کشور ماداگاسکار – ۱۶ نکته عجیب از جزیره جادویی

نزدیک به ۴۰۰ کیلومتر آن‌طرف‌تر از سواحل جنوب شرقی آفریقا، کشور ماداگاسکار قرار گرفته. چهارمین جزیره بزرگ جهان که ورود به آن، شبیه به ورود به یک سیاره تازه است. کرم‌چاله‌ای را تصور کنید که شما را به یک نسخه بهتر از زمین می‌برد. این نسخه بهتر در این جزیره جادویی قرار دارد.

در همین ابتدا با کمی حقایق پایه در مورد جزیره ماداگاسکار آشنا شویم.

برای رزرو:‌ پرواز خارجی را از فلایتیو تهیه کنید

پایتخت ماداگاسکار کجاست؟

پایتخت این جزیره جادویی با نام آنتاناناریوو / Antananarivo شناخته می‌شود. این شهر بزرگ‌ترین شهر جیره است و ارتفاع بالایی به نسبت دریا دارد.

کلونیزه کردن این جزیره سال‌ها در جریان بود. به همین خاطر شهر آنتاناناریوو محفلی برای نژادها و قومیت‌های مختلف ماداگاسکاری است. برخی از ساکنین این شهر، از قوم مرینا هستند. در کنار قوم مرینا، قومیت‌ها و نژادهای مختلفی وجود دارد.

برای رزرو:‌ رزرو آنلاین هتل خارجی با فلایتیو

به صورت ساده، شهر آنتاناناریوو یا خلاصه آن «تانا» جزئیات فراوانی برای ارائه دارد. از شب‌های گرم و روشن آن گرفته تا حجم باورنکردنی تاریخ و فرهنگی که منتظر کشف است، همه و همه باعث شده که تانا تبدیل به جواهر کشور ماداگاسکار شود.

گذشتن از این شهر اشتباه خواهد بود و بهتر است که چند ساعت یا حتی چند روزی را در پایتخت ماداگاسکار سپری کنید.

۱۶ حقیقت عجیب و غریب این کشور

سفر به کشور ماداگاسکار سفری مرموز و پر از عجایب تازه خواهد بود. این جزیره جداگانه، زمانی که صفحه ابتدایی زمین جدا شد، بخشی از مهم‌ترین دارایی‌های حیات وحش و طبیعی این کره را با خود همراه کرد. 

هشتمین قاره جهان

زمین در ابتدا یک صفحه‌ی بزرگ بود که تمام قاره‌ها به هم چسبیده بودند. سپس به خاطر زلزله و ارتعاشات فراوان، صفحه‌های زمین تکه‌تکه شدند و قاره‌های امروزی را به وجود آوردند. ماداگاسکار به عنوان یک جزیره بزرگ به همراه حیات وحش و پوشش گیاهی اختصاصی خود، گاهی اوقات به عنوان هشتمین قاره زمین شناخته می‌شود.

حیات وحش بومی

حیات وحش و محیط‌زیست اهمیت بالایی برای فلایتیو دارد. به همین خاطر نگاهی به حیات وحش این منطقه داشتیم. حجم مهم از حیات‌وحش و مخزن جانوری این جزیره، به صورت Endemic و بومی است. Endemic بدین معنا است که حیات وحشی که در این جزیره پیدا می‌شود را نمی‌توان در هیچ نقطه دیگری از زمین مشاهده کرد.

زرافه‌های 2.5 سانتی‌متری

تمام تصاویری که از زرافه‌های ۵ متری دارید را فراموش کنید. گونه‌ای جانوری به عنوان سوسک‌چه زرافه / Giraffe Weevils در این جزیره وجود دارد که طول آن تنها ۲.۵ سانتی‌متر است. این سوسک‌چه‌ها گردنی دراز دارند و جنس نر این گونه جانوری با استفاده از گردن دراز خود، با جنس ماده رقابت می‌کند.

لمورهای غول‌پیکر

عامل فرگشت در ماداگاسکار فعالیت عجیبی داشته. گونه‌ای از جانور به نام لمور در این جزایر سکنی گزیده. این گونه از نخستی‌سانان / Primates است. نخستی‌سانان شکل اولیه تمامی پستانداران مثل انسان و میمونی هستند. شواهدی وجود دارد که در گذشته دور نزدیک به ۵۶۰ سال پیش، لمورهای غول‌پیکر به اندازه یک گوریل بزرگ در این جزیره زندگی می‌کردند. 

چهارمین جزیره بزرگ جهان

جزیره ماداگاسکار جزیره‌ای به شدت وسیع و بزرگ است. این جزیره، چهارمین جزیره جهان از نظر مساحت نام گرفته و از کل کشور فرانسه بزرگ‌تر است.

