از راهنما استفاده کنید

اکثر مسیرهای شهر پترا به‌خوبی نشانه‌گذاری شده‌اند. مسیر اصلی کاملا واضح بوده و مسیر منتهی به صومعه نیز احتیاجی به راهنما ندارد. با این حال اگر قصد شما سفر به مسیرهای ناشناخته است، حتما از یک راهنمای گردشگری استفاده کنید.

مسیر منتهی به الخزانه کمتر شناخته شده است و بهتر است تا به منظور جلوگیری از گم شدن یک راهنما استخدام کرد. گذر از این مسیر به حدود ۲ ساعت زمان احتیاج دارد و کسی جز شما در آن دیده نمی‌شود. وقتی که به آنجا می‌رسید، جمعیت در پایین قابل‌مشاهده هستند. تماشای الخزانه از بالا ارزش این همه سختی و تلاش را دارد.

شهر پترا همیشه گرم نیست

پترا در ارتفاع ۹۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است و برخلاف تصور شما از کشورهای عربی، بادی خنک در اینجا می‌وزد. وقتی که از ساکنان وادی موسی (شهری که در بندر اصلی متصل به پترا واقع شده) در مورد آب‌وهوای این منطقه سوال می‌کنید، آن‌ها به شما تصاویری از پترا را نشان می‌دهند که پوشیده از برف بوده است.

بهتر است تا لباسی مناسب به تن کنید

پترا یک مرکز مهم گردشگری است و هرروزه از گردشگران غربی پذیرایی می‌کند. با این حال اینجا اردن است و مردم در اینجا لباس‌های پوشیده به تن می‌کنند. حتما لازم نیست تا سر خود را در این منطقه بپوشانید، اما بهتر است تا لباس‌های بلندتر بپوشید. به‌علاوه فصلی را انتخاب کنید تا در صورت داشتن پوشش بیشتر گرمتان نشود.

به‌علاوه، مسیرهای کوه‌پیمایی فراوانی در این شهر وجود دارد، پس انتخاب لباس مناسب کوهنوردی می‌تواند به شما در این سفر کمک کند. در غروب پترا و وقتی که هوا سردتر می‌شود از گرم‌کن‌های سبک و یک کت بادگیر مناسب استفاده کنید.

بهتر است تا کفش مناسب کوه‌نوردی به همراه داشته باشید

مسیرهای موجود در پترا تقریبا ناهموار بوده و جاده‌های آن شنی است. اگر یک صندل به پا کنید مطمئنا به پاهای خود آسیب جدی وارد خواهید کرد. یک کفش مناسب کوه‌نوردی پوشیده و با آن به‌راحتی در مسیرهای مختلف تردد کنید.

در این شهر حیوانات زیادی به چشم می‌خورد

علاوه بر سگ و گربه‌های فراوان در شهر پترا، می‌توان شاهد پرسه زدن بزها نیز در این شهر بود. حیوانات بارکش نیز به‌وفور در پترا مشاهده می‌شوند. اسب‌ها کالسکه‌های گردشگران را به این‌طرف و آن‌طرف می‌برند. گاهی نیز به مسافران الاغ، اسب و قاطر برای پیمایش مسیر پیشنهاد می‌شود. احتیاج به گفتن نیست که شتر هم در این شهر وجود دارد. افرادی که قادر به راه رفتن نیستند می‌توانند از این حیوانات برای تماشای شهر استفاده کنند.

مردم عادی هم در این شهر زندگی می‌کنند

قبل از اینکه وارد پترا شوید به شما گفته می‌شود که این شهر قبلا محلی برای زندگی مردم بوده است و حالا آن‌ها به اطراف این منطقه نقل‌مکان کرده‌اند؛ اما وقتی که وارد پترا می‌شوید مشاهده خواهید کرد که همچنان مردم بسیاری در اینجا زندگی می‌کنند. شما با غارهایی روبرو خواهید شد که مردم از آن‌ها بیرون آمده و محل زندگی‌شان است.

نوشیدن آب فراوان الزامی است

درست که ما از خنک بودن هوا گفتیم، اما گاهی ممکن است تابش آفتاب شدید در هنگام پیاده‌روی باعث گرمازدگی شما شود. با خود چند بطری آب حمل کنید تا با این مشکل روبرو نشوید. خبر خوب این است که مغازه‌های فراوانی در این منطقه وجود دارد که به شما آب خنک می‌فروشند. یک بطری آب مناسب تهیه کنید تا بتوانید آب را برای مدتی طولانی خنک نگه دارید.

کرم ضد آفتاب بزنید

به دلیل تابش آفتاب شدید در شهر پترا، بهتر است تا به منظور جلوگیری از آفتاب‌سوختگی از کرم‌های ضد آفتاب مرغوب استفاده کنید. حتی داشتن یک کلاه آفتابی مناسب هم می‌تواند ایده‌ای خوب باشد.

شب‌های پترا حیرت‌انگیز است

معمولا سه شب در هفته در منطقه الخزانه نمایش‌هایی برگزار می‌شود. قیمت بلیت این نمایش‌ها ۲۴ دلار است و در مرکز شهر فروخته می‌شود. نمایش‌ها از ساعت ۹ شب شروع شده و تا ۱۰ شب ادامه دارند. به‌علاوه نیم ساعت طول می‌کشد تا با پای پیاده به منطقه الخزانه رسید. این مسیر با شمع چراغانی شده و صدای موسیقی سنتی در همه‌جا پخش می‌شود.

مسافران زن تنها در این شهر هدف کلاه‌برداری قرار می‌گیرند

اردن معمولا کشوری امن برای بازدید است. با این حال بهتر است تا در حین سفر به این کشور احتیاط‌های لازم را کرد. چیزی که باید قبل سفر به پترا بدانید این است که زنان بیشتر هدف کلاه‌برداران قرار می‌گیرند.

وقتی که وارد هتل‌ها می‌شوید کارمندان به شما توصیه می‌کنند که در شهر پترا به هرکسی اعتماد نکنید. شاید تصور کنید که کلاه‌برداران در این شهر مانند همه نقاط دنیا هستند و شما هم در مقابله با آن‌ها استاد هستید؛ اما باید بدانید که قبیله محلی بیدول بیشتر به دنبال زن‌ها بوده و به آن‌ها نظر دارند. آن‌ها ممکن است شما را دعوت به یک چای یا نوشیدنی در قبیله خود در کنار آتش کنند. ممکن است آن‌ها در این نوشیدنی‌ها چیزی ریخته باشند. پس مراقب باشید. بهتر است تا در صورت مواجهه با چنین دعوت‌هایی، خیلی مودبانه دعوت مردمان محلی را نپذیرفته و به راه خود ادامه دهید.

با این حال نباید زیاد نگران این موضوع باشید. وقتی که به این شهر سفر کنید، چنان غرق در زیبایی‌های این منطقه می‌شوید که قطعا قبیله بیدول را فراموش خواهید کرد؛ اما همیشه بهتر است تا با نکات ایمنی حین سفر آشنا شوید.

سفری خوب داشته باشید.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*