کلونی فرانسوی

طبعا لشکرکشی کلونی‌سازانه‌ی اروپایی به این کشور هم رسیده. از بین سال‌ها ۱۸۹۷ تا ۱۹۸۵، این جزیره تحت سلطه سلطنت فرانسوی بود. تاثیر این سلطه این بوده که بسیاری از مردم فعلی کشور ماداگاسکار به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند، در صورتی که زبان رسمی آن‌ها مالاگاسی است.

مجله فلایتیو:‌ آداب و رسوم مردم آفریقا را بشناسید

مسافرین بی‌پایان فرانسوی

گاهی اوقات استعمارگر پس از تغییر شکل استعمار، رفتار خود را تغییر نمی‌دهد. فرانسوی‌ها هم همچنان علاقه خاصی به این جزیره جادویی دارند. نزدیک به ۶۰ درصد مسافرین و گردشگرانی که به ماداگاسکار سفر می‌کنند فرانسوی هستند. به ترتیب بعد از فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها و آمریکایی‌ها قرار دارند.

ملکه ماداگاسکار

کشورهایی که تحت‌سلطه قرار می‌گیرند، همیشه یک عنصر مدیریت بد داخلی همراه خود دارند. ملکه راناوالونا سوم این کشور هم استثنا نیست. در زمینه سلطنت این ملکه جمعیت جزیره تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد. مجموعه‌ای از اتفاقات مثل جنگ و قحطی باعث این اتفاق شد.

درمان سرطان

مجموعه عجیب و وسیعی از گیاهان در جزیره ماداگاسکار وجود دارد. این رقم به ۱۲ هزار گونه گیاهی می‌رسد. در بین تمام این گونه‌ها مردم ماداگاسکار از برخی گیاهان به عنوان درمان سرطان هاجکین و خون استفاده می‌کنند. در سفر به این کشور حتما مجموعه‌ای از گیاهان را به عنوان سوغاتی همراه خود بیاورید.

یک منطقه حفاظت شده و میراث بین‌المللی

سه منطقه بزرگ در این جزیره وجود دارد که همگی تحت‌نظارت سازمان میراث بین‌المللی هستند. صخره‌های کارست که یک دره با سنگ‌های تیز و برنده است یکی از این مناطق حفاظت‌شده است. بازدید از این صخره بزرگ باید در راس فعالیت‌های شما باشد.

حیات وحشی دوستانه

حیات وحشی که در این جزیره جریان دارد، تفاوت عمده‌ای با حیات وحش آفریقا دارد. در آفریقا حجم بزرگ از حیات وحشی، غارتگر است و حرکت در کنار آن‌ها خطرناک خواهد بود. اما کشور ماداگاسکار حیات وحشی دوستانه دارد که عموما از حیوانات اهلی‌تر تشکیل شده. به همین خاطر یک سفر سافاری بهترین گزینه است.

بهشت دزدان دریایی

بهشت یک دزد دریایی فضایی است که به قدری دور‌افتاده باشد که این گروه از دزدان بتوانند تا سال‌ها در آن اقامت کنند. این جزیره هم این قابلیت را داشته. پیش از حمله اروپایی‌ها، غارها و نقاط دورافتاده این جزیره تبدیل به بهشت دزدان دریایی شده بود.

تنوع زیست کلان / Megadiverse

برخی کشورها در سرتاسر جهان هستند که تنوع زیستی بزرگی دارند. این کشورها در دسته‌بندی کشورهای تنوع زیستی کلان محسوب می‌شود. برخی نقاط جهان مثل اندونزی یا هند تنوع Mega دارد. جزیره ماداگاسکار هم یکی از این کشورها است.

پیشنهاد بیابان‌گردی: کلوت شهداد کجاست؟

یک تکه ۱۸۰ میلیون ساله

همانطور که گفتیم این جزیره از پوسته اصلی زمین جدا شده. تکه اصلی این جزیره نزدیک به ۱۸۰ میلیون سال از آفریقا جدا شد. ۱۰۰ میلیون سال بعد یک تکه دیگر هم از شبه‌جزیره هند جدا شد.

جزیره قرمز

از این جزیره به عنوان جزیره بزرگ قرمز هم یاد می‌شود. دلیل آن هم خاک غنی از آهن و آلومینیوم است. این ترکیب باعث شده که در برخی نقاط ساحلی جزیره، شاهد خاکی قرمز و واضح باشیم.

۱۰ درصد جنگل های اصلی

در حال حاضر بر اساس آخرین آمار رسمی، تنها ۱۰ درصد جنگل‌های واقعی و اصلی ماداگاسکار پابرجا است. بقیه نقاط این کشور یا تراشیده شده یا دیگر توانایی و پوشش گذشته را ندارد.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*